הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
23 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
8
3
2
4
6
5
7
16
22/11/63

דרג ספר זה מתוך 5
23 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
8
3
2
4
6
5
7
16

במקום 44 

26.4 

במקום 44 

26.4 

גודל (עמ'): 798
מו"ל: מודן הוצאה לאור

תקציר

ליסבון פולז, מיין, 2011. ג‘ייק אפינג, מורה לספרות בתיכון שעומד לצאת לחופשת הקיץ, מקבל שיחת טלפון שעומדת לשנות את עתידו ואולי גם את עתיד העולם כולו. ג‘ייק מוזמן אל הדיינר החביב עליו ומגלה במזווה שער שיכול להעביר אותו אל סף שנות השישים, עולם שעליו קרא רק בספרים, עולם שהוא עצמו עוד לא קיים בו. הוא מחליט לקחת על עצמו משימה שאפתנית — לחיות בעבר
עד שיגיע לנקודת הזמן הגורלית, 22/11/63 — ולמנוע את רצח קנדי, מתוך אמונה שאם נשיא ארצות־הברית יישאר בחיים, העולם יהפוך למקום טוב יותר. כך מתחיל ג‘ייק את חייו החדשים בעולם של מלחמה קרה, אפליה גזעית, מכוניות גדולות עם גג נפתח וריקודים מסחררים וכמובן, עשן סיגריות שמרחף מעל הכול. במהלך ארבע השנים שבהן חי בעבר נע ג‘ייק כל העת בין חיי היומיום השמחים והפשוטים, שאליהם נכנסת בסערה אהובה חדשה, לבין ההכרח הקודר והמדכא לעקוב אחרי הגבר השחצני והבודד שנקרא לי הארווי אוסוולד. תחילה עליו לוודא שאוסוולד הוא אכן האדם שעומד לירות בקנדי ושהוא פועל לבדו. אחר כך יהיה עליו לעצור בעדו. אבל ג‘ייק אינו יודע, כי נוכחות אפלה נוספת מלווה אותו במסעו. ככל שרגע ההכרעה מתקרב, העבר נעשה מותח יותר ויותר, ואינו מוכן להשתנות בקלות רבה כל כך.
סטיבן קינג הוא מחברם של רבי־מכר רבים, ביניהם ‘אפלה מוחלטת, אין כוכבים‘, ‘הניצוץ‘, ‘בית כברות לחיות מחמד‘, ‘מיזרי‘ ו‘זה‘, שיצאו לאור בעברית בהוצאת מודן.
המשך קריאה
 • ISBN: 2000526757
 • גודל (עמ'): 798
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 01/05/2012
 • שם המחבר: סטיבן קינג
 • תורגם ע"י: רחל ליברמן
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • איתי
  איתי
  ספר מעניין מאוד עם דמויות מעניינות ועלילה עמוקה שסוחפת מהרגע הראשון. אין לי שום ספק שזה הסיפור הכי טוב של מסע בזמן שקראתי/ראיתי/שמעתי אי פעם
 • גדעון
  גדעון
  המשך: אחת הבעיות בלימודי היסטוריה היא שאנחנו מכוונים יותר להתעניין בסיפורים שיש להם גיבור שקל לנו להזדהות איתו. קינג עושה מעשה ובונה עלילה אישית סביב אירועים היסטורים (הוא לא היחיד שמשתמש בטריק הזה אבל הוא עושה זאת מצויין) והוא גם נוטל לעצמו חירות ספרותית (ומתעד הכל כך שנוכל לדעת מה דמיון ומה מציאות) ובונה ספר מרתק ומחכים כאחד
 • גדעון
  גדעון
  אני חובב גדול של הסופר סטיבן קינג, אבל בספר זה הוא לקח כיוון אחר מספריו הרגילים, עשה מחקר מקיף ובכישרונו המדהים הצליח לשלב מציאות היסטורית עם דמיון ספרותי שופע
 • אל
  אל
  יצירה קשה ומטלטלת ועם זאת מפתיעה מאוד של הסופר הגאון סטיבן קינג שיוצר משהו חדש בזאנר המסע בזמן הרבה פחות טכני והרבה יותר מזכיר רומן היסטורי המשחזר את רוח התקופה
 • שחף צור
  שחף צור
  סטיבן קינג הוא אחד הסופרים האהובים עליי, ספר זה בהחלט שונה משאר ספריו הקודמים אך לא פחות מוצלח ובהחלט מתעלה לפי דעתי על קודמיו, תחקיר מעמיק ומתח בלי סוף.

  מומלץ מאוד.
 • מיקי
  מיקי
  את סטיבן קינג אני אוהב מאד אבל הספר הזה שונה מספריו האחרים והוא עומד בפני עצמו, מחייה את שנת 1963 ואת האירוע שזעזע את אמריקה וכנראה את קינג עצמו. ספר משובח
 • דן
  דן
  ספר לא רגיל של סטיבן קינג שעוסק בנושא שכנראה מאד כואב לו כי ניכר בטקסט שהושקע בו מאמץ מחקרי רב. למרות שלא ידעתי על הנושא הרבה נכנסתי לספר ושקעתי בעלילה ומיסטר קינג בהחלט יודע לכתוב, זה ברור
 • לימור
  לימור
  ספר מעולה מהטובים ביותר שקראתי, סטיבן קינג לדעתי מצליח להתעלות הפעם על כל ספריו הקודמים. פשוט מומלץ.
 • NATAN
  NATAN
  הספר הזה שונה משאר ספרי קינג, ולטעמי הוא המוצל מכולם. סוף סוף עלילה לשלם עלילה ולא סתם מתח שחור ואפל.
  התיאורים של הספר הזה מוצלחים כל כך, קינג מצליח לתאר בצורה מדהימה את החיים בשנת 1963 ופשוט מפתיע אותנו כבונוס עם כל העניין הזה של החזרה בזמן.
  ספר מומלץ בחום גם למי שאיננו אוהד מתח שחור:/
 • יפעת
  יפעת
  ספר מעניין, עלילה מרתקת וזורמת, מותח , אי אפשר להניח מהיד, אפקט הפרפר במיטבו, למרות שלכל אורך הספר חשבתי שתהיה יותר משמעות לסיכול ההתנקשות ברמה המדינית.
  מומלץ בחום !
 • Lihi
  Lihi
  אהבתי מאוד. אחת התכונות של סטיבן קינג כסופר היא היכולת הרחבה שלו ליצור כל פעם זאנר אחר. אף פעם אי אפשר לדעת מה מחכה לך.
  אבל, בכל זאנר שהוא, תמיד מזהים את הכתיבה הקינגית, שלי גורמת לדפיקות לב של התרגשות. החל מהמילה הראשונה, מזהים מיד את היכולת הכתיבתית שהפכה אותו לאחד הסופרים הגדולים בעולם.

  גם כאן הופתעתי למצוא יצירה שונה כמעט לגמרי. הפרישה ההיסטורית על מאורעות אותה התקופה, הספקולציות של מה היה קורה אילו לא, מי באמת היו האשמים, האם אסוולד פעל לבד, האם הוא היה בובה על חוטים של כוחות הרבה יותר חזקים ממנו. כל אותן שאלות וספקולציות מוכרות העלה גם קינג בסיפרו זה.

  באיזה שלב התלבטתי עם עצמי באם מדובר בספר אישי על דמות מסויימת שעוברת משהו על טיבעי כמו לחזור בזמן, האם מדובר בעלילה שמנסה להבין באמת מה היה קורה אילו לא היה קנדי נרצח. לא ידעתי איך לקטלג את הספר. בסוף החלטתי שאני נהנית יותר מהחלק האישי וסיפורו של ג'ייק, למרות שזה לא הכי משנה.

  מאוד אהבתי, כמו בכל ספריו של קינג, את הקריצה לספרים אחרים ואיזכור של מאורעות שרק קוראיו מכירים. כאן זה היה "זה". קינג פוגש בטיוליו, בדרי מיין כמובן, את שני הילדים שהיו גיבוריו של אותו סיפור. אנו מבינים מהשיחה בינו לבין שני הילדים, שנשמעת מאוד באנלית למי שלא קרא את "זה", שמאורעות הספר ההוא כבר מאחוריהם. שיחה זו היתה ממש מרנינה בשבילי.

  ממליצה.
 • ענה
  ענה
  ספר קריא מאוד, מאוד מעניין לקרוא על התקופה
  קינג תמיד יודע לסחוף אותי
  הסיפור קולח ומרתק
 • סאם
  סאם
  ספר מדהים! עוד אחד מספריו המוצלחים של סטיבן קינג האגדי שהצליח כמו תמיד לשאוב אותי ולגרום לי לרצות עוד!
 • Anya
  Anya
  סיפור מעורר השראה ותהיות רבות. זהו לא סיפור 'סטיבן קינגי' רגיל, אבל כזה שמכיל בו את כל הכשרונות שהופכות אותו לסופר דגול. כל הסיפור סובב סביב הרצח של הנשיא קנדי בצורה מרתקת, אף פעם לא ממש התעניינתי בכל הפרטים של הסיפור וזה ממש גרם לי לעשות מחקר קטן.
  אני מאוד אוהבת את הכתיבה של קינג בגלל המסרים הפילוסופים שהוא אוהב להעביר בספרים שלו, וגם הפעם הוא מעורר בקורא מחשבות. האם אפשר לשנות את ההסטוריה? ואיך זה ישפיע על העתיד?. ספוילר קטן - השורה התחתונה היא שכל מה שקורה כנראה קורה לטובה. שינוי דבר אחד לטובה לאו דווקא משנה את התמונה הגדולה לטובה.
  ויש גם סיפור אהבה שובר ושובה לב
 • Aviva
  Aviva
  מה היה קורה לו הייתם מגלים שיש לכם אפשרות לחזור אחורה בזמן ולהשפיע על המציאות? האם הייתם נמנעים מן האפשרות לשנות משהו בעולם כפי שאתם מכירים אותו? האם הייתם מבקשים לתקן משהו מסוים? האם הייתם נותנים להשלכות האפשריות של הפגיעה במרקם הזמן להפריע לכם מלפעול? האם המציאות תאפשר לכם לחולל שינויים שיפגעו במרקם הזמן?

  את כל זה חווה על בשרו ג'ייק אפינג, מורה לספרות המלמד גם כיתת מבוגרים. נישואיו לכריסטי, מכורה לאלכוהול שתהליך השיקום שלה כלל התאהבות באחד מעמיתיה למפגשי ה AA, הסתיימו לפני כשנה ומאז הוא עסוק בבחינה עצמית לאור הערותיה של כריסטי במהלך פרידתם. מפגש שלו עם חיבורו של שרת בית הספר הארי דנניג הלומד בכיתת המבוגרים, מתחיל שורת מאורעות שתשנה את חייו ואת ההיסטוריה כולה.

  הארי דנניג משלים את בחינות הבגרות שלו בגיל שבו רוב חבריו כבר סבים, ביום חלוקת התעודות מגיע ג'ייק אפינג, המורה שלו לספרות בכיתת הערב כדי לברכו. כדי לחגוג את המאורע הם סועדים בדיינר של אל ומצטלמים למזכרת שנתלת על קיר המפורסמים בדיינר. הארי גילה את האמונה ביכולותיו בזכות המפגש עם ג'ייק אפינג, אשר החיבור שכתב דנניג על חייו שינה משהו בדרך בה הוא מרגיש כלפי העולם. המילים של דנניג גרמו לג'ק אפינג לבכות לראשונה אחרי שנים רבות (אם לא מביאים בחשבון את הפרידה מכריסטי) פעולה אשר הובילה אותה להאמין בכך שלהארי יש יכולות שפשוט לא באו לידי ביטוי עד כה בגלל הילדות הקשה שעבר.

  המפגש בין שלושת הדמויות הוא נקודת הפתיחה, המניעה את הסיפור כולו ומביאה לביקוריו החוזרים של ג'ייק אפינג בנקודת זמן אחת בעבר: 22/11/63. אפינג רוצה להציל אדם אחד: הארי דנניג, אבל אל המגלה לג'ייק את הדרך אל העבר מבקש ממנו לעשות משהו מעט יותר גדול: למנוע את מותו של נשיא ארצות הברית ג'ון פיצ'גרלד קנדי בשנת 1968.

  הרצחו של נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי בשנת 1968, היה קו פרשת מים בחברה האמריקאית. לרצח היו השלכות רבות מן הבחינה הפוליטית והתרבותית על אזרחי ארצות הברית. האמונה כי לא ייתכן שאת נשיא ארצות הברית רצח מפגע בודד הולידה שורה של תיאוריות קונספירציה שונות, שעד היום לא נמצא להן ביסוס. על בסיס מאורע זה, יוצר סטיבן קינג סיפור מציאות חלופית המנסה להתחקות אחר סיפורו של רוצח הנשיא: לי הארווי אוסוולד.

  כמי שמכירה את ספרי האימה של קינג שועשעתי פעמים רבות מן העובדה שקינג התקשה להתאפק והתחושה כי משהו אפל קיים מתחת לפני השטח מלווה את הקוראים לכל אורך הספר. עלילת הספר נשארת נאמנה למציאות המוכרת לנו מחיי היום יום אבל קוראיו הנאמנים של קינג המכירים את הקרעים שהוא יוצר במרקם המציאות בספריו מבחינים ברגעים השונים בהם הוא מרמז על סדקים במציאות הזו בספרו הנוכחי, מרמז אך אינו עושה דבר על מנת לבדוק אם יש בהם ממש.

  לטובת מי שמעדיפים את הספרות שלהם הרבה יותר נאמנה למציאות, סטיבן קינג מבסס את הספר שלו על מחקרים רבים שנעשו אודות רוצחו של ג'ון קנדי, הארווי לי אוסוולד. באחרית הדבר לספר הוא מפרט את המקורות השונים עליהם נשען בבואו לכתוב את הספר ומציין את הנקודות בהן לקח לעצמו חירות ספרותית ההכרחית ליצירת עלילה ספרותית קולחת.

  אם קראתם מספריו של קינג בעבר, לא תרצו לוותר על הספר הנוכחי.
 • יעל
  יעל
  לו יכולנו לחזור אחורה בזמן ולמנוע, למשל, את רצח יצחק רבין? האם היה כבר שלום עם הפלסטינים? האם היתה נמנעת מלחמת לבנון השנייה או מבצע "צוק איתן"?
  אל טמפלטון עומד למות מסרטן ריאות. הוא יודע שימיו ספורים בעוד משימת חייו לא הושלמה. הוא מזמין אליו את המורה לספרות ולקוחו הנאמן ג'ק אפינג ומגלה לו כי במחסן שמאחורי בר ההמבורגרים שלו יש "שער" דרכו ניתן לחזור בזמן. אם עוברים דרכו מגיעים תמיד לאותו המקום באותו התאריך ובאותה השעה בשנת 1958. לא משנה כמה זמן מבלים בעבר, כשחוזרים חזרה להווה עברו רק 2 דקות אבל אם שיניתם משהו בעבר ההווה שתחזרו אליו יהיה שונה במידה כזו או אחרת מההווה שהיכרתם. אל טמפלטון עבר בשער הזה פעמים רבות אבל את המשימה החשובה שהציב לעצמו לא הספיק לבצע - למנוע את רצח הנשיא קנדי שהתרחש ב 22 לנובמבר 1963. אל מבקש מג'ק לבצע את המשימה במקומו. עיקר תקוותו למנוע בכך את מלחמת ווייטנאם שגבתה אבדות קשות.
  ג'ק נענה לאתגר ויוצא לדרך, אל העבר. עד 1963 יש לו כחמש שנים בהן הוא מונע עוד כמה אירועים כואבים ופוגש אנשים שמשנים אותו כבן אדם. האם יצליח למנוע את רצח קנדי? זה לא פשוט בכלל. העבר מתנגד מאוד לכל שינוי ומציב בפניו של ג'ק מכשולים קשים. ואם יצליח למנוע את הרצח? כיצד זה ישפיע על העתיד? איזה הווה ימצא ג'ק כשיחזור?
  הספר ארוך. אולי מעט ארוך מידי. אבל אין ספק שסטיבן קינג יודע לכתוב. זהו אינו ספר אימה, כמו רבים מספריו, אבל בהחלט ספר מתח טוב. אני נהניתי.