הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
22 דירוגים
3.1
ממוצע
1
5
2
4
3
3
4
3
5
7
23
גם ב - Kindle
13 סיבות

במקום 37 

26 

13 סיבות


דרג ספר זה מתוך 5
22 דירוגים
3.1
ממוצע
1
5
2
4
3
3
4
3
5
7
23

במקום 37 

26 

במקום 37 

26 

גודל (עמ'): 250
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 9789655526790
 • גודל (עמ'): 250
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 25/08/2014
 • שם המחבר: ג'יי אשר
 • תורגם ע"י: יעל אכמון

תקציר

קליי ג'נסן, תלמיד תיכון שקט וביישן, חוזר הביתה מבית הספר ומוצא חבילה משולח אלמוני ליד דלת הכניסה. עם פתיחתה, הוא מגלה שבע קלטות שהוקלטו על ידי האנה בייקר, אהבתו הראשונה ששמה קץ לחייה זמן קצר לפני כן.
בקלטות, האנה מסבירה מהן שלוש עשרה הסיבות שבגללן החליטה לשים קץ לחייה, והן מועברות בין שנים עשר המעורבים בשיטת "מכתב שרשרת", כשלכל אחד מוקדשת קלטת שמסבירה את הקשר שלו להחלטה (עבור אחד מהם מוקדשות שתי קלטות). על מנת שהקלטות יועברו בין כל שנים עשר המוערבים, האנה, לפני מותה, שלחה סט קלטות נוסף לאדם אלמוני, והבהירה בתחילת הקלטת הראשונה שבמידה והקלטות לא יועברו בין כולם, הן יתפרסמו באמצעי התקשורת.
במהלך לילה שלם, קליי מאזין לכל שלושה עשרה הקלטות של האנה, בעודו מסתובב בעיר ומבקר במקומות בהם התרחשו האירועים במטרה להבין אותם טוב יותר. בקלטות האנה חושפת את סיפורה הכואב שמוביל אותה לדיכאון, ולבסוף להחלטה לשים קץ לחייה. כמו כן, הקלטות חושפות לקליי את הסודות האפלים של חבריו ללימודים, שחלקם אחראים באופן ישיר להחלטתה של האנה.
המשך קריאה
 • ISBN: 9789655526790
 • גודל (עמ'): 250
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 25/08/2014
 • שם המחבר: ג'יי אשר
 • תורגם ע"י: יעל אכמון

ביקורות


"עם הקצב המהיר שלו וסצינות של כפיית מין ורכילות נעורים, הרומן פונה לקוראים צעירים, שגורסים כי הספר מעניק להם תובנות על חבריהם לספסל שאולי שוקלים להתאבד. 'לדעתי כל הרעיון בספר הוא להיזהר ממה שאתה עושה לאנשים, כי לעולם אתה לא יכול לדעת מה הוא עוברים', אמר כריסטיאן הארווי, תלמיד כיתה י' בן 15 מפורט שארלוט, פלורידה. 'אתה עשוי לפגוע באמת באנשים, אפילו בדברים שנראים לך מאוד קטנים'."

- מוטוקו ריץ', הניו יורק טיימס, 2009


ספר חזק, כואב ומומלץ ביותר לנוער, להוריהם, לאנשי החינוך באשר הם ולכל אדם שאכפת לו.

את הסיפור מספרים שני קולות – האחד הוא קולו הנוכח של קליי ג'נסן בן ה-15 והשני של חברתו לשכבה האנה בייקר, שקשר השתיקה ההרסני הוביל אותה אל דרך שאין ממנה חזרה. האנה השאירה אחריה קלטות בהן היא פונה ל-13 אנשים שונים שיעבירו אותן כמעין מכתב-שרשרת, בהן היא פורשת את סיפורה ומפרטת את שלוש עשרה הסיבות שבגללן בחרה לעשות מה שעשתה.

אנו נסחפים אחרי קליי ללילה שלם של האזנה בלי יכולת לעצור. קליי משוטט כל הלילה במקומות המוזכרים בקלטות, מקומות ביתיים ונורמטיביים לכאורה, שהאנה מסירה מעליהם את המעטה הרוגע וחושפת תחתיו נורמליזציה של בריונות, החפצה, פולשנות, צביעות ודורסנות. בזה אחר זה נטלו האירועים בכל פעם קצת מן העצמיות של האנה, עד הסוף הבלתי נמנע.

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות

 • סתיו
  סתיו
  ספר מקסים מרגש ומטלטל, ( תלמידה המליצה לי עליו ובתור מורה הוא בהחלט מעורר לגלות יותר ערנות לשאלות של תלמידים ולשימת לב להתנהגותם בכלל) כתוב היטב וצובט את הלב.
 • ענה
  ענה
  ספר נוער מעולה מרגש מטלטל תופס מהרגע הראשון. ספר חובה לנוער ולכל הורה לנוער. מעורר מחשבה ומומלץ מאוד.
 • yaelhar
  yaelhar
  גיבורתו עוברת את כל הדברים האיומים (איומים?) בדרך להחלטתה לשים קץ לחייה, ומבהירה בזה שהסיבה להתאבדות היא איכשהו חוסר הרגישות של הסביבה. היא מתארת אותם בזמן כאילו אמת, בקלטות שהיא מקליטה (קלטות? ברצינות? יש עוד מישהו שמחזיק מכשיר שיכול להקליט, ומכשיר בו הוא יכול לשמוע קלטות?) ואחד הנערים להם נשלחה חבילת הקלטות מקשיב להן ואנחנו קוראים את מחשבותיו, כשהוא מקשיב.

  התאבדות היא אחד הנושאים המזעזעים בני אדם. זו פעולה שמנוגדת לטבע, המצווה על חיים, הישרדות והִתְרַבוּת. לא פלא שבדתות המונותאיסטיות יש איסורים קשים על הפעולה הזו, שמן הסתם גרמו לחלק מהמתאבדים הפוטנציאליים לסגת מהרעיון. התאבדויות (שהן בסופו של דבר מעטות ביותר כגורם מוות) קורות בכל גיל ובכל מין, למרות שבגיל ההתבגרות - ובגיל זיקנה - יש עלייה מסויימת במספר המתאבדים. למעשה כמעט אין בן נוער שהנושא לא עבר במוחו. וכך גם אנשים שהם כבר לא נוער.

  הספר כתוב בסדר גמור. מושך לקרוא, גורם להזדהות, בעיקר לקבוצת הגיל המדוברת. הוא מתקדם בסיפור באופן די מותח ומפזר רמזים לדברים הנוראים שאתם עתידים לשמוע עוד מעט. הוא לחלוטין לא אמין בעיצוב הדמויות הראשיות - לא האנה וסיבותיה, לא קליי נער הזהב שלאף אחד אין משהו רע לומר עליו(?!) לא אמא שלו שמתנהגת בצורה לא ברורה וחסרת ביטחון, ולא החבר, מה שמו, המספק לו תמיכה והסעה.
  לא התלהבתי מהספר - הרבה פעמים אפילו התעצבנתי עליו.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=73732
 • Lital
  Lital
  אחד הספרים הכי קשים, מעצבים, מאתגרים ומתסכלים שיצא לי לקרוא כבר המון זמן!.. 13 סיבות הוא ספר מרגש וכואב עד דמעות, על נערה בתיכון ששמה קץ לחייה. אך לפני מותה היא דואגת שאנשים מסויימים יקבלו את הקלטות שהכינה במיוחד עבורם.
  יצא לי לראות את הסדרה ואני חייבת לומר שנקרעתי לחתיכות ובו זמנית למדתי כל כך הרבה. על מה אנחנו כחברה מסוגלים לעשות לחלש מאיתנו, לזה שלא משתלב מספיק טוב, לטעויות אנוש שכל אחד עושה אך אנו "סוקלים" אותו בהזדמנות הראשונה שיש לנו. החופשיות שיש לבני הנוער היום לפגוע, להשפיל, לנדות, להשמיץ ולהתעלל מינית ופיזית בבני כיתתם. לאנוס ולרמוס כל אחד השונה ו/או חלש מהם.
  אני ממליצה לקרוא את הספר, הוא ילמד אתכם המון על המצב השורר בנינו כחברה.
 • אלעד
  אלעד
  ספר קצר שנקרא בנשימה עצורה ומשאיר אותך עם מחשבות זמן רב אחר כך: היחס שלך לאנשים אחרים - "אתה לעולם לא יכול לדעת מה קורה בחייהם של האנשים סביבך"...
 • לולה
  לולה
  ספר חזק ומטלטל, עד כמה המעשים הקטנים והיומיומים, פליטות פה שטויות שאנחנו עושים יכולים להיות הרי גורל בחייו של אדם אחר. מומלץ.
 • שירן
  שירן
  ספר שהוא פשוט חובה למבוגר וילד כאחד !!!!!!
  מרגש, מצמרר, מכאיב, עוצמה כזאת מטורפת שגורמת לך להסתכל באופן שונה על החיים וההתנהגות שלך כלפי האחר, ממליצה בחום!
 • אורן
  אורן
  ספר לא קל בכלל.. אבל לגמרי שווה את זה! לא מומלץ לנערות מתחת לגיל 15. מרגש, עוצמתי, ובהחלט גורם לחשוב..
 • דן
  דן
  אני אמנם לא בן נוער, אבל מצאתי את עצמי מתרגש ומזדהה עם הנאמר (בכל זאת, אתם יודעים, היינו פעם בני נוער, ואני אישית קשור למצב הצבירה ההוא מדי פעם) ספר מעניין וכתוב היטב
 • גיל
  גיל
  וואו. מה אפשר לאמר על ספר כזה? זה ספר קשה, הוא גורם לך להבין כמה קל להביא בן אדם למצב בו הוא שוקל התאבדות. זה גורם לך להבין שלפעמים צריך לחשוב לפני שאומרים ועושים, כי בצד השני יהיה אדם שאולי ייקח את זה ללב בזמן שאתה כבר שכחת מזה. הסיפור מסופר בשתי נקודות מבט- של קליי שמקבל קלטות מפתיעות מהאנה, נערה בה היה מאוהב והתאבדה, והאנה עצמה שמסבירה למה. היא מונה שלוש עשר סיבות למה-אנשים, מקרים, רגעים ורגשות. הספר באמת נותן לך נקודת מבט שונה על החיים ועל עצמך, ולדעתי זה ספר חובה לכל אדם.
 • גיל
  גיל
  וואו. מה אפשר לאמר על ספר כזה? זה ספר קשה, הוא גורם לך להבין כמה קל להביא בן אדם למצב בו הוא שוקל התאבדות. זה גורם לך להבין שלפעמים צריך לחשוב לפני שאומרים ועושים, כי בצד השני יהיה אדם שאולי ייקח את זה ללב בזמן שאתה כבר שכחת מזה. הסיפור מסופר בשתי נקודות מבט- של קלים שמקבל קלטות מפתיעות מהשנה, נערה בה היה מאוהב והתאבדה, והכנה עצמה שמסבירה למה. היא מונה שלוש עשר סיבות למה-אנשים, מקרים, רגעים ורגשות. הספר באמת נותן לך נקודת מבט שונה על החיים ועל עצמך, ולדעתי זה ספר חובה לכל אדם.
 • אורי
  אורי
  ספר מאוד מרגש. עלילה סוחפת. מאוד אהבתי. אחד מהספרים הראשונים שקראתי והתאהבתי בו. היה חבל על הסוף הידוע מראש. אבל ממליצה!
 • אפרת
  אפרת
  13 סיבות זה ספר שסוחף אותך באופן שאי אפשר לתאר.
  אני קראתי אותו בפחות מ-24 שעות במהלך יום לימודים, ואחר כך נתתי אותו לחברה, שגם היא סיימה אותו ביום.
  העלילה של הספר מתפרשת על פחות מ-24 שעות, ומספרת על קליי ג'נסן, נער בתיכון אשר מסתובב ברחבי העיר ומקשיב לקלטות שיצרה האנה, נערה מהשכבה שלו אשר התאבדה והשאירה אחריה קלטות, שכל אחת מהן מתארת סיבה אחרת למה החליטה לקחת את חייה.
  הספר הזה גורם לך לחשוב על המעשים שלך, ומראה שלא משנה עד כמה המעשה הוא קטן או נראה חסר משמעות, הוא יכול להוביל לדברים הרבה יותר גדולים.
  הוא ספר מרגש שגרם לי לבכות ולחשוב גם הרבה אחרי שסיימתי לקרוא אותו.
  מומלץ מאוד.
 • לי
  לי
  ספר מרגש, מראה את מה שעובר על הנוער היום. מאוד ריגש אותי, ממליצה לקרוא! ספר מעולה.
 • שירי
  שירי
  ספר מצוין, מעורר מחשבות, מרגש, אמנם הסוף ידוע מראש באיזשהו אופן, אבל מה שקורה נותן מעין סגירת מעגל לספר. ממליצה לאלו שמחפשים חומר למחשבה. קריאה מהנה!
 • טלי
  טלי
  האמת שלא קראתי אותו. אבל הבת שלי קראה את הספר הזה וזה היה פשוט סיוט בשבילה כבר בכמה פרקים הראשונים היא עזבה את הספר כי הוא לא עשה לה טוב. הספר לא מומלץ לילדים רגישים.
 • Lihi
  Lihi
  כמה יכולה נפש צעירה לשאת? קליי ג'נסן מקבל ירושה מזעזעת. קלטות וידיאו שבהן מתארת האנה בייקר, את הסיבות להתאבדותה.
  קשה לתאר, בייחוד להורה לבני הטיפשעשרה, כמה קשה לקרוא ספר זה, לחזור לגיל הזה, ולהבין שיש ילדים שכל כך סובלים מהסביבה עד כדי אי יכולת לנשום.
  הפגיעה יכולה להיות מכוונת או שלא במתכוון. עדיין היא תשאר קטלנית
  ספר מיוחד שמעלה על פני המים את הקשיים, לפעמים הבלתי נסבלים, שיכולים לעבור ילדים בגיל ההתבגרות.
 • רתם
  רתם
  טריגר: הספר עוסק בהתאבדות.
  לאחר שהאנה בייקר מתאבדת, קליי מקבל חבילה חומה מוזרה מלאה ב7 קלטות. קלטות, נו, הישנות האלה שפעם היו שומעים בהן מוזיקה ואז הופכים לצד השני וממשיכים לשמוע.
  בקלטת הראשונה אנחנו מגלים כי כל מי שמקבל את הקלטות - אשם, בצורה כלשהי, בהתאבדות שלה.
  במהלך הספר אנחנו עוקבים אחריי קליי בזמן שהוא מאזין לקלטות ונוסע ברחבי העיר, בעקבות הסיפורים. מותח, מרגש, גורם לחשוב המון.
  אמנם במחשבה אחריי הקריאה הסיבות עלולות להראות כטיפשיות, אבל הכתיבה סוחפת ומרגשת והקצב הוא בדיוק נכון, שלא מרגישים בזה בזמן הקריאה.
  לא הצלחתי להפסיק לקרוא, מומלץ, בטירוף.
 • שיר
  שיר
  ספר מדהים! מרגש עד דמעות בקטעים מסויימים, ומצחיק באחרים. ספר שגורם לנו לחשוב על כל מילה שיוצאת מהפה שלנו ועל כל דבר שאנחנו עושים למישהו, כדי שלא נאלץ לקבל קלטות בדואר.
 • מיקה
  מיקה
  13 סיבות הוא ספר מרגש על נערה שלקחה את חייה והשאירה אחריה 13 קלטות: כל קלטת היא עוד סיבה להתאבדותה. את סט הקלטות היא דואגת להעביר בין 13 האנשים שהם הסיבות. הסיפור עוקב אחר נער צעיר שקיבל את הקלטות והאזין להן בכובד לב תוך תהיה "היכן טעיתי?". הסיפור מרגש, ממש קורע לב, ומומלץ לכל קהל הקוראים. המסר החזק ביותר מהסיפור הוא שים לב למעשיך, אתה לא יודע במי אתה עלול לפגוע.
 • רום
  רום
  וואו, 13 סיבות הוא אחד מהספרים המעניינים ביותר שקראתי.
  לא ידעתי מה אני עומד לקרוא, ולכן לא ציפיתי ליותר מדי.
  בספר הזה אין פעולה או אקשן. יש פשוט נער שמקשיב להקלטות המסבירות למה חברתו התאבדה. תוך כדי הספר ותוך כדי ההקשבה להקלטות הוא משוטט ברחבי העיר ומקשיב להקלטות המצמררות. הוא מבין כי מתחת לכל רחוב כזה יש בעצם סיפור ענק, והוא גם מבחין בהרבה דברים שלא שם אליהם לב קודם. לדעתי, זה ספר מומלץ שישנה את חשיבתו של כל קורא.
  מומלץ בחום.
 • פאר
  פאר
  13 סיבות הוא אחד הספרים המרגשים והמצמררים שקראתי, הספר גורם לך להסתכל לאחור ולחשוב לעומק על היחס שלך ושל האנשים סביבך לאחרים, לפעמי המעשה הכי קטן יכול לפגוע במישהו, גם אם לא התכוונת לפגוע בו, הספר בהחלט ממולץ לבני נוער וגם למבוגרים.
 • מיקה
  מיקה
  13 סיבות הוא ספר מרגש שגורם למחשבה חוזרת ומעמיקה על היחס שלך כלפי אנשים בכללי וחברים בפרט. אני בכיתי. בהחלט ספר מומלץ גם למבוגרים ולא רק לבני נוער!