הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
4.5
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
3
2
גם ב - Kindle
תעלומת העיניים השחורות-כחולות
אלכס פז-גולדמן
37 

תעלומת העיניים השחורות-כחולות

אלכס פז-גולדמן

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
4.5
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
3
2
37 
37 
גודל (עמ'): 264
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 9789655529487
 • גודל (עמ'): 264
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 11/12/2014
 • שם המחבר: אלכס פז-גולדמן

תקציר

כשצבי מגיע לישראל, לכיתה חדשה, ומגלה שהושיבו אותו ליד אורית, הוא לא מבין למה זה קורה לו. מה לו, תלמיד מצטיין ובן למשפחה אמידה מארצות הברית, ולתלמידה הכי מעצבנת בכיתה, הילדה הקולנית משכונת רמת־עמידר?
אבל הפכים נמשכים לפעמים זה לזה, ועד מהרה צבי מגלה שאורית דומה לו הרבה יותר משחשב. כשפצע נורא מהעבר שב ונפתח, ומאיים לפרק את משפחתה של אורית, צבי ממהר לעזור לחברתו. אליהם מצטרף ידידו הטוב מוטי, ויחד יוצאים השלושה לחשוף את האמת שכולם מנסים להסתיר. הם לא יודעים שבתום ההרפתקה, החיים של שלושתם לא ישובו להיות כפי שהיו.

אלכס פז־גולדמן הוא סופר ואיש הייטק. ילדותו עברה עליו בניסיונות להצטרף לחסמב"ה, אך כאשר חטף זרם מהמערה החשמלית בפעם השלישית, לא נותרה לו ברֵרה והוא ייסד בעצמו חבורה שהיתה כה סודית עד שחבריה לא ידעו על קיומה. מעללי החבורה הם מקור השראה ליצירותיו לנוער.

ספרו המרגל האבוד והשמלה הירוקה זכה לשבחי הביקורת ונבחר למצעד הספרים של משרד החינוך. הספר תעלומת העיניים השחורות־כחולות מתרחש בישראל של שנות השישים, וגורלם של גיבוריו נקשר באירועים היסטוריים שנחקרו ונבדקו, אך במידה רבה נשארו בגדר תעלומה עד היום.

"איזה כיף לגלות ספר נוער אמיץ ומותח, שלא מנסה לייפות עוולות, שלא מנסה לייפות עוולות, שלא מנסה לגונן ולטייח ולכסות, שכתוב בעברית עכשווית בגובה העיניים. אחלה ספר". - עטרה אופק (עורכת, מתרגמת ומרצה בנושאי עברית וספרות ילדים).

"אני דורשת עוד! הספר גרם לי עונג וכיף בלתי רגיל. ממליצה מכל הלב". - נוריתה (אתר נוריתה).

"הספר סוחף ומעניין, הצליח לעניין שני בני נוער שכאן, בגילאי 12 וגם 14. הוא מעלה שאלת של זהות, שמעניינות למעשה את כל בני הנוער בשלבים השונים אבל גם מעניין כהרפתקה וכספר המעלה שאלות היסטוריות. בעיני הוא יכול להשתלב כספר קריאת חובה בתוכנית הלימודים של משרד החינוך" (אפרת מונשרי-גורן).

המשך קריאה
 • ISBN: 9789655529487
 • גודל (עמ'): 264
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 11/12/2014
 • שם המחבר: אלכס פז-גולדמן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • Aviva
  Aviva
  זו השנה השנייה ברציפות בה נערך ב 21.6 יום הזיכרון והמודעות לחטיפת ילדי תימן. התאריך הנבחר הוא יום פטירתו של הרב עוזי משולם, מי שהעלה את הנושא למודעות הציבור הרחב. ב 1994 התבצר עם חסידיו בביתו כשבידיהם כלי נשק, וקרא להקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את היעלמותם של עשרות ילדים ממוצא תימני, בלקני ומזרחי שנחטפו מהוריהם. הפרשה זכתה להד תקשורתי, הרב וחסידיו נאסרו ונכלאו אך בשנת 1995 הוקמה ועדת החקירה השלישית שדנה בנושא (קדמו לה ועדת בהלול-מינקובסקי בשנת 1967 וועדת שלגי בשנת 1988). שלוש הועדות מיקדו את בדיקתן בילדים ממוצא תימני שנעלמו להוריהם בין השנים 1948-1954.

  מחבר הספר, אלכס פז גולדמן, נולד בישראל בשנת 1955. את רוב שנות ילדותו העביר בשכונת רמת עמידר ברמת גן. השכונה ואירועי השנים ההן מככבים בשניים מספרי הילדים שכתב. עלילת הספר הנוכחי מתנהלת ברובה, כמו עלילת הספר 'המרגל האבוד והשמלה הירוקה', בשכונת רמת עמידר ברמת גן. גיבורי ספר הילדים הקודם, מוטי, ראובן ואביבה לוקחים חלק גם בעלילת הספר הנוכחי אך פרט למוטי, תפקידם שולי.

  עלילת הספר עוקבת אחר הילד צבי. הוא נולד בשם הירש, אבל קראו לו הארי בשנים בהן חי בארצות הברית. בגיל שלוש עשרה עלה עם הוריו לישראל וקיבל שם עברי: צבי. לצבי לא ברור מדוע החליטו הוריו לעלות לישראל. הוא זוכר מפגש מקרי עם חסר בית ברחוב, שטלטל את אביו, ואת שרפת המפעל שלהם שבוע לאחר מכן. את ההודעה על המעבר לישראל קיבל בהפתעה והוא מסרב להשלים עמה גם כשהוא כבר כאן בישראל.

  כדי לסייע לו להתאקלם בארץ החדשה שולחים אותו הוריו לקייטנה המיועדת לילדי עולים חדשים, עשרה ימים בתנאי פנימיה. על אף שצבי מסרב בתחילה לשמוע על הרעיון הוא מוצא את עצמו כעבור שבועיים בקייטנה. בקייטנה הוא פוגש את מוטי, שלא נולד לעולים חדשים, ויהפוך להיות חברו הטוב. הוא גם לומד להכיר את ההבדלים בין המנטליות האמריקאית אותה הכיר כל חייו, לזו הישראלית ומתוודע לסוגיית המוצא העדתי - סוגיה שלא נדונה כלל בארצות הברית ממנה בא משום שהעיסוק בה היווה הפרה גסה של הנימוס.

  כבן לזוג הורים שנולדו בגרמניה צבי מבין שהוא ייקה. חבריו לקייטנה מסרבים בתחילה להסכים עמו משום שצבע עורו הכהה אינו דומה לצבע עורם של היהודים שהגיעו מגרמניה, אך צבי מסביר להם שבאמריקה לא היה הילד הכהה היחיד שהוריו נולדו בגרמניה והוויכוח נפסק. אחרי החזרה מהקייטנה מתחילים הלימודים בבית הספר והוא משובץ בכיתה ח'1 ויושב ליד אורית. המפגש עם אורית מוביל אותו להרפתקה חדשה בסופה הוא מגלה על הוריו ועל עצמו דברים שלא שיער מעולם.

  זהו הספר השני של המחבר שאני קוראת ועוסק בקורותיה של ישראל בשנים שלאחר הקמת המדינה. כמי שנולד וגדל במדינה בשנים המדוברות, עלילות הספרים של המחבר נאמנות למציאות הישראלית של אותן השנים. ניכר שפז-גולדמן ניחן לצד יכולת הכתיבה שלו, גם בזיכרון חד המאפשר לו לטוות את המציאות בתוכה גדל למילים המאפשרות גם לבני הדור הצעיר לבלות מספר שעות בישראל של פעם.

  פז-גולדמן כותב את ישראל כפי שחוו אותה ילדי שנות ה 60, כשהוא מקפיד לתאר את האווירה ששררה בארץ, את המתחים בין יוצאי הגלויות השונות ואת התהליכים השונים שהתרחשו בארץ. בספר הנוכחי הוא מייחד מקום גם לשתי תופעות השלובות זו בזו עד ימינו אנו: בירוקרטיה וקשרים.

  הספר עוסק בנושא שנדחק לשוליים במשך שנים רבות, "פרשת ילדי תימן האבודים". לצד העיסוק בנושא בכתיבתו של פז-גולמן פן חשוב נוסף, זה המצליח להעתיק ולשמר משהו מישראל של שנות השישים. הספר כתוב היטב והקריאה בו קולחת, מומלץ בחום לתלמידים הבוגרים בבית הספר היסודי.
 • רום
  רום
  הופתעתי מהספר הזה, באמת שהופתעתי! אבל למה הופתעתי?
  אני חושב שתאלצו לחכות לסוף הביקורת..
  בתור התחלה? הספר הזה מומלץ בחום!!
  מאוד נהנתי ממנו- אלכס פז גולדמן הצליח לשחזר את ההצלחה וכתב שוב ספר מעניין וכיפי שקראתי בהנאה רבה.
  הדמויות כאן בספר בוגרות יותר, ואני חושב שזה חשוב- כי הוצג צד אחר מהצד שראינו בספרים הקודמים.
  הספר הזה הוא ספר מקסים, שלמרות שהוא מוגדר כספר ילדים- אני מחייב אתכם המבוגרים, לקרוא אותו גם ואחר כך- לתת לילדכם לקרוא אותו. ותאמינו לי- אני לא היחידי שאומר לכם שהוא טוב וגם למבוגרים.
  ולפני שאנחנו מסיימים- אני חייב לומר משהו על העטיפה- היא מצויינת. המשחק של הצבעים ממש מצליח. האדום והסגול מש זהר לי בעיניים ויש אפילו הוכחה- כשאני בחנויות ספרים, הספר לכד את עיניי- וגם את עיניי רבים אחרים.
  בקיצור- מדובר בממתק שווה ביותר, שלא תרצו לסיים- ובעמוד האחרון, כבר תבדקו מה המייל של אלכס פז גולדמן- ותשאלו אותו "מתי הספר הבא?"