הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.8 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
2
5
4
3
תולדות מלחמת היהודים ברומאים

תולדות מלחמת היהודים ברומאים


דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.8 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
2
5
4
3

במקום 45 

31.5 

במקום 45 

31.5 

גודל (עמ'): 760
מו"ל: כרמל

תקציר

מהלך מרד היהודים ברומאים בֿ66 לסה"נ ואילך נספו המוני יהודים, נהרסו יישובים רבים ומעל לכול חרבו ירושלים ובית המקדש השני. יוסף בן מתתיהו (פלוויוס יוספוס; 37-100 לסה"נ בקירוב) מגולל את סיפור המלחמה בחיבורו 'תולדות מלחמת היהודים ברומאים'
במהלך מרד היהודים ברומאים בֿ66 לסה"נ ואילך נספו המוני יהודים, נהרסו יישובים רבים ומעל לכול חרבו ירושלים ובית המקדש השני. יוסף בן מתתיהו (פלוויוס יוספוס; 37-100 לסה"נ בקירוב) מגולל את סיפור המלחמה בחיבורו 'תולדות מלחמת היהודים ברומאים' ומבטיח לקוראיו: "אספר בדיוק רב את מעשי שני הצדדים, אך הלשון שאבחר בה לתאר אותם תבטא את מזגי, ותאפשר לי לקונן על אסונות עיר מולדתי; הרי הריב מבית הוא שהכריעהּ"; ואכן, חלק גדול מן החיבור מוקדש לתיאור המחלוקות בחברה היהודית ומלחמת האחים שהשתוללה במהלך המרד והמיטה אסון על העם היהודי.
החיבור מצטיין בשטף ההרצאה ובמוחשיות התיאורים, כגון תופעת הרעב במצור על ירושלים, או מצעד הניצחון של אספסיאנוס וטיטוס ברומא, ובשרטוט אופיָם של האישים שמעשיהם ומחדליהם מילאו תפקיד מרכזי בתולדות ארץ ישראל למן ראשית התקופה החשמונאית ועד נפילתה של מצדה.
יוספוס מצהיר כי "סופר הראוי לשבח ולהוקרה הוא הסופר המשאיר לזכרון עולם דברים שאיש לא תיאר לפניו, ומוסר לדורות הבאים את מאורעות זמנו". ואכן הוא ראוי לשבח ולהוקרה בזכות ספרו זה. אין הספר נקי מפגמים, אך הוא 'קניין לדורות', משום שמועלות בו בעיות ודילמות פוליטיות, חברתיות ומוסריות רבות־משמעות גם בימינו, ויש בו שפע של מידע על השתלשלות האירועים בתקופה מכרעת בתולדות העם היהודי.
המהדורה שלפנינו היא תרגום חדש, וכוללת הקדמה על יוספוס וחיבורו, מבוא נרחב עליו ועל כתיבתו ההיסטורית, הערות, נספחים, מפות, אילנות יחס ואיורים.
ליזה אוּלמן, המתרגמת ומחברת ההקדמה על יוספוס וחיבורו, היא מרצה בכירה (בדימוס) בחוג ללימודים קלסיים באוניברסיטה העברית. יונתן פרייס, מחבר המבוא המפורט על יוספוס ויצירתו, הוא פרופסור בחוגים ללימודים קלסיים ולהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. ישראל שצמן, מחבר ההערות והעורך המדעי של הספר, הוא פרופסור (אמריטוס) בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-407-940-2
 • גודל (עמ'): 760
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 01/01/2009
 • שם המחבר: יוסף בן מתתיהו
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • איילת
  איילת
  הספר "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" מהווה מסמך היסטורי חשוב- הוא נכתב על ידי יוסף בן-מתיתיהו והוא מקור המידע העיקרי לקורות מלחמה זו.
 • אלעד
  אלעד
  ספר היסטורי מרתק, באמת שווה לקרוא את הספר רק כדי להבין איך חלק ניכר מהמלחמה הזו הייתה "מלחמת היהודים ביהודים" על ירושלים. לכל מי שרוצה להכיר את משמעותם של מקומות היסטוריים רבים ברחבי הארץ שעדיין שרדו.
 • Slava
  Slava
  יוספוס פלביוס מצליח ברמת דיוק שקשה להאמין לתאר את מלחמות היהודים היהודים ברומאים בתקופת בית שני וחורבנו. ספר זה הוא ספר היסטורי עשיר במיוחד שמתאר את החברה היהודית בת התקופה עד הגלות.