הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
6
שתי השמשות של דדיקה
מגי אוצרי
37 

שתי השמשות של דדיקה

מגי אוצרי

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
6
37 
37 
גודל (עמ'): 240
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 978-965-566-037-1
 • גודל (עמ'): 240
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 09/05/2015
 • שם המחבר: מגי אוצרי

תקציר

זהו סיפור על אהבה נכזבת בין ילדה נבונה, עצובה וזנוחה לבין אמה הנוקשה והזועמת, שאליה היא כמהה ובדרישותיה הבלתי אפשריות היא נאבקת לעמוד. זהו גם סיפורה של שושלת נשים קשות ומרות, החל מימי מלחמת העולם השנייה בגרוזיה הססגונית ועד שנות השמונים בחיפה האפרורית.
גיבורת הספר מגוללת את סיפור חייהן של אמה וסבתה, המתובל בריחות ובטעמים המכשפים, המסתוריים והרחוקים של רחוב ג'אפרידזה שבעיר כותאיסי, בהווי יהודי גרוזיה ובמעשיות מאוצר הספרות הגיאורגית. במקביל נפרשת ילדותה של הבת הדחויה, השנואה והמוכה, המנסה, מתוך סיפור חייה של אמה, להעניק משמעות לחייה שלה ולמצוא נואשות מפתחות ללבה הקר של אמה.
ספר הביכורים של מגי אוצרי הוא יצירה חשובה ובשלה להפתיע, השופכת אור מכאיב על סיפורה של קהילה ייחודית מנקודת מבט נשית ופמיניסטית מפוכחת, מלאת אכזריות וחמלה. בעברית חושנית ועשירה היא מפליאה לתאר רגעים של יופי ועליבות כאחד, ומוסיפה נדבך חיוני ומקורי מאוד לסיפור ההגירה הגדול.
"שתי השמשות של דדיקה" הוא סיפור ישראלי מאוד, ובה בעת גם סיפור פרטי מאוד על משפחה אחת וילדה קטנה אחת.
מגי (מרגלית) אוצרי, ילידת חיפה, 1983. בתם של נטלה ויוסף אוצרי (לשעבר, אוצ'רשווילי), שעלו לישראל מגרוזיה בשנת 1973. כיום חיה עם בן זוגה בתל אביב ולומדת לקראת תואר שלישי במשפטים בהנחייתם של פרופ' מנחם מאוטנר ופרופ' אסא כשר. עבודת הדוקטורט שלה תעסוק בשאלת המוסריות של הומור פוגעני.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-566-037-1
 • גודל (עמ'): 240
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 09/05/2015
 • שם המחבר: מגי אוצרי

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • לינוי
  לינוי
  זה היה יכול להיות ספר שמתאר סיפור מעניין למדי, אך הוא כתוב בצורה מעצבנת, כך שהקריאה בו לא מהנה בכלל. יש בו 33 פרקים, וכל פרק נקרא על שם דמות שמוזכרת באותו פרק, ושקשורה למספרת (שעד הפרק האחרון לא מוזכר בספר השם שלה). לעיתים הדמות היא אכן מרכזית, כמו בן משפחה של המספרת, ואז גם אותה דמות מוזכרת בפרקים נוספים בספר, ולעיתים היא שולית ביותר, עד שזה אפילו מגוחך שההמחברת החליטה לקרוא לפרק על שמה של אותה דמות.
  מה שמקשה בעיקר על הקריאה בספר, היא העובדה, שאין בו טיפת סדר וארגון כרונולוגי. לדוגמא, בתחילת הספר יכול להיות תיאור של מה שהתרחש בחייה של דמות מסויימת בשנות נעוריה, כעבור כמה פרקים יהיה תיאור מותה של אותה דמות, בפרקים מתקדמים יותר יסופר על רגע לידתה, ובסוף הספר- על אותה דמות בגיל המעבר שלה. כמו כן, יש "קפיצות" בזמן ובתקופה בין גרוזיה לישראל.
  עובדה נוספת שתורמת להיותו של הסיפור מעצבן הינה בכך שיש בו יותר מידי דמויות (זה גורם לכך שלא זוכרים מי התחתן עם מי, מי אח של מי או מאיזה צד של המשפחה הסבא הזה) ומושגים רבים בשפה הגרוזינית (במיוחד שמות מאכלים, אך לא רק) ולא תמיד יש הסבר ופירוש בשפה העברית. חבל שלא נכתב מילון מושגים קצר בסוף הספר.
 • לורי
  לורי
  הסיבה הראשונה שבגללה כדאי לקרוא את הספר הזה היא העדה הגרוזינית. היום קוראים למדינה הזאת שפעם הייתה חלק מברית המועצות - גיאורגיה. את היהודים שעלו משם לישראל אנחנו מכירים כ"גרוזינים" ויש עליהם בדיחות, ומערכונים וגם סרטים כמו חתונה מאוחרת ומתנה משמיים בבימויו של דובר קוסשווילי. אבל בספר הזה למדתי שיש הרבה יותר מזה.
  גיבורת הספר היא בת לעולי גרוזיה, ויש לה מערכת יחסים טעונה מאוד עם אמא שלה. כך מתחיל הספר. היא מספרת לנו על תולדות משפחתה בגולה מאז סוף מלחמת העולם השנייה, בערך. על החיים שהיו תחת השלטון הסובייטי, על הרצון לעלות לישראל, על משברים כלכליים, הריונות, חברויות ויחסים במשפחה.
  הפרקים בספר נקראים בשמות של אנשים שעוזרים להביא עוד נדבך בסיפור אל הוקרא. העלילה לא מתקדמת בצורה ליניארית כרונולוגית אלא נעה מההווה, לעבר, לעבר הרחוק ולעבר הקרוב יותר. גם שזורה אגדה עתיקה בין הפרקים, ורק בפרק הסיום מתברר הקשר המיתי בינה לבין הגיבורה.
  אני גיליתי עולם קסום בספר הזה שלא ידעתי על קיומו ועל יפעתו. עם כל הכעס והאכזבה ועלבון שיש לגיבורה מול אמא שלה, היא מגלה הרבה רוך וחמלה לסבתותיה, לדודים וגם לאמא הפרטית שלה, כחלק מהמכלול הזה.
  לכן, בעיני, הסיבה הראשונה לקרוא את הספר שכתבה מגי אוצרי, בהוצאת כינרת, בשם: שתי השמשות של דדיקה, היא בשל יהדות גרוזיה, על מנהגיה, על שפתה, על עברה ועל אהבת ציון המיוחדת והבלתי מתפשרת שבה. הסיבה השנייה היא הכתיבה הנהדרת, בעברית עשירה ומלאת דימויים מקוריים, שהופכים את הקריאה לתענוג עילאי.
  והאמת היא שיש גם סבה שלישית, אבל היא מתגלה רק בפרק האחרון, אז משאירה לכם לגלות לבד.
 • מיקי
  מיקי
  ספרות משפחה מהסוג היותר מעמיק וטוב, עם נקודת ראות נשית מאד אבל גם גברים יצליחו להתחבר ולהבין. אפשר לומר שנהניתי, למרות כל מגבלותי
 • דן
  דן
  ספר מעניין מאד, לא שגרתי, על עולם שלם של נשים ותרבותם. למרות שאני לרוב קורא ספרות אחרת הצלחתי להתחבר לעלילה ולדמויות ולדעתי זה ספר מומלץ בהחלט
 • לימור
  לימור
  ספר נפלא אך לא פשוט לקריאה המספר את סיפורה של משפחה בגרוזיה ובמיוחד גורלן המר של הנשים במשפחה. מכורח הנסיבות
 • סיגי
  סיגי
  ספר נפלא ומרגש העוסק במשפחה אחת בגרוזיה במשך שלוש דורות. על כבודם ועל המסורת הנהוגה במשפחתם. גורלן של הנשים הוא מר ואיום. דדיקה האם הנוקשה שסוגרת את בתה ואינה נותנת לה מנוח. מחברת הספר הנפלא היא בתה של דדיקה והיא מתארת את מה שעבר על משפחתה על רקע ההשפלות להן זוכות הנשים מכורח היות הגברים נעלים ונישאים יותר מהם. לאור המתח הנובע מהשליטה של הגברים פורצת לה הדרמה בסיטואציות רבות ומגוונות. ספר שקשה להניח מהיד ממליצה בחום