הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4.4 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
4
1
שיבה

שיבה


דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4.4 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
4
1

במקום 44.00 

30.80 

במקום 44.00 

30.80 

תקציר

"היסטוריה מספרת סיפורים. ולכן, כשאתם לומדים היסטוריה, עליכם לשאול את עצמכם: איזה סיפור חסר לי? איזה קול הושתק כדי שקול אחר יישמע? ברגע שמצאתם את התשובה, עליכם למצוא גם את הסיפור".
אפייה ואסי נולדות בשני כפרים שונים בגאנה, באמצע המאה השמונה-עשרה. אפייה נישאת לאנגלי וחיה חיי נוחות בחדרי הפאר של מצודת קייפ קוסט. אחותה למחצה, אסי, שאפייה אינה יודעת על קיומה, כלואה מתחתיה בצינוק של אותה מצודה, נמכרת יחד עם עוד אלפים ונשלחת לארצות הברית, שם יגדלו צאצאיה בעבדות ובצִלה.

הספר "שיבה" עוקב לסירוגין אחר שני ענפים באילן היוחסין של האחיות: ענף צאצאיה של אפייה לאורך מאות שנות מלחמה בגאנה בין הפנטים והאשנטים, מול הקולוניאליזם הבריטי וסחר העבדים; ובמקביל, ענף צאצאיה של אסי בארצות הברית - החל באחוזות העבדים בדרום, דרך מלחמת האזרחים והנדידה הגדולה, מכרות הפחם ומועדוני הג'אז, וכלה בהארלם של ימינו.


ברומן הביכורים המרשים שלה, מצליחה יא ג'סי לספר סיפור היסטורי ואישי גם יחד על האופן שבו אפליה, השפלה וגזענות נצרבות בנשמתה של קהילה שלמה.


יא ג'סי נולדה בגאנה וגדלה בהנטסוויל, אלבמה. היא בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית מאוניברסיטת סטנפורד ותואר שני מתוכנית הכתיבה היוקרתית באיווה, שהעניקה לה מלגת מחקר לכתיבת רומן הביכורים עטור השבחים, "שיבה". היא מתגוררת בניו יורק. הרומן זכה בפרס ג'ון לאונרד לרומן ביכורים מטעם חוג מבקרי הספרות בארצות הברית ומועמד לפרס פן היוקרתי.

המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-564-463-0
 • גודל (עמ'): 394
 • מו"ל: תמיר-סנדיק
 • יצא לאור ב-: 03/05/2017
 • שם המחבר: יא ג'סי
 • תורגם ע"י: שי סנדיק

ביקורותמגאנה במאה ה-18 עד להארלם של ימינו – אילן היוחסין של שתי נערות אשר נולדו בשתי כפרים שונים, מתפצל לסיפורים מדהימים ביופיים ומטלטלים בעוצמתם.

המעקב אחרי שני ענפי המשפחה באירופה, באפריקה ובארה"ב ממלא את הספר בסיפורים הצוללים אל תהומות ייאוש ומטפסים משם אל פסגות של תקווה ואמונה באדם.

זהו סיפור על דורות של דיכוי אכזרי ורוח אנושית שלא נשברת מולו. זהו קול זעקה נפלא ונורא שלא נשמע כמוהו מאז "חמדת" של טוני מוריסון.
רומן מעולה, מורכב ומרתק הראוי לכל השבחים להם זכה, ועדיין ממשיך לזכות בהם, מן המבקרים.

סקירות הגולשים

 • הלנה
  הלנה
  הרבה דמויות ופירוט של אילן היוחסין שעוזר לעשות סדר. ספר היסטורי מעניין

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו