הז'אנרים
כל הז'אנרים
סדרה:‎ חרגול פלוס

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
3
5
1
3
שבע מידות רעות

שבע מידות רעות


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
3
5
1
3

במקום 37 

24.1 

סדרה:‎ חרגול פלוס
גודל (עמ'): 391
מו"ל: חרגול
שבע מידות רעות הוא קומדיית מידות מודרנית, עשויה משבעה פרקים שבמרכז כל אחד מהם מידה רעה משלו וגיבור משלו. בהדרגה מצטרפים הפרקים וגיבוריהם לעלילה הדוקה של רומן על תככיו, תקוותיו ומפחי הנפש שלו.
זוהי קודם כל יצירה של שנינה וברק, לפי כללי הרומן ה"קלאסי", עשויה כולה הפתעות דקות ואירוניות של נקודות מבט מתחלפות. אבל זהו גם רומן של תובנות חריפות, עצובות ממש כשם שהן משעשעות. ההומור והאירוניה מתגלים בסופו של דבר כמקפלים בתוכם אמירה רצינית מאוד על גבולות האדם: המאבק של כל אחד מאיתנו לחרוג אל מעבר למידותיו ולברוא את עצמו מחדש נדון לכישלון, טראגי כמעט. ואף-על-פי-כן, כמו בדרך נס, נותר תמיד מרחב לבלתי צפוי: לפיוס, השלמה ותקווה.
שבע מידות רעות, יצירתה הראשונה בפרוזה של מאיה ערד, הוא מופת של כתיבה מלוטשת, עשירה ומדויקת. כמו ביצירותיה הקודמות, הספר מתעתע ב"כאן" וב"עכשיו" הישראליים אבל שרוי כולו ב"שלנו" העברי.
מאיה ערד היא ילידת ישראל (1971). שבע מידות רעות הוא ספרה השלישי. קדמו לו הרומן בחרוזים מקום אחר ועיר זרה (חרגול 2003, מועמד לפרס ספיר בשנת 2005) וצדיק נעזב, מחזה בחרוזים (אחוזת בית 2005).
המשך קריאה

סקירות

 • yaelhar
  yaelhar
  מאיה ערד כותבת ספר על חיי האקדמיה האמריקאית שאין לי סיבה להניח שהיא שונה בהרבה מהאקדמיה הישראלית. יש שם די הרבה פעילות שהיא מתארת בדקדקנות. די הרבה טיפוסים – לא כולם אמריקאים מלידה – מנסים למצוא את עצמם בשדה הקרב הזה. יש תחומים אקדמיים עקרים והמון פוליטיקה קטנונית דמויית הפוליטיקה של הועד הפועל. מה אין שם? שאר-רוח. אין שמץ של חשיבה מקורית, התעניינות אינטלקטואלית התלהבות וחידוש. הארגון עליו כותבת ערד יכול היה להיות בית חרושת לגרביים.

  הספר כתוב היטב. אי אפשר שלא להתפעל מכשרון הכתיבה של ערד. מצד שני לא הצלחתי להתחבר לדמויות. ערד פורשת את דמויותיה על שולחן הניתוח ללא רגשנות או אמפתיה אליהן. הדמויות שהיא כותבת הן מדוייקות. פגשתי כבר לא מעט אנשים כאלה – מעוטי מודעות, משליכים על אחרים את מיגרעותיהם, לא מבינים את המפה החברתית, לא עומדים על שלהם, טפשים. אבל האנשים שפגשתי מבורכים בעוד תכונות המוהלות לעתים את המיגרעות ומאפשרות לי לחבב אותם. דמויותיה של ערד הן סך תכונותיהן הגרועות.

  זו קומדיה? זה הומור? לדעתי זו יותר שמחה לאיד, חשיפת מניעים ניסתרים בכיכר העיר.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=105307
 • איתי
  איתי
  ספר טוב על בני אדם וחולשות אנושיות. האירועים ומערכות היחסים בין הדמויות מתוארות מכמה נקודות מבט, מה שמאפשר מצד אחד הזדהות עם החולשות של כל אחת מהדמויות, ומנגד הבנה של השפעת התנהגותה על הדמויות האחרות.
 • גדעון
  גדעון
  פסיפס של דמויות הנותנות פרספקטיבה שונה על ההתרחשות. ספר אנושי ואירוני שדורש קצת התעמקות. בסה"כ נהניתי מאד