הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4.5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
1
1
שאול טשרניחובסקי - מבחר שירים

שאול טשרניחובסקי - מבחר שירים


דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4.5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
1
1

במקום 35 

24.5 

במקום 35 

24.5 

גודל (עמ'): 419
מו"ל: כרמל

תקציר

המבחר המוגש בזה מכיל את מיטב שירתו של שאול טשרניחובסקי. מיוצגות בו כל תקופות יצירתו, החל בצרור שירי אהבה עולצים שחיבר בגיל שמונה-עשרה (1893), וכלה בשיר הסיכום והפרידה הנשגב "כוכבי שמים רחוקים" שכתב שבועות אחדים לפני מותו (1943).
שמונים וחמישה השירים הכלולים כאן מציירים דיוקן מורכב, מסעיר ולכאורה רווי סתירות של מחברם: אב מייסד של שירת התחייה העברית, שהוא גם משורר מורד ואפילו נטע זר בתוכה.
אולם דווקא מתוך הסתירות עולה אישיות שאין שלמה ומרהיבה ממנה: משורר האידיליות הנטועות בהווי המסורתי היהודי, המתרפק בעת ובעונה אחת על אלילי יוון וכנען; בעל זיקה חושנית לכוחות טבע ראשוניים ולקסמי הארוס, שהוא גם איש תרבות מלומד הנשען על דגמים אסתטיים מחייבים; רומנטיקן וקלסיקן; משורר הלאום ואזרח העולם.
עריכת השירים במדורים לפי נושאיהם וסוגותיהם מבליטה את השפע והריבוי הססגוני המאפיינים את עולמו השירי של טשרניחובסקי.
הקורא יפגוש כאן שירים שהיו לשם דבר ונהפכו לאבני יסוד בתרבותנו: אני מאמין ("שחקי שחקי"), לנוכח פסל אפולו, נוקטורנו, ברוך ממגנצה, שירים לאילאיל, בת הרב, הוי ארצי מולדתי, ראי אדמה, האדם אינו אלא, ועוד רבים. בצדם יימצאו מרגליות שיריות מוכרות פחות, הראויות לחשיפה מחודשת: שירי אהבה, שירי טבע, שירי אלילות ומרד, שירים על ארץ-ישראל, אידיליות, בלדות, סונטות, פואמות ואלגיות.
עורך הספר, פרופ' בעז ערפלי (2010-1936), גדול חוקריה של שירת טשרניחובסקי בדורנו, בחר את השירים בטוב טעם ודעת, ליווה אותם בביאורי מלים ובמבואות, וצירף אחרית-דבר מקיפה, לוח תאריכים בחיי המשורר וביצירתו, וביבליוגרפיה. בשולי הספר הובאו דברים עליו ועל מפעלו המחקרי.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-540-478
 • גודל (עמ'): 419
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 01/01/2015
 • שם המחבר: שאול טשרניחובסקי
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • Slava
  Slava
  שאול טשרניחובסקי הוא מגדולי משוררי ארץ ישראל. פרט לשיריו בעלי ההשפעה הרבה על האתוס הישראלי היה גם דמות מעניינת ששוורה לקרוא עליה יותר.