הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4.5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
1
2
רופא לבן אלים שחורים

במקום 44 

33 

רופא לבן אלים שחורים


דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4.5
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
1
2

במקום 44 

33 

במקום 44 

33 

מו"ל: אריה ניר
 • ISBN: 55000001137
 • מו"ל: אריה ניר
 • יצא לאור ב-: 08/06/2007
 • שם המחבר: אורי שורצמן
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

הצ'יף שומע את קולות האלים ומזריע את שדות התירס – האם הוא חולה בסכיזופרניה, או מנהיג כריזמטי בעל כוחות רוחניים עצומים?
האם נעלמה האישה ההיסטרית בג'ונגל? או מדוע מחלות הנפש לגיטימיות באפריקה יותר מאשר בעולם המערבי?
האם יש "דיכאון אפריקאי" שדורש טיפול מיוחד? או שחולה בדיכאון בגאנה יגיב לפרוזאק כמו חולה בתל-אביב?
אדם מספר שידו משותקת לאחר שמכשפה פגעה בה במזיד – האם הוא זקוק לטיפול פסיכיאטרי, או שמוטב שיקבל טיפול ממכשפה טובה שתבטל את הכישוף הרע?
פעם בשבוע היה ד"ר אורי שורצמן מתפנה מעבודתו בבית-החולים במעבה יערות הגשם של גאנה, ויוצא ברכב אל מספר כפרים מרכזיים. ביער פשטה השמועה כי "הגיע הרופא אשר מדבר עם אלו שמדברים לא ברור," ולקליניקה הניידת הובאו חולים אשר התנהגותם, מהלך מחשבתם או תפיסתם החושית השתנו באופן פתאומי והם נראו לבני-משפחתם חריגים ומשונים.
"כיצד התפשטה תוכנית הסיורים של הקליניקה הפסיכיאטרית בשטח כה עצום, בלי טלפונים, מחשבים או אפילו תחבורה הגונה, זהו פלא שלא הצלחתי לחשוף," אומר ד"ר שורצמן, "גם מעולם לא הבנתי כיצד הם מצאו תמיד את נקודת הציון שבה תפעל הקליניקה: 'מתחת לעץ הבאובב העתיק...' או 'בכפר אפאני, במקום שבו באים הנשרים לנוח.'"
מתוך המפגשים הטיפוליים הללו נולד הספר המרתק הזה, שהנו מפגש מאלף בין תרבויות. עולה בו השאלה כיצד ניתן להגיש טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי מערבי לבני תרבות כל-כך שונה. בבסיס הספר עומדת הנחה כי גישות טיפוליות שונות יכולות להתקיים יחדיו. ולא רק זאת, אלא שמותר ורצוי להן להיות מושפעות זו מזו כדרך להעשיר את עצמן ואת המטפלים והמטופלים הנעזרים בהן.
שלא כרגיל, כל תיאורי המקרים, שנראים לעתים כסיפורים ססגוניים השאובים מהדמיון, וכל הדמויות, גם אם שמותיהן שונו, הם מציאותיים לחלוטין וכולם אמת לאמיתה. הגעגועים הם שהביאו את ד"ר אורי שורצמן לאפריקה בפעם השנייה. "הגעגועים נטמעו בתוכי כמו טפילי מחלת המלריה, שיתושי האנופלס מזריקים למערכת הדם..." הוא מספר. בפעם הראשונה עבד כרופא בבית-החולים המיסיונרי של אסנקרנגווה, במחוז המערבי של גאנה.
אז פגש גם את האנשים העקודים בסככות של "בית-החולים של ישוע". עשרות בני-אדם נקשרו בסככה הזאת, מילדים בני שלוש שרק נגמלו משדי האם, ועד קשישים מופלגים, רובם ככולם חולים פסיכיאטריים. המראה לא נתן לד"ר שורצמן מנוח. "חיפשתי פתרון שיאפשר להגיש עזרה פסיכיאטרית ביערות הגשם... הפתרון, כך היה לי ברור, לא יכול להישאר רק בתחומי בית-החולים. אם אני רוצה להגיש עזרה לחולים במאות הכפרים שמסביב, אני צריך להגיע אליהם." כך נוצרה הקליניקה הפסיכיאטרית הניידת שהגישה עזרה וטיפול נפשי למאות חולים פסיכיאטריים, ילדים, צעירים, מבוגרים וקשישים, ויצרה דיאלוג בין רפואת הנפש המערבית לטיפול האפריקאי המסורתי.
ד"ר אורי שורצמן למד רפואה בירושלים ובתל-אביב והתמחה בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש "שלוותה". עבד במשך שנים בבתי-החולים המיסיונריים החבויים ביערות הגשם של גאנה ובמושבת מצורעים בברזיל. בשהותו האחרונה בגאנה, בבית-החולים "סנט ג'ון של האלוהים" הקים גם קליניקה ניידת פסיכיאטרית-נוירולוגית. ספרו האחרון אישה של אור ירח, גם הוא בהוצאת אריה ניר, זכה להצלחה רבה ויצא לאור גם בגרמניה בהוצאת PIPER, וכאודיו-בוק בהוצאת RECHENDEBUECHER.
המשך קריאה
 • ISBN: 55000001137
 • מו"ל: אריה ניר
 • יצא לאור ב-: 08/06/2007
 • שם המחבר: אורי שורצמן
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • אור
  אור
  פחות ספר עיון יותר ספר עלילתי. אבל עדיין ספר שמציג את הבדלי התרבות בית מדינות מערב למדינות אפריקה ואת השוני הגדול אך גם את האנושיות המתקיימת בכולנו
 • Aviva
  Aviva
  פעם רציתי להיות אנתרופולוגית, אחרי שרציתי להיות טייסת ולפני שחשבתי שהעתיד שלי בפסיכולוגיה. רציתי לשוטט בעולם כדי לגמוע את כולו, חלמתי לנוע ממקום למקום, לבלוע את העולם בביסים גדולים, אבל לבלוע אותם בצורה שאוכל לעכל. חשבתי ללמוד תחום כזה שיאפשר לי לנדוד בעולם ובכל זואת לעשות מזה קריירה (אחרי המון שנים פגשתי את נחום מגד והבנתי שזה אפשרי אם באמת רוצים). רופא לבן - אלים שחורים, אפריקה ופסיכאטריה מערבית דרך עיניים של רופא ישראלי.

  אני קהל היעד של הספר הזה, תינוק שנשבה, הכל מדבר אלי, העובדה שריפוי או פונקציה של אמונה (באל, ברופא, בתרופות, באיזמל המנתחים, ברופא אליל, בעצמי, באבות הקדומים...). אורי שוורצמן לומד על בשרו את כוחה של האמונה בתחום הגוף והנפש. אורי שוורצמן חושף את נקודת המוצא שלו, את הדעות הקדומות שלו על כל מה שהוא לא מכיר ולא התיישב עם תפיסת העולם שלו כפי שלמד לגבש לאורך שנות חייו בישראל ולימודיו באוניברסיטה. ומתוך אותה נקודת מוצא הוא מנסה לתאר את התהליך שעבר, זה שלא הפך אותו למומר אבל בהחלט איפשר לו להלך בין הטיפות כשהוא מוצא שהידע והנסיון שלו לא מתישבים עם המציאות שהוא נתקל בה.

  הספר נודד ממקרה למקרה, מקרים של הפרעות נפשיות כפי שהן מוכרות בעולם המערבי, והתרגום של אותן מצבים בתרבות האפריקאית. כל מקרה כזה מוצג גם דרך העיניים המערביות, מחקרים שונים ודרכי טיפול רווחים במערב מוצגים לצד שיטות הטיפול השונות באפריקה ותיאור המקרה הספציפי כפי שהתרחש. חלק מן המקרים מוכיחים לצופים בעד עיניים מערביות שהצדק איתם, אחרים ... גורמים לצופה מן הצד לכל הפחות לפקפק בהנחות היסוד שלו.

  אם אתה אנתרופולוג חובב בנשמתך הספר הזה יהווה מעדן מלכים בשבילך, אם אתה אוהב את אפריקה אין ספק שתמצא את עצמך נשאב פנימה, אם אתה מחפש ספר פרוזה גרידא אולי מוטב שתחכה לספר אחר. ממליצה מאוד, אני אהבתי.