הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
2
5
0
2
ראשומון

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
2
5
0
2
32 
32 
גודל (עמ'): 45
מו"ל: גוונים

תקציר

ראשומון הפך למושג בתרבות העולמית המציין מצב דברים התלוי בהתרשמויות השונות של הצופים, כשהאמת יחסית ומשתנה לפי נקודת הראות של המספר. בכך בישר הסופר היפני המבריק, שהתאבד ב-1927, את הרוח הפוסטמודרנית שגישה זו היא מהנחות היסוד שלה.

"ראשימון" ו"בחורש" הם שניים מסיפוריו המופלאים של אקוטגווה ריונסקה, ששימשו יחד מקור לסרט המופת של אקירה קורסאווה "ראשומון", זוכה פסטיבל הסרטים בוונציה 1951, שהדהים את העולם בגאונותו.


אקוטגווה ריונוסקה 1892 - 1927, גדול אמני הסיפור הקצר היפני.
זמן קצר לאחר לידתו אמו לקתה במחלת נפש והתאבדה, אביו העביר את הילד לטיפולו של גיסו. בבית דודו, שהיה נצר למשפחה שעסקה באמנות טקס התה במשך דורות, התחנך אקוטגווה על ברכי התרבות היפנית טרום פתיחתה למערב. בבית הספר קיבל חינוך שכלל, כמקובל באותה תקופה, לימודי סינית קלאסית והקלאסיקות היפניות והסיניות, אך העניין שלו בספרות מערבית הוביל אותו ללימודי ספרות אנגלית באוניברסיטה.

הוא ביסס את סיפוריו על סיפורים סיניים ויפניים עתיקים, אך פעמים רבות דקדוקו וסגנונו היה שאוב מניסיונותיו בתור מתרגם מאנגלית. גיבורי סיפוריו היו נזירים בודהיסטיים, סמוראים וגם נוצרים מיסיונרים.
בניגוד לסגנון הכתיבה האוטוביוגרפי, שהיה מקובל ביפן בתקופתו, התעקש אקוטגווה במשך רוב חייו לכתוב בסגנון ייחודי, סיפורים החוקרים את טבע האדם ואת הדחפים העמוקים והנסתרים ביותר שלו, מבלי לפנות לפרוזה אוטוביוגרפית.

ב- 1915 כתב את סיפורו המפורסם ביותר, "ראשומון", שעל פיו נוצר סרטו המפורסם של אקירה קורסאווה.

בסוף חייו הוא נשבר בלחץ בריאותו הכושלת, מצבו הנפשי ההולך ומדרדר ודרישות העולם הספרותי, והתחיל לכתוב סיפורים המבוססים על חייו, ואף על פי שאלה לא זכו להצלחה רבה, אי אפשר שלא להתרשם מחריפותם ומעומק הכאב שמצליח הסופר הנפלא הזה להעביר.

הוא התאבד בגיל 35 בנטילת מנת יתר של כדורי הרגעה והותיר אחריו יותר ממאה וחמישים סיפורים קצרים.

ב- 1934 נוסד פרס אקוטגווה, הפרס הספרותי החשוב ביפן לספרי ביכורים של כותבים יפנים.

המשך קריאה
 • ISBN: 9-411-505-0
 • גודל (עמ'): 45
 • מו"ל: גוונים
 • יצא לאור ב-: 22/11/2002
 • שם המחבר: אקוטגווה ריונוסקה
 • תורגם ע"י: ציפי עברי
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  הסיפור פשוט עד כדי פשטנות. אונס ורצח - לא של אותו אדם - נראים בדרך שונה מאד דרך עיני אלה שלקחו בהם חלק, או אחרים שצפו. והברירות השונות - רצח, דו-קרב, התאבדות - יכולות להיות האמת. ואין אדם היכול להכריע מה "האמת", מי הבחור הרע בסיפור, ואפילו לא מה המניעים של אלה המתוודים שהם אלה שרצחו. נוסף לסיפור הזה עוד סיפורון, הממחיש, בדרכו את גישתו (הצינית?) של ריונוסקה, הגורס שלא רק שאין אמת אחת, גם ב"טוב" וב"רע" יש להטיל ספק.

  נראה לי שריונוסקה ניסה להגיד משהו, קשה לעיכול: הוא אמר - אין אמת. אין טוב ורע. ימיו של האדם קצרים מכדי שיוכל להבין את האמת ואת המוסר. נראה לי שאנחנו נמשיך - בלית ברירה, כמיטב חינוכנו - לחפש אמת אחת ומוסר אחד. ואת השאר נקרא בספרים...
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=87420
 • נופר
  נופר
  הסיפור פשוט עד כדי פשטנות. אונס ורצח - לא של אותו אדם - נראים בדרך שונה מאד דרך עיני אלה שלקחו בהם חלק או אחרים שצפו. והברירות השונות - רצח, דו-קרב, התאבדות - יכולות להיות האמת.