הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
10 דירוגים
4.4 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
0
5
8
4
קתלין

דרג ספר זה מתוך 5
10 דירוגים
4.4 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
0
5
8
4
25 
25 
גודל (עמ'): 120
מו"ל: תשע נשמות

תקציר

קתלין היא דמות מהסוג שמתאהבים בה - תמירה, נאה, חכמה ורבת תושייה - היא מושלמת ללא דופי. כי ככה זה עם דמויות יצירות הדמיון והבדיון. זאת אומרת, בהנחה שזהו דמיונם היוצר של "העקרבים", חבורת סטודנטים צעירים מאוקספורד, המוצאים מכתב מקרי ששלחה נערה בשם קתלין לג'ו, מכתב המצית את דמיונם והם כותבים בעקבותיו סיפור בהמשכים ודמות שהיא מופת בעיניהם, דמות שאי אפשר שלא להתאהב בה.

"קתלין" - מעשייה ספרותית נהדרת על הרגעים שבהם הדמיון, הבדיון והמציאות מתנגשים, מעין תאונה המתרחשת בתוך עוד עולם בדיוני, עולמו הבדיוני של כריסטופר מורלי - מחברו של "פרנסוס על גלגלים" - המרבה לעסוק בקשרים הרופפים והמבדרים שבין ספרות להרפתקאות החיים.

הסטודנטים יוצאים להרפתקה בעקבות גיבורת סיפורם - קתלין האצילית - ובדרך נאלצים לבדות עוד ועוד דמויות ולטוות עוד ועוד סיפורים, ואנחנו הקוראים נסחפים למהתלה המשעשעת ולשערורייה שהם מעוררים. ההומור וההפתעות הסיפוריות של מורלי הם המתכון המושלם לקריאה אביבית-קיצית.

"לעתים נדירות מתרחשים נסים. ולמרות שקשה להומור לדור על יד קדושה, אין לי אלא להגדיר את ‘פרנסוס על גלגלים’ כנס מצחיק במיוחד".
גלית דהן קרליבך, מקור ראשון

"אם בא לך לחייך קצת, להפוך את לילות הקיץ לקלילים, מוטב לקרוא מספריו של מורלי. הם מריחים כלחמים שזה עתה יצאו מהתנור; חשים בהם את רשרוש הרוח בין העצים הצעירים".
הוצאת פריפריקה

 

כריסטופר מורלי נולד בפנסילבניה ב-1890. אמו היתה מוזיקאית ומשוררת, אשר הציתה בלבו את האהבה לספרות ולספרים, ואביו היה מתמטיקאי. הוא למד היסטוריה מודרנית באוקספורד, וכמו אחד מגיבורי "קתלין", זכה במלגת רודז היוקרתית. ב-1913 שב לארצות הברית, לניו יורק, שם נישא להלן בות' פיירצ'יילד ולזוג נולדו ארבעה ילדים. מורלי החל לפרסם את כתביו ב-1917, היה סופר פורה עד מאוד וכתב יותר ממאה ספרים, ביניהם רומנים, ספרי מסות וספרי שירה, כשהנודעים שבהם הם "קיטי פויל" (1939) ו"פרנסוס על גלגלים" (1917). מאפיין מעניין של ספריו הוא הדגש על דמויות נשיות. בנוסף, הוא עבד בהוצאת ספרים ולאחר מכן היה עורך כתבי עת ומפיק תיאטרון, כשאחד ממפעליו הספרותיים היה הוצאה לאור של "כל סיפורי שרלוק הולמס".

המשך קריאה
 • ISBN: 129800000086
 • גודל (עמ'): 120
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 23/05/2016
 • שם המחבר: כריסטופר מורלי
 • תורגם ע"י: יהונתן דיין
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  הספר הזה, כמו "פרנסוס על גלגלים" של אותו סופר, הוא מהתלה ספרותית, השואבת ממהתלות עבר ספרותיות אחרות. כמה תלמידי אוקספורד (כולל אחד אמריקאי, שהוא כנראה בן דמותו של מורלי, וכצפוי מקבל "הנחת מקורבים") מקיימים מועדון ספרותי ונפגשים כל שבוע אצל אחד המשתתפים. אחד מהם מביא מכתב שהוא מצא, הממוען אל "ג'ו" וחתום על ידי "קתלין" ומציע שיכתבו סיפור על הדמויות המוזכרות במכתב. מה שמתחיל כניסיון של השותפים למצוא את אותה "קתלין" (שהם משוכנעים שהיא יפהפייה הורסת) ולתחרות ביניהם על מי שיזמין אותה לתחרות השייט הקרובה . ופה מתחיל סוג של סלפסטיק ספרותי – בחלקו מבדר. ברובו משעמם.
 • איילת
  איילת
  ספר אנגלי עד האות האחרונה שלו, אודות חבורת סטודנטים שמתאהבת בבחורה שאיש מהם אינו מכיר, ויוצאת לכבוש את ליבה. הספר משעשע מאד ומומלץ!
 • מרינה
  מרינה
  ספר מקסים ומצחיק, תקופתי. מאוד מאוד נהניתי ממנו והמלצתי לאחרים. זורם, שנון, חצוף.
 • גדעון
  גדעון
  שעשוע של מועדון ספרותי הופך לעלילה מציאותית ומוזרה. הספר מתחיל קצת באיטיות (ואולי זה מסימני הזמן, בכל זאת הספר נכתב לפני זמן רב) אבל בהמשך הקצב מואץ והספר נעשה מעניין