הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
1
פרשת בטאוויה

פרשת בטאוויה


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
1
15 
15 
סדרה:‎ מארז petite - 7
גודל (עמ'): 88
מו"ל: תשע נשמות

תקציר

בליל 3 ביוני 1629 ספינה בשם "בטאוויה" – גאוותה של חברת הודו המזרחית ההולנדית, טבעה במרחק קטן מאוסטרליה. משהו חריג קרה, וההתנגשות עם ארכפלגוס אלמוגים הייתה איומה.
הקברניט והנציג של חברת הספנו מפליגים בסירת הצלה לאי יאווה לבקש עזרה. גורלם של מאתיים הניצולים, כבר נחרץ: רוקח המבוקש הידי מערכת המשפט, ששמו קורנליוס, הופך למנהיג אכזרי המשתית על כולם שלטון של טרור ואלימות.


הרפתקאות, מלחמות, תהפוכות, עלילות אמיתיות כמו סוריאליסטיות, הצלה ורצח, הומור ואימה, הופכות את הנובלה של סימון לאיס, לקופסאת הפתעות עוצרת נשימה. לפנינו דרך מקורית וטרייה לספר סיפור. זהו טקסט הנמצא על קו הגבול שבין פרוזה לרשימה, בין מציאות לבדיון: הפלגה נעימה!

סימון לאיס היה שם העט של פייר ריקמנס, שנולד בבריסל ב-1935, ולמד משפטים ותולדות האמנות באוניברסיטה הקתולית של לֵוֶון. קשריו הוא חי שתים-עשרה שנה במזרח הרחוק, ונהפך למומחה בכיר בציור, בקליגרפיה ובשירה הסינית. בשנת 1970 התיישב באוסטרליה כדי ללמד ספרות סינית אוניברסיטת סידני. לאיס היה סופר והוגה דעות יחיד במינו, אינטלקטואל שכתיבתו גאונית, פשוטה ומשכרת, איכויות שמתגלות בספרים כגון "אושרם של הדגים" ו"בטאוויה", שניהם מ-2011. לאיס מת מסרטן באוסטרליה ב-2014.

המשך קריאה
 • ISBN: 1298-2007
 • גודל (עמ'): 88
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 12/03/2018
 • שם המחבר: סימון לאיס
 • תורגם ע"י: אנמרי בטרפלד
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  הסיפור מתבסס על אירוע היסטורי שהיה מפורסם בזמנו.

  אנחנו שומעים לעתים די קרובות על מנהיגים ידועים לשימצה (היטלר, סטאלין, אידי אמין, פול פוט) המקימים שלטון טרור וטובחים בנתיניהם בלי הבחנה. ההסבר המקובל לפועלם הוא שהם היו פסיכופתים. הניסיון מלמד שרובם היו אנשים רגילים שהשתכרו מהכוח שהיה בידיהם שהסלים תכונות הנמצאות באופן טבעי אצל בני אדם מהשורה, שכלל אינם חשודים כפסיכופתים. הניסיון מלמד גם שמי שנתנו לאותם אנשים את הכוח הרב הם בני אדם אחרים שכמהו למישהו מורם מעם שימשול בהם ויגיד להם מה לעשות, מין כמיהה ל"מנהיג חזק".

  וכך מתנהלת ההיסטוריה האנושית עם בני אדם שבסך הכל רצו להמליך עליהם מלך ואכלו אותה בגדול כשהנבחר הגיע למסה קריטית של כוח שהשחית אותו וסיכן את כל מי שהקיף אותו, כולל רבים מאלה שתמכו והביאו אותו למעמדו הרם.
  המוטו של הספר הוא ציטוט של אדמונד ברק "כל מה שצריך כדי שהרוע ינצח הוא שהאנשים הטובים לא יעשו דבר" ואני מוסיפה – האנשים הטובים רק רוצים שמישהו ימשול בהם, וזה כבר ימצא בתוכו את מקור הרוע שישמיד את נתיניו.
  לא בטוח שסיפורים כאלה על תובנותיהם מבטיחים שזה לא יקרה שנית. להיפך...
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=109994