הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0
פרימו לוי: החיים כחומר
ברל לאנג

פרימו לוי: החיים כחומר

ברל לאנג

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
0
35 
35 
גודל (עמ'): 193
מו"ל: כרמל

תקציר

מתוך פרימו לוי, החיים כחומר:
"מדוע צריכה התאבדותיו של לוי, בין שהיא עובדה ובין שהיא אפשרות בלבד, להיות בעלת נוכחות בולטת כל כך בשיח ובהגות שמתקיימים אודותיו - שיח שנמשך עד היום, עשרים וחמש שניה לאחר מותו, ומה חשיבותה לקוראים רבים שפוגשים בו בפעם הראשונה רק לאחר מותו. מדוע? האם עצם ההתאבדות משנה את ההישגים שאליהם הגיעה כתיבתו או את משמעותה?... עבור אלה שמתחילים במקום אחר, סופו אינו משנה דבר וחצי, וללא ספק, אינו מוריד מרעכו. גם כסיום יש לראות בו התחלה, מכל הסיבות שאותן הציע בראש ובראשונה לוי עצמו לפתיחה הזאת".
"ספרו של ברל לאנג הוא ספר בעל דקויות, והוא ככל הידוע לי הספר הראשון הממצה בהצלחה השקפת עולם עקיבה מבחינה פילוסופית מתוך הספרות שכתב, כמו גם מתוך כתיבתו האוטוביוגרפית וההגותית. משימה שכזאת דורשת טקט, דקות הבחנה ורגישות לגלוי ולסמוי שבכתיבתו של סופר כמו לוי, שבהירותה מכסה את מורכבות רגישותו ומפגינה אותה בעת ובעונה אחת". -היידן וייט, פרופסור אמריטוס להיסטוריה של התודעה, אוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז
המשך קריאה
  • ISBN: 978-965-540-479-1
  • גודל (עמ'): 193
  • מו"ל: כרמל
  • יצא לאור ב-: 16/06/2015
  • שם המחבר: ברל לאנג
  • תורגם ע"י: עלית קרפ
  • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"יותר מאשר ביוגרפיה, 'פרימו לוי' של לאנג הוא, אם אפשר לומר זאת, מטא-ביוגרפיה: על בסיס סיפור חייו הידוע בעיקרו של לוי, מציע לאנג לקוראיו סוג של ניתוח רפלקסיבי, ניסיון לחלץ מן הסיפור משמעויות רחבות, או בעצם עמוקות, יותר; הבנה שאפשר לכנותה 'פילוסופית', או 'פילוסופית-למחצה', של חייו ויצירתו של פרימו לוי.

"כמו בכל חיבור פילוסופי ראוי לשמו, גם כאן נדרש הקורא להפעיל את שרירי המחשבה כבר בפתיחה. לאנג בחר לבנות את ספרו באופן מאוד לא שגרתי — הוא מתחיל בסוף ומסיים בהתחלה: הפרק הראשון נושא את הכותרת 'הסוף' והאחרון 'הראשית', ורק אחריו באה ה'הקדמה'. הוא מצטט בפתח הדברים את תשובתו של הבמאי ז'אן־לוק גודאר למראיין אלמוני, ולפיה יש אכן לכל סרט התחלה, אמצע וסוף, אבל לא בהכרח בסדר הזה. כלומר, היתה כאן בחירה מודעת מאוד לעצמה ולא רק גחמה סגנונית או אחרת."

- אלחנן יקירה, "הארץ", 2015

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו