הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
3
פירורי קינמון
יעל שכנאי

פירורי קינמון

יעל שכנאי

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
3

במקום 37 

22.2 

במקום 37 

22.2 

גודל (עמ'): 381
מו"ל: רימונים

תקציר

עמדנו ליד המתקן האוטומטי של הקפה ולחצתי דווקא על הכפתור שהיה כתוב עליו "שוקוצ'ינו". קיוויתי שהמשקה החם יצא בלי קצפת, אלא רק עם הקצף הזה מלמעלה, זה שאני אוהבת לשתות בלגימות קטנות עד שמגיע השוקו הרותח שלוקח לי זמן להתרגל אליו...
...אבא שלך מחובר לצינורות בחדר 107 ואמא שלי חיה רק בעזרת מורפיום בחדר 108. קיר מפריד ביניהם אבל גורל משותף של ההולכים בדרך כל בשר. יש לך ריח של סבון שקדים מריר, אבל זה נעים לי באף ואפילו מתמזג היטב בזרזיף השוקו החום שנוזל מהמכונה ישר לתוך כוס הקלקר שלי. ברגע הזה מתעוררת בי תשוקה לשאוף עמוק ולהריח את העורף שלך אבל אני מתאפקת כמובן, ולוקחת את הכוס וממשיכה לעמוד לידך באחוות "בנים של", סוג של הסכמה שבשתיקה.
אחרי שאתה ממלא את הכוס שלך בקפה ריחני אנחנו חוזרים לכיסאות המרופדים שליד חדר 107 ו-108. בפנים, מכונות ההנשמה מתאמצות לנשום בשביל אבא ואמא, ואנחנו שקטים. אפילו הלגימות שלנו מהוסות, הולכות על בהונות כדי שלא להפריע למחשבות שלך ושלי.
עשרים הסיפורים הקצרים שבאסופת הספר "פירורי קינמון", מאופיינים בקול פנימי מאוד מדויק שמצליח להתחקות אחר הלך-הרוח של הגיבור או הגיבורה, ומחשבותיהם כמעט מצוירות בעיני הקורא עד כדי יכולת להריח ולטעום את ההתרחשויות.
הדמויות בסיפורים, רובן נשים, חלקן ילדים, גברים ואנשים הפחות נחשבים וראויים בחברה הישראלית. מאבטח המוזיאון, ערבי במחסום, זקנה המתחזה לחולת אלצהיימר, גבר נבגד, ילדה שחווה אלימות במשפחה, ספרית שחולמת להיות משוררת, דמויות שכביכול יכולות להישכח, להישאר בשוליים החברתיים או בשביל בצד הדרך, אבל בסיפורים כאן, דווקא דמויות האנטי-גיבור הופכות לדמויות החזקות, הרגישות, אלה שהקורא ירצה לאסוף לחיקו בחמלה ולהושיט להן יד.
יעל שכנאי, בת 45, נשואה ואם לשניים, מתגוררת בגבעתיים, היא עורכת ספרותית ולשונית, בעלת הוצאת "רימונים", בוגרת תואר ראשון בספרות אנגלית, בפסיכולוגיה ובמדעי המדינה ובעלת תעודת עריכה מאוניברסיטת תל-אביב. ספר הילדים "נמשים כמו כוכבים", פרי עטה, יצא לאור ב- 2005. פירורי קינמון הוא ספרה הראשון למבוגרים.
המשך קריאה
 • ISBN: 1434525
 • גודל (עמ'): 381
 • מו"ל: רימונים
 • יצא לאור ב-: 09/01/2014
 • שם המחבר: יעל שכנאי
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • לימור
  לימור
  ספר שמאגד בתוכו קובץ סיפורים פרי עטה של הסופרת, כל סיפור שונה מהאחר אך החבילה מושלמת. כדאי לקרוא.
 • מורן
  מורן
  סיפורים מהחיים, קצרים ומעניינים. כתובים בשפה עשירה וקולחת כשכל סיפור הוא עולם ומלואו מבחינת התוכן. מהנה ומומלץ.
 • סיגי
  סיגי
  קובץ סיפורים עדכני ומרתק של הסופרת יעל שכנאי, המעמיד לעיתים קרובות בפני הקורא מראה של חייו הוא. קל להזדהות עם הגיבורים, עם חייהם ועם החוויות שהן עוברות.
  בספר עשרים סיפורים מרתקים שונים האחד מהשני, כשלכל אחד מהם חוט עדין ואנושי המקשר ביניהם.
  גיבורי הספר חיים לכאורה בשוליים, איש איש במצוקתו ובסיפור חייו. כמו לדוגמא בסיפור 'סילביה' בו סילביה ילדה בכיתה ד' מציירת ציורים קודרים:
  "סילביה הרגישה כמו סוד ורוד מהלך אבל הלכה למוזיאון ברצון. היא ציירה שם אמהות בלי פיות ובלי ידיים וגברים גבוהים, כהים, מטושטשי איברים. אמא של סילביה חשבה שלילדה יש כישרון יוצא דופן וחלמה בלילות על התערוכה הגדולה שתיערך במוזיאון כשסילביה תגדל."
  בהמשך הסיפור מתגלה הסוד הנורא הרובץ על הילדה. אמה לא מודעת לכל מה שעובר עליה וסילביה מתייסרת מחלומות זוועה.
  הסיפורים אנושיים מרטיטים כמו הסיפור 'אלומת שיבולים זהובה' בו מספרת דליה אישתו של אורי את סיפור פציעתו הקשה של אורי, כשהג'יפ בו נהג עלה על מטען צד וכתוצאה מכך רגליו התרסקו ונכרתו.