הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
47 דירוגים
4.2
ממוצע
1
2
2
6
3
4
4
5
5
30
28
גם ב - Kindle
עקורה
45 

עקורה


דרג ספר זה מתוך 5
47 דירוגים
4.2
ממוצע
1
2
2
6
3
4
4
5
5
30
28
45 
45 
גודל (עמ'): 529
מו"ל: נובה הוצאה לאור
 • ISBN: 1396-3
 • גודל (עמ'): 529
 • מו"ל: נובה הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/12/2016
 • שם המחבר: נעמי נוביק
 • תורגם ע"י: יעל אכמון
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

אגניישקה תמיד ידעה שהדרקון, המכשף שמגן על העמק שבו שוכן הכפר השלו שלה, ייקח את קאשה, חברתה הטובה. הדרקון לוקח נערה בת שבע-עשרה מהעמק כל עשר שנים, וקאשה היא היפה ביותר, המוכשרת ביותר, האמיצה ביותר.

אבל כשהדרקון מגיע לטקס הבחירה, הוא לא בוחר בקאשה. הוא בוחר באגניישקה.

"עקורה" הוא סיפור על שורשים ויער, על מסורת עממית לעומת ידע כתוב, על מה שנמצא מאחורי האופל של היער האפל. זה סיפורה של גיבורה נהדרת, שמגלה שיש בעצמה יותר מכפי שחשבה.

"עקורה" זכה בפרס לוקוס לספר הפנטזיה הטוב של השנה, בפרס נביולה לספר הטוב של השנה, בפרס הפנטזיה הבריטית לספר הטוב של השנה ובפרס הספרות המיתופואטית. הוא היה מועמד לפרס הוגו ולפרס הפנטזיה העולמית.

"פנטזיה מהנה מאוד, עם תחושה של קלאסיקה מודרנית". ניו יורק טיימס

"מרגש, שובר לב ומספק לחלוטין, 'עקורה' הוא ספר הפנטזיה שחיכיתי לו כל חיי". NPR

המשך קריאה
 • ISBN: 1396-3
 • גודל (עמ'): 529
 • מו"ל: נובה הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/12/2016
 • שם המחבר: נעמי נוביק
 • תורגם ע"י: יעל אכמון
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


המעשייה הכי מפתיעה ששמעתם

אגניישקה בת ה-17 היא הגיבורה הכי בלתי צפויה מאז בילבו באגינס. היא לא יפה, חזקה או חכמה במיוחד ועל פניו לא ייחודית בשום צורה.

לכן שום דבר לא יכול להסביר למה היא נלקחה אל טירת הדרקון במקום קאשה, חברתה הטובה, היפהפייה והמוכשרת, המתאימה לכך הרבה יותר. אבל זה בדיוק מה שקרה, ואגניישקה מוצאת את עצמה נסחפת לעולם שלא הכירה – או יותר נכון חשבה שהיא מכירה, אבל היא לא ידעה מה מתרחש מאחורי הקלעים.
זה נראה כמו עולם האגדות המוכר לנו – טירות, אבירים, כפרים שלוים, כישוף ומלחמות. אלא שבספרה של נוביק הנסיכה היא לא נסיכה, הדרקון הוא לא דרקון, וישנן דרכים רבות ומגוונות להשתמש בקסם.

ספר חובה לכל חובבי פנטזיה, שמנפץ את כל הציפיות ומגדיר מחדש את הז'אנר, פשוטו כמשמעו.

ספרה של נעמי נוביק זכה כמעט בכל פרס גדול שהיה לשנת 2016 להציע


על "עקורה", מאת ג'נבייב וולנטינמיי, סאנדיי בוק ריוויו, ניו יורק טיימס 28 במאי 2015

לעתים קרובות, קריאת ספר שמזכירה לך את הספרים האהובים מהילדות זו חוויה ספוגה בנוסטלגיה, לכל היותר: תזכורת מביכה מעט לזמנים שבהם סיפורי-התבגרות טמנו בחובם מפה מרהיבה של כל האפשרויות הפתוחות בפניך. אבל מתחת לסיפור הנהיר והישיר הזה והאווירה המיסטית בה הוא מתרחש, ניתן למצוא לפעמים סיפור מעט כאוטי יותר, שנוגע עמוק יותר המדבר גם אל מי שכבר חוו את החשכה ומבינים ששום מפה משורטטת לא תועיל כאן.

ב"עקורה" מאת נעמי נוביק מבססת המחברת את הסיפור שלה על המבנה המוכר של מעשייה ורומן חניכה – הנערה הכפרית נבחרת לשרת קוסם רב עוצמה, מגלה בתוכה את כוחות הקסם שלה בעוד היער האפל מזדחל אל סף הדלת – ועל היסודות האלה היא מוסיפה מספיק בשר כדי ליצור מהם יצור חדש ושונה לגמרי.

אגניישקה הפשוטה אך המוכשרת להפליא עשויה הייתה להסתכן בקלישאתיות-יתר, ועם זאת גם ללא ההתחכמויות של נוביק והמשחק שלה עם התבניות, אגניישקה היא מספרת כובשת, מתחבבת על הקוראים בכנות המפוכחת שלה, הגולשת מדי פעם אל עבר ההתפייטות.

הדמויות מלאות החיים שסביבה מהדהדות אף הן את הארכיטיפים של המעשיות, אך הן מעוגנות היטב במציאות על ידי פגמים ואמביוולנטיות המבגרים הן את הסיפור ואת העולם שבנתה נוביק. אפילו תיאור הקסם מעניק לקוראים מעין תחושה אורגנית, כזו שהייתם מצפים לחוש בטיול בעמק יפה בין כרמים ושדות. כאשר היער הנגוע משפיע על הבקר, למשל, האיכר לא שוחט את הפרות שלו מיד – למשפחתו אין מקור הכנסה אחר, והוא נואש כל כך עד שהוא דוחה את הקץ. אבל אפילו כשהכאוס משתולל בעקבות ההיסוס של אותו איכר, הכפריים האחרים לא מגדפים אותו. היצירה כולה מוחזקת בחוטים דקיקים של אמפתיה. שום דבר ביצירה הזו לא מרגיש מעיק או מאולץ; העלילה מתפתחת באותה המהירות שבה גדלים קוצי היער ומטילים את צלליהם, והקול המספר הבהול והתכליתי של אגניישקה הופך את "עקורה" ליצירת פנטזיה מהנה באווירה של קלאסיקה מודרנית.


לכתבה המקורית

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • לאה
  לאה
  ספר נפלא ומלא קסם. מומלץ בחום
 • yaelhar
  yaelhar
  זה הספר השלישי של הסופרת שאני קוראת למרות שהוא השני בסדר הכתיבה. כל ספר מספר סיפור אחר וכולם מרתקים ונפלאים לקריאה (ואני מנחשת שגם לכתיבה) ואת זה אני אומרת כמי שבאופן רגיל אינה מחבבת פנטזיה במיוחד.

  אגניישקה היא בת 17 ושייכת לשנתון של ילדות שאחת מהן תילקח לתקופה של 10 שנים לטירתו של הקוסם אדיר הכוח המגן על הכפר. מצפים שהחברה הטובה שלה, קאשה, שהיא יפה מאד, מוכשרת ואמיצה תיבחר. אבל כמו שקורה לפעמים נבחרת דווקא אנגיישקה הגמלונית והמגושמת, זו שהכישרון הכי בולט שלה הוא להתלכלך. היא מגיעה לטירת הקוסם, מתבררת כמכשפה בהתהוות ומוציאה את הקוסם המסודר וחובב האסתטיקה מדעתו. הוא דוגל בסדר ובלמידה מסודרת, נדבך על נדבך, והיא פועלת באופן לא מאורגן, קופצת מעניין לעניין, שוכחת את הלחשים שהוא מנסה ללמד אותה, נוגעת בדברים שאסור ושוברת לא מעט כלים. ועם כל אלה – שומרת על הייחודיות שלה.
  אנשי הכפר מתמודדים עם אוייב נורא המתגלם ביער: פעם הם מצליחים לחטוף ממנו שטח, פעם הוא משתלט על שטחם. הוא חורש רע ומסוכן, בדיוק כמו כל יצור אגדי שהמצאנו כדי להסביר לעצמנו מהו הרוע.

  ההגדרה - האישית לגמרי - שלי ל"סופר טוב" היא מי שכתב ספר שהצליח להטביע אותי בו. שגרם לי להרגיש שאני חלק מהעולם שתיאר, שהצלחתי בזכותו להבין את המניעים ולמצוא את הגיון העלילה בתוך הגיונו של הסיפור. נוביק מבחינתי היא סופרת טובה. היא טוותה לי קסם זו הפעם השלישית.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=114838
 • זהר
  זהר
  ספר פנטציה מקסים, למי שאוהב סיפורי קוסמים, מכשפים מלחמות וכל השאר. נעמי נוביק כותבת בסגנון קולח ומרתק, ממש עושה חשק לעוד. יופי של ספר, ממליצה מאוד.
 • צופית
  צופית
  עקורה הוא הספר הראשון של נעמי נוביק שקראתי. בין הספרים הבודדים שקראתי בחיי ולא רציתי שיסתיים. יש בו את המינון הנכון של פנטזיה עם אגדה, סיפור העצמה נשי וגם אהבה. ספר מעולה.
 • סתיו
  סתיו
  נעמי נוביק המהממת רוקמת ספרי אגדה ופנטזיה עם גיבורות בלתי נשכחות( גם חוט של כסף מקסים) מעניין, סוחף ומעורר השראה.
 • איריס
  איריס
  אגניישקה גדלה בכפר נידח למדי, אי שם בפולניה, אחד משרשרת כפרים בעמק המרוחקים כך וכך ימי רכיבה מעיר הבירה, מקום מושבו של המלך, עמק הנטוע על סיפו של היער האפל והמוזר, היער איתו מנהלים האנשים מלחמה עיקשת על טריטוריה; פעם אלה מצליחים לכרות ולברא חלקת יער, פעם היער חוזר וכובש שטח אדמה, ומכסה אותה בעציו. מי שנקלע אל תוך היער בשיטוטיו ובחיפוש אחרי פירות יער, עלול היה שלא לחזור, או לחזור פצוע, או להתנהג מוזר, ועל כן נמנעו האנשים מלהכנס לעומק היער.
  מרחק מה מהכפר נמצא המגדל ובתוכו חי הדרקון, מכשף המגן על העמק מפני כל מיני תופעות על-טבעיות, שמקורן בעיקר ביער, ומגן בכלל. בתמורה מעלים תושבי העמק מס שנתי לדרקון, הכולל דברי מאכל ומשקה, עצים להסקה, תבואות. כל מה עתיד הדרקון להזדקק לו בשנה הקרובה.
  "הוא לא היה מרושע, אך כן מרוחק ונורא-הוד. ..."(*)
  ופעם בעשור נלקחה אחת הנערות מן העמק, על פי בחירתו, להיות עמו בטירה במשך עשור, ולאחר מכן שוחררה. אף אחת מן הנערות לא חזרה אל כפרה בתום העשור. כולן המשיכו בחייהן הרחק מן העמק.

  עוצר נשימה, באמת; אי אפשר להניח מן היד. בתחילה חשבתי שאיך זה שמגיעים לשיא הסיפור כבר בשליש הראשון, רק כדי להבין שזה היה השיא הראשון – מאבק, נצחון זמני, שלאחריו יבוא עוד מאבק, ועוד אחד ועוד, בסקאלה עולה – כל שיא גבוה יותר מן הקודם, כל מאבק קשה ומתיש יותר מן הקודם. ולא ברור מי ינצח במאבק הבא. מותח, כבר אמרתי


  הסקירה במלואה (אם תרצו) כאן:

  https://irisganor.com/?p=4275

 • רעות
  רעות
  ספר מושלם
  סיפור פנטזיה עם כל המרכיבים הנכונים במידה מדוייקת
  תענוג
 • דן
  דן
  (המשך) יש בו כמה דברים שעשויים טוב מאוד. בעיקר זו הגיבורה, שהיא דמות שקל להזדהות איתה, קל להעריך אותה ובסיום הספר אתה חש בחסרונה. בנוסף עולם הספר מגוון ומעניין ולמרות שזהו סיפור שסופר כבר מאות פעמים, הסופרת מצליחה לצייר את הכל מחדש, ובאופן מבריק
 • דן
  דן
  עקורה של נעמי נוביק הוא ספר מפתיע. הוא מפתיע בעיקר כי הוא שומר על המוסכמות, לוקח סיפור נדוש ועושה איתו משהו חדש
 • אסתר
  אסתר
  חובה לכל חובבת פנטזיה! כתיבה עוצמתית ופורצת מוסכמות. מהזוג שמצליח להפחיד ולהרשים אותך בו זמנית. נעמי נוביק לוקחת מעשיה ושוברת את כל הכללים. דמויות ועולם ששואבים אותך פנימה ולא רותים לשחרר! (ואם אתן / אתם אוהבים דמויות נשיות טובות - תהנו :)
 • מירטה
  מירטה
  ספר מהמם. חובה לחובבי הפנטזיה. הגעתי אליו במקרה בעקבות המלצה בקבוצת חובבי ספרים ונשאבתי לתוכו. ממליצה מאוד.
 • גדעון
  גדעון
  גם אני הגעתי לספר עקורה של נעמי נוביק בעקבות המלצות של חברים, שלקחתי בעירבון מוגבל כי אני יותר טיפוס של מדע בדיוני ופחות של פנטזיה וקוסמים וכיוצא בזה תמיד גורמים לי לשיעמום קל (חוץ מהארי פוטר, שיש בו הרבה מעבר לזה והמון מחשבה יצירתית וכתיבה טובה). אם נקצר, הסיפור עצמו מפתיע לטובה, חורג מהמוסכמות ובהחלט מעניין. הדמות הראשית מעניינת ובהחלט הייתי שמח אם היה לספר המשך. בקיצור נמרץ אחלה ספר. מומלץ
 • אוריאל
  אוריאל
  ספר מצוין. לא ציפיתי ממנו להרבה אך הצליח להפתיע אותי. הסופרת מוכשרת בצורה בלתי רגילה - לא הצלחתי להניח מהיד. 5/5 כוכבים.
 • אמיר
  אמיר
  האמת שהספר הזה ממש הפתיע אותי. שמעתי עליו הרבה בקבוצות של חובבי/ות ספרים, ובסוף נכנעתי וקניתי אותו. קראתי אותו ברצף בלי להפסיק, ונהניתי מכל רגע! הספר כתוב מהממם, מתורגם מהממם- שזה גם חשוב ממש- והוא לא נופל לתוך קלישאות מעצבנות. הוא מקורי מאוד. חשוב לציין שהתת ז'אנר שלו בתוך עולם הפנטזיה קצת לא ברור לי. הוא בעיקר כתוב כמו סיפור אגדה עם כוחות קסם.
  מקווה שתהנו ממנו כמוני!
 • הדר
  הדר
  ספר נהדר. מדהים. מופלא. נעמי נוביק כתבה גם את דרקון הוד מלכותו המעולה, ואיכות הכתיבה אפילו השתפרה. הספר מחבר כמה אגדות מוכרות ומגיע למשהו חדש ורענן.
  מומלץ בחום, שווה כל רגע.
 • הדס
  הדס
  ספר נהדר, אחרי מספרי הפנטסיה המשובחים שקראתי בזמן האחרון. הספר הספר מתאר עולם ייחודי, עם שימוש במרכיבם לא שגרתיים של קסם, סיפור נהדר וזוית פמיניסטית.
 • Yishai
  Yishai
  סתם מקסים ומקורי. אחד הטובים מהז'אנר שנתקלתי בהם. מומלץ בחום
 • גיא
  גיא
  ספר פנטזיה מעולה. הספר מתחיל כרומן חניכה די סטנדרטי אבל התפתח בכיוונים מאוד לא צפויים ומשלב פנטזיה עם אגדות עם ופולקלור מזרח אירופאי. מומלץ בחום!
 •  מוניי
  מוניי
  ספר נהדר שעל אף שנשמע מאוד כפנטזיה נוסחתית בהתחלה מתברר כהרבה יותר מזה שובר את כל המוסכמות ויוצר סיפור מעניין ביותר בעולם הלא שיגרתי בספרות הפנטזיה של המיתולוגיה המזרח אירופית שבדכ לא שואבים ממנה למרבה הצער
 • נופר
  נופר
  הספר פשוט מקסים, הדמויות חמודות נורא, ועם כמה שהוא מעט צפוי מבחינת מערכת היחסים בין אגניישקה, הנערה, לקוסם, אהבתי אותו מאוד. העלילה הפנטסטית גם כן מקורית ונחמדה מאוד.
 • Dana
  Dana
  ספר נהדר וצבעוני. כתוב היטב ובעל קצב מעולה. הגיבורה הראשית מצויינת וגם דמויות המשנה. הרקע הלא סטנדרטי של מזרח אירופה מיתולוגית הוסיף הרבה להנאה.
 • Yitzchak
  Yitzchak
  זהו ספר נפלא הנקרא בנשימה אחת , הוא מפתח את סיפורי האגדות המזרח האירופים בצורה מדהימה! למי שמכיר: הוצאת נובה מגישה ספר מדהים נוסף!
  כמעט מעולם לא קראתי ספר שמפתח סיפורים מוכרים בצורה כה קסומה!
 • ori
  ori
  הפתעה נפלאה. ספר מרתק, אנושי ומפתיע.
 • ענבר
  ענבר
  מעולם לא ראיתי כותרת שכל כך מתאימה לספר לכל כך הרבה רבדים שנמצאים בתוכו.
  את מרגישה את המסע והשינויים שחוות הדמות הראשית על בשרך.
  ספר נפלא!
 • שרה
  שרה
  הספר פשוט מעולה. מצליח להשתמש בכל התבניות המוכרות לנו (היפה והחיה, הנסיך, המלך הזקן, המלכה הרעה ועוד) אבל להפוך אותן על פיהן וליצור סיפור חדש יפהפה ומרתק. לא הצלחתי להפסיק לקרוא והצטערתי כשהגעתי לסופו. רוצו לקנות ותתחילו לקרוא מיד.
 • מיקי
  מיקי
  ספר שהפתיע אותי לטובה, לא שמעתי עליו לפני כן וניגשתי עם דעות קדומות שליליות, אבל התגלה כספר שוטף, מעניין וקריא מאד. הפתעה נעימה
 • Naomi
  Naomi
  ספר נפלא, נפלא, נפלא. בלתי צפוי, אינטליגנטי, מכושף ומשובח. אחד מספרי הפנטזיה הטובים שקראתי, וקראתי אלפים.
 • נבט
  נבט
  מעדן לחובבי הז'אנר - זו פנטזיה במיטבה! ספר אפי ונפלא, מומלץ בחום - רוצו לקרוא. עכשיו!!