הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3 ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
0
5
1
6
עקוב אחר שינויים

עקוב אחר שינויים


דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3 ממוצע
1
0
2
1
3
1
4
0
5
1
6

במקום 42 

30.2 

במקום 42 

30.2 

גודל (עמ'): 208
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר

תקציר

גבר שעזב את ירושלים הבוערת עם אשתו וילדיו והיגר לאמריקה, מקבל - אחרי שנים של ניתוק מוחלט מהוריו ומאחיו - הודעה מאביו: "אני בבית חולים". הוא עולה על מטוס כדי ללוות אותו במחלתו ומתעמת עם עברו וגם עם חייו בהווה, בצלן של שתי פרידות טראומתיות: זאת שכבר אירעה, הפרידה הכפויה מטירה שבה נולד וגדל; וזאת שצפויה, הפרידה האחרונה מאביו. 

מדוע נידו אותו בני משפחתו? ומדוע גם בארצות הברית הוא נאלץ לחיות בבדידות מוחלטת, מורחק על ידי אשתו מביתם המשותף? ואיך כל זה קשור לכך שלפני שנים רבות כתב סיפור קצר על נערה בשם פלסטין? חשבון הנפש שהוא עורך ליד מיטת אביו בבית החולים, בעברית ובערבית, יהיה מסע מכאיב וגם מתעתע - שכן הגבר הזה הוא סופר המתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אחרים, ובכתיבתו לעולם אין לדעת מה אמיתי ומה כוזב, אילו זיכרונות שלו ואילו של אחרים.


"עקוב אחר שינויים", ספר הפרוזה הרביעי של הסופר, התסריטאי והעיתונאי סייד קשוע ("ערבים רוקדים", "ויהי בוקר" ו"גוף שני יחיד"), הוא ספרו האישי והמורכב ביותר עד כה. זהו רומן בדיוני העושה שימוש מתוחכם בפרטים מהביוגרפיה המוכרת של מחברו, מהיוצרים האהובים בתרבות הישראלית (סדרות הטלוויזיה "עבודה ערבית" ו"התסריטאי"), כלומר רומן המזמין אותנו לקרוא אותו כ"וידוי" - אבל בה בעת מסכל ללא הרף את אמינותו ודורש להיקרא כסיפור שלא התרחש מעולם. מעבר לכל אלה, "עקוב אחר שינויים" הוא יצירה החוקרת את הסיפורים שהישראלים מספרים לעצמם על חייהם, את מה שהם בוחרים לזכור ואת מה שהם מעדיפים לשכוח, את הגבולות המטושטשים בין זיכרונות אישיים ללאומיים, ובעיקר זו יצירה המפנה לקוראיה ולקוראותיה את השאלה האינטימית: מהו הזיכרון הראשון שלכם?


סייד קשוע חי באילינוי ומלמד באוניברסיטת אורבנה-שמפיין. כל ספריו עד כה היו לרבי מכר, תורגמו לעשרות שפות וזכו בפרסים רבים בארץ ובעולם.

המשך קריאה
 • ISBN: 15100809
 • גודל (עמ'): 208
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 03/09/2017
 • שם המחבר: סייד קשוע

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • איתי
  איתי
  ספר יפה ונוגע ללב על זכרונות, געגוע, זהות ושייכות. גיבור הספר, סעיד, חי בתחושת החמצה שמקורה הולך ומתברר לאורך הספר. הרקע לניתוקו הפיזי ממשפחתו וניתוקו הרגשי מאשתו מתברר במלואו רק לקראת סוף הספר, מה שמעט מרגיז אבל גם שומר על הסקרנות.
 • שלומית
  שלומית
  ספר מעניין ומורכב החוקר את יסודות הזכרון וההיסטוריה האישית . מבט לא קל על החיים של ערבי ישראלי בישראל ובחול ויחסיו עם הסביבה. מעניין. לא קל. מומלץ
 • הדר
  הדר
  ספר נהדר. לגיבור יש עבודה מעניינת- הוא כותב זיכרונות של אנשים זרים, יש לו מערכת יחסים משונה מאוד עם אשתו, והוא לא בקשר עם משפחתו. לוקח חלק נכבד מהספר להבין איך כל זה קשור.
  ספר מומלץ לבוגרים, דורש חשיבה.
 • לימור
  לימור
  ספר ראשון שלצסייד קשוע שאני קוראת ומדובר כאן בספר ממש טוב כתיבה טובה, עלילה מעניינת מאוד, מומלץ
 • גדעון
  גדעון
  אני מחבב את הכתיבה של סייד קשוע, יש בה איזו כנות כובשת בגובה העינים, וגם די ברור בספר הזה שיש הרבה מן הכותב בגיבור שלו. אם נניח בצד את הביקורת שלו עלינו, ונתרכז בספר, הרי שכתיבתו מצויינת והספר מעניין ומרתק
 • שרה
  שרה
  אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי!
  לכאורה סיפור פשוט, איש שחי באמריקה נוסע לישראל להיפרד מאביו ההולך למות. אבל מתוך הרגעים והשיחות והזיכרונות שמתעוררים נפרשים לפני הקורא הקרעים שנפרמים בחיים כשקמים ועוזבים משפחה ובית ויישוב ומדינה, מתבררות נאמנויות ואהבות ומתחים בין מה שהיה למה שהיה יכול להיות למה שיש ומתגלה השבריריות של כולנו. ממליצה עליו בכל מאודי.