הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
2
3
1
4
1
5
2
4
עיני האח הנצחי

עיני האח הנצחי


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.5 ממוצע
1
0
2
2
3
1
4
1
5
2
4
20 
20 
גודל (עמ'): 72
מו"ל: תשע נשמות

תקציר

שטפן צוויג, הסופר בעל אלף הפנים, כתב יותר משישים יצירות ספרותיות. בין הנדירות ביופיין ובסגנונן היא "עיני האח הנצחי" - אגדה מהודו הקדם-בודהיסטית. השחקנים הם: מלך, עַם, מרחב על-זמני, בלתי מוגדר - ולפיכך גם עכשווי. הגיבור הוא לוחם ששמו ויראטא הנקלע לעבודה בשירות המלוכה. דרכו של ויראטא היא אפית, אך מסלולו לא רגיל והתפניות בו מהופכות: חייל - שופט - אסיר - נזיר - אדם פשוט. ויראטא מחפש יותר מכול את חירותו הנפשית ואת השחרור מכל אשמה.
כל שלבי הנובלה נושאים מטענים קיומיים, פילוסופיים, עדינים. האנרגיה הספרותית נמצאת - בדומה לעלילה - בכוח ובשקט שמעבר למילים. "עיני האח הנצחי" הוא טקסט חריג, “לילי“. קריאתו באטיות עשויה להעניק הנאה שלווה ומסתורית, לעורר שאלות, וכמו ביצירות מופת מודרניות, לגלות אמת חמקמקה. "אני מברך את כל ידידי: ולוואי ויזכו הם לראות את עלות השחר לאחר הלילה הארוך. אני, שחסר סבלנות הנני ביותר, מקדים ללכת לפניהם". כך כתב שטפן צוויג במכתב ההתאבדות שלו ושל אשתו ממקום גלותם בברזיל. צוויג היה אבטיפוס כמעט מוגזם של תקופתו, שכן חייו היו ייצוג מיקרוקוסמי של גדולתו ואסונותיו של העם היהודי במאה העשרים באירופה. צוויג, יהודי שנולד בווינה ב-1881, נהפך לפציפיסט בעקבות מלחמת העולם הראשונה, והיה לסופר המצליח והמפורסם ביותר בגרמניה. אך אז הגיעו שנות השלושים. צעדיו הוצרו וספריו נאסרו לפרסום. הוא נאלץ לגלות ללונדון והוסיף לנדוד שנים, חי בארצות הברית, בארגנטינה ובפרגוואי והתיישב בברזיל, ארץ שאהב, אך לא הצליח להכות בה שורש. הוא התאבד בפברואר 1942, חודש ימים לאחר ועידת ואנזה, שעליה אולי לא שמע.  צוויג היה סופר פורה שכתב עשרות ספרים בסגנונות מגוונים, והושפע רבות מהתיאוריה הפסיכואנליטית של ידידו זיגמונד פרויד. בעשורים האחרונים הוא זוכה לעדנה. הוצאת תשע נשמות מתכננת להוציא לאור את כל הנובלות הקצרות פרי עטו, ואף רואה בדמותו השראה לרבגוניות ספרותית. 
המשך קריאה
 • ISBN: 1298-2
 • גודל (עמ'): 72
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 16/12/2015
 • שם המחבר: שטפן צוויג
 • תורגם ע"י: הראל קין
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  ספרון קטנטן. לא הצלחתי לעבור את עמוד 15. לא אהבתי את הניסיון לספר סיפור "אקזוטי" ללא רקע אמיתי. (קארל מאי עשה את זה קודם..)
  מעיון בביקורות ראיתי רבים מתפעלים. הם כנראה מבינים משהו שאני לא.
  https://simania.co.il/showList.php?listId=26417
 • איריס
  איריס
  קראתי פעם במקרה ספר של סטפן צוויג (קוצר רוחו של הלב). ומאז אני אני קוראת כל יצירה שלו שאני נתקלת בה. ב"עיני האח הנצחי" הוא מעביר מסר מאוד חשוב. להבדיל מספרים אחרים שלו הפעם הסיפור כתוב כ"אגדה" דבר שהרתיע אותי בהתחלה, אבל כמובן שמיד נסחפתי ולא הנחתי עד שסיימתי.
 • מיקי
  מיקי
  טוב, זה לא ספר קל, השפה מתפתלת, הרעיונות מופשטים, הדמויות משמשות את הרעיון ולא להיפך, זה ספר שדורש אורך רוח, נקודת מבט פילוסופית והרבה סבלנות
 • גדעון
  גדעון
  סיפור מהודק מאד, כאילו כל מילה נשקלה ונמדדה. ספר מעורר מחשבה ובעל השפעה מצפונית, קשה להישאר אדיש. ספר טוב אבל דורש ריכוז, צלחתי רק בניסיון שני