הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
2
3
0
4
1
5
3
1
ספרי לי עוד על מאריק
38 

ספרי לי עוד על מאריק


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
2
3
0
4
1
5
3
1
38 
38 
מו"ל: איפאבליש ePublish - הוצאה לאור
 • ISBN: 978-965-571-053-3
 • מו"ל: איפאבליש ePublish - הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 23/06/2016
 • שם המחבר: שלמה סדן
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

איך אפשר לצמוח בלי שורשים?

 

חיים צומח בקיבוץ בשנות השישים, בן סקרן (יש אומרים: סקרן מדי) לשורדי שואה שלא אוהבים לדבר על מה שהיה "שם". אבל חיים לא מוותר. בסבלנות ובחוצפה הוא סוחט מאמו ומסביבתו את כל מה שהוא יכול כדי להבין אותם.

 

הוא לא מצליח במיוחד. את תופת יום כיפור הוא עובר בצריח טנק ברמת הגולן, חשוף לזוועות ולמוות, לבלבול ולהלם הקרב. בשוך הקרבות חיים מנסה לחזור למסלולו הקודם, בהצלחה חלקית.

 

הוא מתחתן עם אהובת נעוריו, ניבה, ועובר איתה לדירה קטנה ברמת גן. שם, בין עבודתו כמורה לבין מפגש עם דודו האבוד, מאריק, הוא מצפה, סוף סוף, להולדת הילד הראשון שלהם. אבל אז ההריון הולך לעזאזל, ואיתו כל העולם כולו.

"ספרי לי עוד על מאריק" הוא יותר מספר מרגש. הוא ספר חשוב. הוא מקיף יותר משלושים שנות חיים (מתחילת הסיקסטיז עד הניינטיז) וזועק את זעקתו של דור שלם: ילדי ההתיישבות שנאלצו להצמיח בעצמם את השורשים של עצמם.

 

עלילתו נחבטת ומיטלטלת בין הזיות אמו המידרדרת של חיים לבין ריח הגופות השרופות בטנק, בין הבריחה לבורגנות הרמת-גנית לבין האסקפיזם המוחלט של הודו. בנגיעות אמן היא משרטטת קו בלתי נראה בין האובדן של השואה - לבין הכמיהה לילד, לחיים חדשים, כאן בארץ.

 

השפה של שלמה סדן אינה מתייפייפת. היא בוטה, אמיתית וסוחפת את הקורא למסע מורעב בתוך נפשו של חיים, ללא יכולת להתנתק. סדן לא מפחד להצליף בקורא, להביך אותו ולפרקים גם להכאיב בכנות חשופה.

 

הסוף? אופטימי.

המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-571-053-3
 • מו"ל: איפאבליש ePublish - הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 23/06/2016
 • שם המחבר: שלמה סדן
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • שרה
  שרה
  שלמה סדן לוקח אותנו בכתיבתו הסוחפת למסע אל נפשו של חיים, למסע של דור שני לשואה. התיאורים אמיתיים, פוצעים ומכאיבים בנשמה, סוחפים בכנותם.
  הקורא נחשף לטראומת השואה, טראומת מלחמת יום הכיפורים, המחיר שאנשים משלמים בנפשם, על אובדן ושכול, אהבה וגעגוע. כתיבה נפלאה עם תיאורים מרגשים של רגשות אנושיים.
  זהו ספר על שני נפגעים: אמו של חיים, ניצולת שואה שסובלת מהזיות וסיוטים בגלל השואה ומתאשפזת לעיתים תכופות בבתי משוגעים וחיים בבגרותו שמגוייס במלחמת יום הכיפורים, מסביבו חבריו לטנק נשרפים חיים והוא יוצא הלום קרב.
  הספר נפתח במקרה שקורה באמצע הספר ומספר על חיים לאחר המלחמה, חיים ששורד את המלחמה ומתחתן עם אהבת נעוריו מהקיבוץ, עם תקוות וחלומות לעתיד וורוד כשבמוחו חוזרים התמונות מהמלחמה ההיא.
  כדי להבין מה קורה לאחר סצנת הפתיחה אנו פוגשים את חיים בילדותו בקיבוץ כנער בן חמש עשרה בזמנים שבקיבוץ עדיין היו חדרי ילדים שבהם כל הילדים ישנו. חיים מילדותו היה נער סקרן מאד. "איך אפשר באמת להסביר את השואה? מהי המילה הזאת שואה? איך אפשר להסביר השמדה מאורגנת של עם שלם בידי עם אחר?"
  הוריו ניצולי שואה אופיינים שלא אוהבים לדבר על מה שקרה שם. חיים משדל את אמו לספר לו על מה שקרה שם בשואה ואוהב לשמוע את סיפוריה על אחיה מאריק הפרטיזן. הוא שואל על הכל, לא רוצה לפספס שום מידע. מדי פעם אמו מתאשפזת במוסד לחולי נפש וגם כשהוא הולך לבקר אותה הוא ממשיך לדרוש ממנה לספר לו על דודו מאריק. סיפוריה על הדוד גובלים בהזיות ואמיתות.
  השנים עוברות ופורצת מלחמת יום הכיפורים. חיים מגוייס כשריונר, מסביבו חבריו לנשק נשרפים בטנק, גם חברו הקרוב ביותר. המראות קשים לחיים והוא משוחרר על סעיף נפשי ממילואים. נפשו מתייסרת ומאריק דודו מופיע לפניו בהזיות. הוא מחפש לברוח מהקיבוץ, רוצה לשקם את נפשו הפצועה, מתחתן עם אהבת נעוריו והם עוקרים לרמת גן ומתחילים בחיים חדשים.
  לכאורה הכל מתייצב ולאחר כמה שנות נישואין אשתו מצליחה להיכנס להיריון והם מצפים ללידה.
  "ההקדמה הבאה תהיה של פסנתר וכמו הקדמות אחרות בחיי גם זו מבשרת רע וכשהגבר של ארצי הולך לאיבוד, אני מתרסק לי אל תוך המעיל שלא הורדתי,... יש לו דרכים משונות לומר לך שהוא אוהב... שיבוא אלייך פתאום ישתוק ילטף...."
  אך אז הכל משתבש ועולמו של חיים נחרב עליו. הייסורים חוזרים לפקוד את נפשו ומאריק שוב מופיע וקורא לו בהזיותיו.
  הסוף של הספר אופטימי ונותן תקווה.
  מומלץ!
  קריאה מהנה