הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
21 דירוגים
3.9
ממוצע
1
1
2
4
3
2
4
3
5
11
11
גם ב - Kindle
משפחה לדוגמה
מאירה ברנע-גולדברג

משפחה לדוגמה

מאירה ברנע-גולדברג

דרג ספר זה מתוך 5
21 דירוגים
3.9
ממוצע
1
1
2
4
3
2
4
3
5
11
11

במקום 39 

25.4 

גודל (עמ'): 272
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
אבל לגיבורה שלנו יש בעיות יותר גדולות מאחות שפשוט חייבת להיות כל הזמן במרכז הבמה. יש לה אמנם עבודה יציבה ומכניסה, בעל מקסים שאוהב אותה וילד יפהפה, בן שנתיים וקצת, שיודע לצטט ספרים שלמים בעל פה, מכיר את כל המלחינים הקלאסיים ואוכל רק שקדי מרק, אבל יש לה גם חשש קטן ומנקר, שאולי דווקא אצלה בבית לא הכול כשורה.
המשך קריאה

ביקורותמאירה ברנע גולדברג היא מבחינתי אחת הסופרות הישראליות פורצות הדרך, וליתר דיוק אחת ממייסדות הז'אנר. איזה ז'אנר? עוד אין לו ממש שם (אשמח להצעות), אבל הוא מורכב מכתיבה ישראלית, בוגרת, מפוכחת עד כדי ציניות, מצחיקה מאוד, ביקורתית ונוקבת.

"משפחה לדוגמה" התמקם היטב בנקודת האמצע בין "ספרות יפה" ל"ספרות קלילה" – אפשר לקחת אותו לחופשה מהנה, אבל גם קשה להפסיק לחשוב עליו אחרי שמסיימים לקרוא אותו.

גולדברג מוכיחה כי כל סיפור ראוי שיספרו אותו, אם רק יודעים לעשות את זה נכון. והיא בהחלט יודעת לעשות את זה נכון.

בתור רומן משפחתי ריאליסטי לחלוטין שנגזר היישר מחיי היומיום האפרוריים של כל משפחה, מפתיע למצוא בכתיבה שלה כל כך הרבה דמיון. תיאור האנשים שיכולים בקלות להיות השכנים ממול מתובל בשפע נדיב ביותר של דימויים יצירתיים, משפטים מעוררי השראה והסתכלות הומוריסטית כמעט על כל סיטואציה.

דרך הפריזמה שמספקת המחברת בכתיבתה השנונה והקולחת ניתן למצוא את הקסם הטמון כמעט בכל רגע מחיי היומיום, וצריך רק לדעת לחפש אותו.

מדובר בספר מלא בסתירות: קורע מצחוק בקטעים מסוימים, מרגש עד דמעות ברגעים אחרים. סיפוריהם השונים של בני המשפחה כיחידים משתלבים לסיפור אחד של משפחה שלמה, כביכול נורמטיבית, עם המון המון טירוף מתחת לפני השטח שרק מחכה להתפרץ בין הסדקים. הספר המגולל מספר סיפורים במקביל דרך בני המשפחה השונים נוגע במקומות טעונים בחייהן של משפחות רבות בישראל, מקומות שעשויים להיות גם כאובים למדי, כמו יציאה מהארון, אבחון וחתונה על רקע מעמד כלכלי שונה.

מתחת להומור המשעשע הספר לא מפסיק לאתגר אותנו, ולשאול אותנו שוב ושוב: מיהו הנורמלי? מהי חשיבותה של נורמטיביות? והאם לא תזיק לכולנו קצת הפסקה מהנורמטיביות המתישה הזו, איזו אבנורמליות קטנה או גדולה שתהפוך אותנו לאנשים מקבלים וסבלניים יותר, או לכל הפחות קצת יותר מעניינים?

ומה עוד מסתירה גולדברג מתחת להומור בספרה?

שפע של ביקורת נוקבת, חדה כתער. על מה בדיוק? על הכל! על יחסים מורעלים ואפליה בתוך המשפחה, על מערכת ביורוקרטית אטומה ואנשי מקצוע אטומים שבמקום להשליט סדר ולעזור רק מוציאים לך את המיץ, על מקומות עבודה דורסניים, על אנשים נדחפים ושתלטנים שפשוט חייבים להתערב בעניינים לא להם ולפלוט פניני חוכמה על כל הנושאים שבהם הם הכי פחות מבינים, על הטמפרמנט הישראלי ועל יחסי כוחות מגדריים.

גולדברג מתארת מצבים שעלולים לפוצץ את המוח מרוב עצבים, בקלילות, בשנינה ובהומור שרק רטרוספקטיבה וכישרון כמו שלה יכולים להעניק.
ועם זאת, למרות ההומור הציני ועל אף הביקורת הנוקבת, בכל זאת ניתן למצוא שביב של תקווה בספר. רגעים של חמימות אנושית, של לכידות משפחתית, של אדיבות מזדמנת ושל מחוות ידידותיות המגיעות מהמקום הכי פחות צפוי.

ספר מרגש, מומלץ ונפלא, שכנראה יריץ אתכם לבלות עוד קצת זמן איכות עם המשפחה שלכם. אחרי שתסיימו לקרוא, כמובן.

סקירות

 • תמר
  תמר
  ספר מעולה! מצחיק, משעשע, מותח וסוחף... נהניתי מכל מילה
 • סתיו
  סתיו
  ספר מקסים על משפחתולוגיה, זוגיות והתמודדות. כתוב בהרבה הומור וחן( אחרי שקראתי את הספר ראיתי ראיון עם הסופרת והיא סיפרה שהתחילה לכתוב על האוטיזם עוד לפני שאיבחנו את בנה. יום אחרי שסיימה לכתוב את הפרק בו הגננת אומרת לאם כדאי שתשבי שמעה מילים אלה מהגננת...)
 • גלי
  גלי
  גם כאן הסופרות לא מאכזבת!! ספר מעולה שקראתי ביום כיפור ופשוט לא הרגשתי את הצום.. מומלץ מאוד
 • גדעון
  גדעון
  המשך: והגיבורים של משפחה לדוגמה הם באמת כל כך ישראלים שלפעמים חשבתי לשלוח את הספר לחברים בחול, שתמיד לא ממש מבינים מה מאפיין אותנו ונמאס לי להסביר, אבל אז נזכרתי שהם לא קוראים עברית
 • גדעון
  גדעון
  בכל אחד מאיתנו יש את המציצן, משפחה לדוגמה מביא את האפשרות להציץ למשפחה בחלון ממול וללמוד על הסודות שמסתיר כל אחד
 • איילת
  איילת
  ספר ישראלי מאד על משפחה מהדלת הסמוכה. הקורא מתלוווה לתהליך הלא פשוט של הגילוי וההפנמה שהבן הוא אוטיסט. בנוסף ישנן עלילות משנה נוספות. ספר מעניין.
 • לימור
  לימור
  ספר שממש נהנתי לקרוא, בספר יש המון הומור שאיתם כל אחד יכול להזדהות. הספר מומלץ בחום לכולם.
 • דן
  דן
  ספר ישראלי מאד, מעורר מחשבה, משעשע לעיתים וקשה במקומות אחרים, מצאתי את עצמי משווה משפחות במקרים רבים, והסיפור יכול להיות על כל אחד. ספר לא רע בכלל
 • Karina
  Karina
  ספר כצת שונה שמספר על חיי המשפחה המודרנית אם כל הקשיים שלה, ועד הגילוי על הבן הקטן נמרוד שמשנה את המחשבה הרגילה
 • Lihi
  Lihi
  כל מי שאהב את ספרה הקודם של מאירה "כמה רחוק את מוכנה ללכת", יאהב גם את הספר הנוכחי. נושא אחר, חיי משפחה בורגנית לכאורה, שמגלה שילדם הקט, אינו מתנהג כשורה. מי שמכיר את קורותיה של הסופרת, שאותה היא חולקת באהבה רבה עם קוראיה, יתהה באם מדובר בחייה האישיים. בכל מקרה יש כאן ספר מלא ברגישות עמוקה של נפש האדם והבנה עמוקה לקשיי הנפש המתלבטת בבעיות שעם חלקן רובינו נזדהה.