הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
מלך העולם

מלך העולם


דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0

במקום 48 

38.4 

במקום 48 

38.4 

מו"ל: ידיעות ספרים, ספרי עליית הגג

תקציר

כאילו הכל כבר נאמר על מוחמד עלי, הכל, עד שבא דייוויד רֶמניק, עורך הניו-יורקר, וכתב על השנים הראשונות לקריירה של מי שהסופר האמריקאי הגדול נורמן מַיילר כינה "הפסיכולוג הראשון של הגוף".
מלך העולם אינו ביוגרפיה ספורטיבית סתם או הומאז’ פשוט לאגדת הספורט המחשמלת ביותר של המאה העשרים. זהו גם דיוקן פוליטי-היסטורי חריף של אמריקה בשנות השישים הסוערות, ששינו לעד את הפוליטיקה הגזענית של האומה ואת תרבותה הפופולרית. אלה שנות ההסתבכות במלחמת וייטנאם, תנועת המחאה של ילדי הפרחים, המאבק למען זכויות אדם ושוויון זכויות בין שחורים ללבנים, הרציחות הפוליטיות הגדולות (קנדי, מלקולם X, מרטין לותר קינג). ואלה גם השנים שבהן התגלגל צעיר רברבן מלואיוויל, שנוא-נפשם של כתבי הספורט, קסיוס מַרסֶלוּס קלֵיי שמו, ונעשה למוחמד עלי המפורסם, מעצב וראי של דורו, מטאור-ספורט אמריקאי שהוא גם שחור וגם מוסלמי, אלוף עולם בניגוד לכל יחסי ההימורים, שידע לעקוץ כדבורה לא רק בזירת האיגרוף אלא גם בדיבור חד-לשון, שסירב להתגייס לצבא ולשרת בווייטנאם, אינדיבידואל מושבע שחמק מכל סטריאוטיפ קיים וחבט בכל דעה קדומה על השחורים.

דייוויד רֶמניק מספר בפירוט מלא-חיים על קרבות האליפות הראשונים של עלי עם שני המתאגרפים השחורים הגדולים באותו זמן, פלויד פאטֶרסוֹן (השחור "הטוב"), וסוני ליסטון (השחור "הרע"). הוא מראה כיצד בתוך כך ברא עלי את עצמו כיצירת דמיונו שלו: לא רק ספורטאי מזן אחר, שאינו מתבטל בפני הממסד - שום ממסד - אלא גם סוג אחר של אדם שחור, שאמריקה הלבנה האדנותית אינה יכולה עוד לבטל, לשעבד, וללהק כרצונה לתפקיד חברתי מוגדר. לא פלא שספרו האחרון של רמניק הוא על ברק אובמה. ובין השורות,

מלך העולם הוא אולי גם סיפור אהבה של רֶמניק, שאת הקריירה העיתונאית המפוארת שלו החל ככתב ספורט - אהבה מלאת געגועים גם לעלי המתקרב לגיל שבעים, הטיטן הזה שהיום נרעד כולו ממחלת פרקינסון, וגם לעיתונות הספורט האמריקאית של העידן הישן, לפני האינטרנט והטלפון הנייד, עיתונות רעננה, רעבה, אלגנטית, חצופה, עיתונות שהיא ספרות יפה במיטבה.


"רמניק, בדרכו האינטליגנטית, משאיר את הקורא עם התמונה הכי מהותית של גיבור."
רונן דורפן, ישראל היום

"הביוגרפיה עשויה למשוך אליה גם את אלה שמתעניינים בהיסטוריה אמריקאית, בעולם התקשורת שלה ובתרבות הפופולרית בכלל."
איתמר זהר, גלריה הארץ

"רמניק כתב ביוגרפיה שכל מי שאוהב ביוגרפיות יתפעל ממנה ושכל מי שרוצה להכיר את אמריקה חייב אותה."
רוני סומק, ידיעות אחרונות

"ביוגרפיה מצוינת."
חנוך מרמרי, ידיעות אחרונות ספרות

  • ISBN: 3048-263
  • מו"ל: ידיעות ספרים, ספרי עליית הגג
  • יצא לאור ב-: 09/12/2010
  • שם המחבר: רמניק דיוויד
  • תורגם ע"י: ירון בן־עמי
  • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו