הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
2
5
1
4
מלחמת גאליה

מלחמת גאליה


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
2
5
1
4
30 
30 
מו"ל: כרמל

תקציר

יצירתו הספרותית-היסטורית של גאיוס יוליוס קיסר כוללת עשר "רשומות" (Comentarii) המקובצות בשני ספרים, מלחמת גאליה (De Bello Gallico) ומלחמת האזרחים (De Bello civili).
מלחמת גאליה, ובה שבע רשומות שחיבר קיסר ואחת שהתחברה לאחר מותו על ידי מעריצו וידידו אַוּלוּס הירטיוּס, היא אחת הפנינים הספרותיות של התרבות המערבית בכלל והתרבות הרומית בפרט.
ברשומותיו אלה, שנכתבו סמוך לתום הקרבות, מתאר קיסר את המלחמות שניהל במשך תשע שנים (50-58 לפנה"ס) עם השבטים הגאלים והגרמאנים, אך הן רחוקות מלהיות דיווח צבאי יבש האופייני ל"יומני מלחמה" רבים. קיסר ניחן ביכולת הבחנה היורדת לפרטי פרטים ולדקויותיו של טבע האדם. בכישרון ספרותי נדיר ובשפה ישירה, נטולת סלסולים ומליצות, הוא משלב מעשי גבורה והקרבה עם תיאורי נוף, צומח וחיות בר, חברות שבטיות ואורחות חייהן.
איש צבא יוכל למצוא בספר ניתוחים אסטרטגיים, תחבולות טקטיות ואפיונים של כלי נשק, ציוד לחימה ומצור; היסטוריון של העת העתיקה יסיק ממנו הסברים לכניעת הגאלים והגרמאנים בפני העליונות הרומית; גיאוגרף ימצא עניין בתיאוריהם של חבלי ארץ, נהרות, הרים ויערות; סוציולוג ילמד ממנו רבות על מנהגים ומסורות בקרב שבטים שהיו אז בחזקת פראים, וכל קורא באשר הוא ייהנה מהרצאת הדברים הרהוטה בלבושה העברי החדש.
דמותו של קיסר היתה נושא למחלוקת בין מעריציו למתנגדיו למן העת העתיקה ועד ימינו אלה. מעריציו הרבים – ביניהם היסטוריונים קלאסיים, מחבר המסות הצרפתי מישל דה מונטן, נפוליאון בונפרטה, יוהן וולפגנג פון גתה, החוקר הגרמני של דברי ימי רומא תיאודור מומסן והיסטוריונים בריטים – מקלסים אותו כמנהיג ומצביא גאוני ורואים במלחמתו בגאלים את הצלתה של אירופה מידי הברברים. מתנגדיו, ביניהם היסטוריונים צרפתים רבים, לא יסלחו לו על גילויי התאכזרותו לגאלים המובסים וידגישו את הנזק שגרם לתרבות הגאלית, אך אין ספק שהיה לו חלק מכריע בעיצוב דמותה של אירופה המערבית מאז המאה הראשונה לפנה"ס.
המשך קריאה
 • ISBN: 9789655402032
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 01/05/2011
 • שם המחבר: גאיוס יוליוס קיסר
 • תורגם ע"י: משה ליפשיץ
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • אוהד
  אוהד
  ספר שכתוב בצורה יפה ומדבר לא רק על המלחמות של קיסר אלא גם על התרבות והדת של אויביו . כמו כן ההקדמה שיש לספר גם היא כשלעצמה מלאה ידע ומשמשת כהסבר וכמבוא מצוין גם למי שלא מתמצא בהיסטוריה הרומאית
 • ארשתסא
  ארשתסא
  ספר הבסיס של ספרת המלחמה המודרנית שנכתתב בידי המצביא הגדול ביותר בין אלכסנדר (מוקדון) לאלכסנדר (סוורוס) קריאת חובה לכל בן תרבות
 • נופר
  נופר
  הספר מומלץ לכל מי שרוצה להרחיב את אופקיו על העולם והחברה בתקופה הרומית, בין אם היסטוריה צבאית, גיאוגרפיה היסטורית או היסטוריה כללית של התקופה. בראשית הספר ישנו מבוא עשיר ובהיר מאת המתרגם, התורם רבות להכרת התקופה בה נכתב הספר.
 • Gerson
  Gerson
  ספר נפלא ומקסים של קיסר. הדבר הבולט ביותר בספר זה, שקיסר כותב על עצמו בגוף ראשון. עניין הגורם לקורא לתהות האם קיסר היה ציני או זה עניין של נסיון להתפס כאובייקטיבי.

  קיסר לא רק מספר על קרבותיו והחלטותיו המדיניות אלא מתאר את יושבי האזור בהם הסתובב ואת שכנהם ואויבהם מסביב וכן את דתם. אגב, יש לציין שקיסר היה הכהן הגדול ברומא.

  זהו תענוג עילאי לקרוא ספר מלפני אלפי שנים ולחוות את העבר בהווה שלנו. זו תחושה של נצח... חשוב להוסיף שיש גם הקדמה אקדמאית אשר שווה לקרוא לכל קורא המעוניין בעולם הקלאסי.

  הספר נפלא ומרתק ומומלץ מאוד.