הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
18 דירוגים
3.3
ממוצע
1
5
2
1
3
2
4
4
5
6
19
גם ב - Kindle
מה שאליס שכחה
ליאן מוריארטי
42 

מה שאליס שכחה

ליאן מוריארטי

דרג ספר זה מתוך 5
18 דירוגים
3.3
ממוצע
1
5
2
1
3
2
4
4
5
6
19
42 
42 
גודל (עמ'): 416
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 15100811
 • גודל (עמ'): 416
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 05/09/2017
 • שם המחבר: ליאן מוריארטי
 • תורגם ע"י: אביגיל בורשטיין

תקציר

מכה קטנה בראש - ועשר שנים הלכו לאיבוד.


כשאליס מתעוררת על רצפת חדר הכושר היא בטוחה לגמרי שהיא בת 29, מאוהבת בבעלה עד הגג, ובהיריון עם ילדה הראשון. הדבר היחיד שלא ברור לה זה מה היא עושה בחדר כושר. היא הרי שונאת להתעמל!


אבל בבית החולים שאליו היא מגיעה עקב זעזוע מוח מנפילה, צפויים לה גילויים מפתיעים עוד הרבה יותר: היא כבר בת 39! יש לה שלושה ילדים! אחותה בקושי מדברת איתה, והיא בהליכי גירושין מבעלה.

אליס מתפעלת מהגרסה החדשה שלה - רזה, מטופחת ולבושה בגדי מעצבים, אבל לא מבינה מה קרה. איך יכול להיות שהיא, הבחורה המפוזרת והנינוחה, הפכה לאחת האימהות המתוקתקות שתמיד לִגלגה להן? ואיך יכולות עשר שנים להימחק מהזיכרון לגמרי?


אליס חוזרת הביתה ומתחילה לשחזר את העשור האבוד. כשזיכרונה חוזר טיפין-טיפין היא מגלה ששִכחה יכולה להיות גם הזדמנות להתחלה חדשה.


ליאן מוריארטי היא סופרת אוסטרלית מחברת רבי המכר "סודו של הבעל" ו"שקרים קטנים גדולים", שעובד לסדרת טלוויזיה מצליחה בכיכובה של ניקול קידמן.

המשך קריאה
 • ISBN: 15100811
 • גודל (עמ'): 416
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 05/09/2017
 • שם המחבר: ליאן מוריארטי
 • תורגם ע"י: אביגיל בורשטיין

ביקורות


איך מי שהייתם לפני עשר שנים הייו מתמודדים עם הסיטואציות והאתגרים שעומדים מולכם היום והאם באמת אפשר לעשות לחיים ריסטארט?


זו השאלה שעומדת במרכז הרומן האחרון של ליאן מוריארטי, מחברת הספר "סודו של הבעל" ו"שקרים גדולים קטנים" שהפך לסדרת טלוויזיה מצליחה. בעיניי היא מתמודדת עם השאלה הזו היטב ומצליחה לעסוק לעומק בנושא של זהות, וכיצד היא מוגדרת על ידי סדרי העדיפויות שלנו. 
אליס מחליקה בחדר הכושר ומאבדת את הזיכרון באורח כזה שעשר שנים מחייה פשוט נמחקו מזיכרונה. מבחינתה היא בת עשרים ותשע, מאוהבת בבעלה בטירוף וחייה רק עומדים להתחיל.היא מוצאת את עצמה נזרקת לתוך חיים שאינם שלה עם שלושה ילדים שהיא עדיין לא מכירה, קשר מתרופף עם אחותה האהובה ונישואין מתפוררים. כאשר האישה שהיא הפכה להיות נחשפת לפניה באיטיות, היא לא בטוחה בכלל שהיא מוצאת חן בעיניה. לאורך הספר הגיבורה מקבלת הזדמנות לעשות הזרה לחיים שלה, לראות אותם מנקודת מבט שהיא בה בעת חיצונית ופנימית ולשאול את עצמה האם אלה החיים שהיא באמת ייחלה לעצמה לחיות.


לסקירה המלאה

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • עדי
  עדי
  ספר קליל שיתרונו הוא מעלה חשובה של כל ספר - הוא מעניין. פשוט רציתי לדעת מה קרה לדמויות שהביא אותן למצב הזה. מומלץ לקריאה נעימה.
 • עדי
  עדי
  ספר קליל שיתרונו הוא מעלה חשובה של כל ספר - הוא מעניין. פשוט רציתי לדעת מה קרה לדמויות שהביא אותן למצב הזה. מומלץ לקריאה נעימה.
 • איריס
  איריס
  שערי בנפשך שאת מתעוררת יום אחד, ואת צעירה בעשר שנים ממה שהיית, וכל מיני דברים שאת יודעת את כבר לא יודעת. האדם שנהיית, התכונות שאימצת, שהתובנות שרכשת, החברים שיש לך, המשפחה, הסביבה, העבודה, כל מה שיצרת בעשור האחרון נעלם ואיננו, ואת מתחילה מחדש.

  ואם תקחי כיוון אחר, דרך אחרת?

  אם תבחרי באיש הזה ולא באחר? אם לא תתפטרי, או כן תתפטרי מן העבודה שאת אוהבת /מתעבת? תתכנני ילדים, או שיבואו לך בהפתעה? תמשיכי את ההריון הלא מתוכנן או לא?

  ותארי לך שיום אחד את מתעוררת צעירה (בתודעתך) בעשר שנים ממה שהיית רגע קודם, וכל הסובבים אותך נמצאים בהווה, זה שאת שכחת, זה ששכחת מה שאת ומה שנהיה ממך, האיש שלו נישאת, קשרי המשפחה שלך, החברות שלך, הבית שלך, הילדים שלך.

  כי זה מה שקרה לאליס. בסמוך ליום הולדתה הארבעים נפלה על ראשה בחדר הכושר (אמרתי לכם שהתעמלות זה לא ממש כזה בריא!) וכשהתעוררה חשבה שהיא תיכף בת שלושים, ובהריון ראשון. ותכננה איך מישהו בודאי יודיע לבעלה שהיא הובהלה לבית החולים, והוא יחכה לה שם עם פרחים ויחבק וינחם אותה.

  אבל הוא לא. כי בעשור הזה ששכחה קרו כל מיני דברים. היא רזתה מאד, ויש לה בגדים יפים ויקרים להחריד (מאיפה יש לה כסף לכאלה?), ויש לה קמטים (קלים) בפנים שהיא לא מכירה, ותכשירי קוסמטיקה ואיפור יוקרתיים שהידיים זוכרות איך להניח ולהשתמש, ולה אין מושג איך הגיעו לתיק שלה.

  בכלל – מה היא בכלל עושה בחדר הכושר, היא הלא שונאת להתאמן, וזה נראה לה שטותי למדי.

  וקרו כל מיני דברים בעשור הזה, הנשכח, שאין לה מושג מהם ולכל סובביה יש, והם מנסים להחזיר אותה לקרקע המציאות, וגם היא מנסה, אבל מתוך תודעה של אשה צעירה הרבה יותר, שאינה יודעת מה עבר בעשור הזה.

  כאילו קבלה הזדמנות שניה, לתקן דברים שהתקלקלו (כי אין לה מושג איך התקלקלו), ולבוא בגישה רעננה ואחרת, תמימה יותר, נאיבית, חסרת מידע.

  הגוף זוכר הכל. איך מכינים אוכל (בלי לקרוא מתכון) ואיך להתלבש ולהתאפר, לכבס ולגהץ. רק הראש שכח. והתודעה כולה השתנתה.

  אילו ניתנה לך הזדמנות, מה היית מתקנת? ואיך? ומה היית עושה אחרת?

  ספר שאינו כבד בכלל, ולמרות זאת מצליח להעלות הרהורים ומחשבות, וכמו אצל מוריארטי, להפוך דפים בקצב מסחרר, ולהפוך את החיים עצמם למשהו שכדאי ורצוי להניח בצד, עד שייגמר הספר.  כדאי בהחלט.

  https://irisganor.com/3598/
 • yaelhar
  yaelhar
  הקטליזטור הפעם הוא שיכחה. נניח שאפשר היה לשכוח 10 שנים בהן הצטברו רעלים וכעס ולחזור להיות כמו בראשונה – מה יקרה? זה מה שקרה לאליס. מכה בראש "מחקה" לה 10 שנים. זכרונות, אירועים משמעותיים וגם סוג של התפתחות אישית מהצעירה התמימה נותנת האמון, הנלהבת לחיים עתידיים שהיתה, לאשה עסוקה, עם שיגרת "סידורים" ו"צריך", משטר תזונה קפדני, שהמירה את הצחוק והכייף בעסקנות וביקורת ואת התקשורת הבינאישית הבלתי אמצעית בפוליטיקה.

  הספר, מעניין וכתוב טוב. אבל הסיפור לא אמין. אני חושבת שלא תמצאו אדם שבעשר שנים משנה את עורו והופך מהותית לאחר. אם פגשתם אשה בת 40 שתלטנית, מנהלת את חיי כולם, שאפתנית ואוהבת לעמוד במרכז, דמיינו אותה בת 9 – ותראו את התכונות האלה, בהתאמה לגיל. מוריארטי משנה את אישיות גיבורתה מקצה לקצה כי היא רוצה להגיד דברים על הגלגל שאינו עוצר, עליו אנחנו רצים וחושבים, בטעות, שאנחנו מתקדמים. הבחירה שלה כסופרת מובנת אבל מבחינתי עדיף כמה תובנות פחות על סיפור המניב שפע רעיונות לחיים נכונים על חשבון אמינותו.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=106949
 • דן
  דן
  המשך: אבל כל מה שאמרתי לא בא להגיד שהספר אינו ספר טוב, להיפך, הכותבת מיומנת בהחלט, העלילה מעניינת ומצאתי את עצמי חוזר לקריאה בהנאה למרות שאולי זה לא הזאנר האהוב עלי. לפעמים המקצועיות ראויה להערכה.
 • דן
  דן
  הספר מה שאליס שכחה של ליאן מוריארטי הוא דוגמא לספר שנכתב על מנת להיות מופק כסרט הוליוודי או אפילו סדרת טלוויזיה. יש בו הרבה קלישאות שצפינו בהם שוב ושוב, ולפעמים הרגשתי שאני מסוגל ללהק כוכבים ידועים שישחקו תפקידים ראשיים.
 • דקלה
  דקלה
  מקסים, מקסים!!
  מאוד נהנתי.
  העלילה בנויה נכון וחושפת בהדרגתיות עוד ועוד פיסות מחייה של אליס עד קבלת התמונה הסופית יחד עם הזכרון שלה.
  מותח ומרתק.
 • אפי
  אפי
  אליס, אשה בת 39, מועדת בחדר הכושר וראשה נחבט. כשהיא מתעוררת, היא סבורה שהיא אשה בת 29, שהיא בהריון עם ילדה הראשון ושחיי הנישואים שלה הרמוניים ומלאי אהבה. אבל האמת היא שעשר שנות חיים נמחקו מזיכרונה של אליס, ומוריארטי רוקחת מהעובדה הזאת מטעמים משובחים.
 • סיגלית
  סיגלית
  ספר מאוד סוחף עשר שנים מחייה של אליס נעלמו שהיא מגיעה לבית חולים עקב נפילה וזעזוע היא מגלה המון גילויים מפתיעים על חייה רחוקים ממה שהיא חשבה ספר עם הרבה תובנות לחיים ספר ששאב אותי וגרם לי להסתכל אחרת על החיים
 • עינת
  עינת
  ספר שנותן לנו נקודת מבט שונה על החיים. אליס שוכחת את 10 השנים האחרונות בחייה. מבחינתה היא נשואה , מאוהבת ובהריון ראשון. אך המציאות נוחתת עליה והיא מנסה להבין מה השתבש בחייה.
 • הדר
  הדר
  ספר מקסים על הצורך להסתכל לפעמים על הדברים מבחוץ. רעיון מעניין - מה היה האני הצעיר שלך אומר על חייך כיום? וביצוע מרגש, ואפילו מפתיע בכמה נקודות.
  מומלץ.
 • מוריה
  מוריה
  ספר מתוק. הסיטואציות שהגיבורה עומדת בהן והתמודדיות שלה מעוררות מחשבה. מעניין מה היה קורה לנו אם היינו שוכחים חלק מהחיים שלנו? על אילו חלקים אנחנו היינו מסתכלים אחרת? מה היינו מאשרים וממה מתחלחלים?. חוץ מהצפת השאלות הללו והנגיעה של הגיבורה בהן- גם הסיפור המשפחתי המורכב, הקשרים בין האנשים והסיטואציות הקולעות נהדרים. הכתיבה מייגעת לעיתים, אבל לא לעיתים קרובות מידי. בסך הכל מאוד נהנתי ואני ממליצה בחום.
 • לימור
  לימור
  ספר מקסים, מותח ומעניין, איך קרה שבעקבות מכה בראש נעלמו 10 שנים מחייה של אליס מומלץ מאוד.
 • גליה
  גליה
  ספר פוקח עיניים,מקסים ומרגש. על מירוץ החיים וההשפעה שלו על מי שאנחנו, ועל הכח לתקן.
 • אל
  אל
  אהבתי נורא את הרעיון של הספר, לדעתי ספר מקסים ומעניין.
  לפעמים הרגשתי שהניסוח קצת פשוט מידיי שזה קצת הפריע לי אבל בסך הכל הקריאה הייתה בהחלט מהנה!
 • גלי
  גלי
  נחמד זורם מותח ומרתק ממליצה בחום מכה קטנה בראש - ועשר שנים הלכו לאיבוד.

  כשאליס מתעוררת על רצפת חדר הכושר היא בטוחה לגמרי שהיא בת 29, מאוהבת בבעלה עד הגג, ובהיריון עם ילדה הראשון. הדבר היחיד שלא ברור לה זה מה היא עושה בחדר כושר. היא הרי שונאת להתעמל!

  אבל בבית החולים שאליו היא מגיעה עקב זעזוע מוח מנפילה, צפויים לה גילויים מפתיעים עוד הרבה יותר: היא כבר בת 39! יש לה שלושה ילדים! אחותה בקושי מדברת איתה, והיא בהליכי גירושין מבעלה.
 • שוש
  שוש
  ספר מקסים, כתוב באומנות רבה ע"י סופרת מדהימה. יש לה יכולת מיוחדת במינה לתאר מחשבות, רגשות ולבטים כאילו היא עצמה חוותה אותם. כאילו היא עצמה עברה חוויה מרעישה של אובדן זכרון. ליאן מוריארטי מוכשרת במידה בלתי רגילה. הספר מומלץ מאוד!!!
 • עדי
  עדי
  כמו תמיד, ליאן מוריארטי מגישה לנו תעלומה משפחתית -שכונתית מרתקת. עשר שנים מחייה של אליס נעלמו והיא זוכרת רק העבר הרחוק. מבחינתה, בעלה הוא אהוב לבה האחד והיחיד, היא בהריון ראשון ואין לה ילדים. האמת היא שבמהלך העשור שנעלם הכל השתנה, והיא לא מסוגלת להבין מה בדיוק קרה ולמה. אליס מנסה לזהות מי האנשים שמדברים איתה כאילו כלום לא קרה, מה התפקיד שלהם בחייה, איך עליה להגיב ומה גרם להתפרקות נישואיה. מרבית הניחושים שלה לא נכונים והיא מוצאת את עצמה מנסה שוב ושוב להתאים את עצמה לסביבה. ספר נחמד. אם יפיקו ממנו סדרה, היא בוודאי תהיה נפלאה.
 • נופר
  נופר
  ספר נחמד בספרה החדש ליאן מוריארטי ממשיכה לכתוב על האימהות המוצלחות בקהילה, כמו בספריה הקודמים, וגם בספר הזה היא מגניבה את חיצי הביקורת על מה שנראה בחוץ הו-כה-מושלם.