הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
4.3
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
3
5
5
9
מאחורי ההר

מאחורי ההר


דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
4.3
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
3
5
5
9

במקום 49 

29.4 

גודל (עמ'): 327
מו"ל: חרגול

 

כמו ביצירותיה הקודמות, מאיה ערד מתכתבת בספרה עם הקלאסיקה העולמית, והפעם עם הקלאסיקה של הספרות הבלשית. זהו ספר של תעלומה בלשית, שהוא גם ספר אהבה לספרות הבלשית. וזהו גם ספר על אהבה, שנאה, קנאה וכל מנעד הרגשות שביניהם: הרגשות המביאים בני אדם עד סף הפשע ומעבר לו.

"מאחורי ההר" נכתב בתבונה ובשנינות והוא נקרא בנשימה אחת. ספר מעורר מחשבה המקפל בתוכו הנאה עצומה.

זהו ספרה התשיעי של מאיה ערד, מחברת "מקום אחר ועיר זרה", "שבע מידות רעות" ו"העלמה מקזאן". ספריה (שבעה מהם בהוצאת חרגול) הקנו לה מקום בין הסופרים הבולטים בדורה.

המשך קריאה

ביקורותמאיה ערד מצטיין בלהכניס את הקורא לאווירה. אני מעריכה אותה על כך כפליים כי היא עושה זאת דרך כתיבה על כתיבה – מאזכרת סופרים וספרים ששמותיהם גורמים ללב שלי לפרפר בהתרגשות. הגיבורים שלה הם מומחים לספרות ומביאים את העבודה אחריהם לתוך חייהם הפרטיים – לעתים באופן מילולי.

בספרה הקודם "העלמה מקזאן" עסקה ערד ברווקות מאוחרת, ואזכרה לשם כך את ספריהן של סופרות מהמאה ה-18 וה-19, ג'יין אוסטן ושארלוט ברונטה. בספרה החדש, "מאחורי ההר", שמה ערד את הדגש על ספרי המתח ומכניסה אותנו לאווירה בהתאם. מחיי המשפחה הסבוכים של הגיבור הראשי, דרך סופ"ש מבודד בבקתה יער מושלג ועד לתעלומה המסתורית הקשורה, כמו תמיד, באנשים עשירים ומושחתים - ערד משתמשת בקלישאות הז'אנר בזו אחר זו, בוחנת אותן תחת מיקרוסקופ, שופכת אור על דרכים חדשות לקרוא את המותחנים הישנים וגם החדשים שיוצאים לאור חדשות לבקרים.

מומלץ ביותר עבור חובבי המתח, ואלה שיודעים עמוק בלב שמותחן יכול להיות גם ספרות יפה.

סקירות

 • yaelhar
  yaelhar
  יש פה ניסיון מרתק ויצירתי לכתוב סיפור על בסיס נוסחה של ז'אנר. ערד אינה כותבת טבעית של ספרי מתח: הדמויות - וגם מה שיש לה לומר עליהן - מעניינות אותה יותר מהפיתולים בעלילה והתוצאה - המתח נזנח לפעמים כשהיא מתעסקת בכל מיני זוטות על חייהן של דמויותיה (לדעתה זו הסחת דעת ממעשה הקסמים של המתח, לדעתי - פנייה לסימטה ללא מוצא). מצד שני הצורך לבנות מתח בסיפור הזה משאיר את הדמויות שטוחות ולא מאפשר להזדהות איתן.

  הסיפור עניין אותי. הוא כתוב מצויין, יש בו סיפור מורכב, מידה לא קטנה של הפעלת הקורא באופן יזום: ערד מתפקדת קצת כמו מדריכת כושר המעודדת את המתאמנים להתאמץ עוד קצת. אבל הוא הטריד אותי. אולי כי הכרתי את הדמויות. מי לא פגש את המרירים/ות, המתחכמים/ות הקטנוניים/ות הקנאים/ות? אבל בחיים האמיתיים תכונותיהם הדוחות נמהלות בתכונות אחרות, המאפשרות עניין וחיבה. בספר הזה הם תמצית בלתי מהולה של תכונות דוחות ועלובות, המרחיקות אותי במהירות מבעליהן. אולי כך נראית הישראליות ממרחק, אצל אלה שהיו פעם והיום כבר לא?
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=100433
 • לימור
  לימור
  ספר מתח מעולה, מקסים, נהנתי מאוד לקרוא, כתיבה ועלילה טובות מאוד דמויות מעניינות, מומלץ בחום לקריאה.
 • איתי
  איתי
  אהבתי בעיקר בגלל הסקירה הספרותית של הספרות הבלשית והעיסוק בשיטות הכתיבה ובטריקים השונים בז'אנר, קצת פחות התרשמתי מהתעלומה עצמה.
 • מיטל
  מיטל
  ספר מתח של מרצה בשם זוהר בר שפרוד מאשתו.הוא מוזמן להרצות אצל זוג ישקאלים וקרוביהם ומנסה לפתור תעלומה שמציקה לו.ספר טוב.
 • ענת
  ענת
  למרות שאינני קוראת בדרך כלל ספרי בלשים נהנתי מאוד מקריאת הספר שמשלב עלילה שיש בה תעלומה בלשית עם מידע על הספרות הבלשית. מאיה ערד רקמה עלילה מרתקת שהקורא נלכד בקסמה כבר מתחילת הספר ואינו יכול להניחו עד שכל התעלומות מתבהרות.
 • מיקי
  מיקי
  אהבתי את הספר מהפרק הראשון. ספר שמשלב תעלומה בלשית עם סקירה ספרותית על העולם של ספרות בלשית. גם לומדים וגם נהנים ...
 • גדעון
  גדעון
  ספר מיוחד שמערבב סגנונות, מצד אחד ספר מתח, מצד שני ספר על כתיבת ספרי מתח. כתיבתה של מאיה ערד מרשימה מאד. מומלץ
 • רועי
  רועי
  ספר שמאיה ערד כתבה מצויין, תוך שהיא מלמדת משהו על ז׳אנר ספרות המתח ועל התפתחותו ההיסטורית. שווה גם קריאה נוספת כדי לאמוד מחדש בסיפור המסגרת את הטריקים של ספרות המתח שהגיבור מעביר בהרצאותיו
 • שרה שרון
  שרה שרון
  ספר מתח על כתיבת ספרי מתח. אני קוראת ותוך כדי הקריאה לומדת על כל ה׳טריקים׳ של הסופרים שכותבים ספרי מתח. למרות ההסברים אני לא מצליחה לפתור את התעלומה, נשארת במתח, ממשיכה לקרוא ולא יכולה להניח את הספר...האם היה רצח? ואם כן מי הרוצח? ומה יקרה לגיבור? ספר פשוט מעולה. ממליצה בכל פה.