הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
לקרוא ולכתוב
אריאל ברמני

לקרוא ולכתוב

אריאל ברמני

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
0
35 
35 
סדרה:‎ אלדורדו
מו"ל: כרמל

תקציר

לקרוא ולכתוב - אודיסאה קיומית המתרחשת ברחבי בואנוס איירס, ובה דמות בלתי נשכחת עוקבת אחר גורלה הממתין לה, לא בסופו של הספר אלא במהלך מסע בין קומץ מילים פרוזאיות. ספרייה משונה; רכבת הנוסעת למחוזות הילדות; גנבות קטנות; חינוך עצמי; חיפוש אחר תכלית הדברים; חרדת האדם המודרני המשוטט במרחב; מהות המשפחה; בעיות זהות; צעידה מגושמת בין ההתבגרות, הוויתור, הנעורים הנצחיים והזִקנה המחכה מעבר לפינה. האם קיימת אפשרות לשחזר את הזמן האבוד?
לפנינו רומן קצבי הבנוי משרשרת משפטים ופרקים קצרים, מנוסחים בסוֹלוֹ של ג'אז או כשירה עלילתית מאופקת, מינימליסטית. גיבור הספר מחליט בוקר אחד לשנות את מסלול חייו. יש לו נוסטלגיה לעתיד אחר, אם אפשר לומר זאת כך, נוסטלגיה לחלום.
"הרומן הזה פועל על הקורא כמו בּיטֶר או סינאר, המשקאות המרירים הללו המשמשים כאפריטיף ועם זאת מאוד משכרים. אריאל ברמני מגיש את המשקה; הקורא שותה את הרומן עד המשפט האחרון - הוא לא יהיה אותו אדם לאחר תום הקריאה" - פטריסיה סוארס
"הספר מתמקד בדמות ובקיומה, באורח הפשוט והבסיסי ביותר, ב"כאן ועכשיו" המידי. משקלם של האירועים מתמוסס במהירות. הדמויות כמעט זהות, ועם זאת, האדם ומרחב הפעולה שלו אינם מאבדים את ייחודם. ידו היציבה של המספר מוליכה אותנו, ללא ויתורים וללא חמלה, על פני סיפור שאינו מרפה, הלוכד אותנו. הכתיבה היא מודל סופי שהיצירה מציעה מול עולם אינסופי, חיצוני ליצירה: 'האינסופי בסופי'. אנו עומדים נוכח כתיבה שהשיגה את מטרתה ביחס לפונקציה הבסיסית של הספרות: תרגום־פרשנות של החיים" - סרג'יו גרשנזון
"בארץ בעלת מישורים רחבי ידיים (ארגנטינה, או אולי הספרות). הספר הזה של ברמני הוא ציון דרך יפהפה בשם הפשטות, בשם ה־'petite histoire', בשם הדברים הידועים והיום יומיים. הוא נראה כמו סיפור בשחור לבן, מזמנים רחוקים, אך מסופר בו על הבדידות ועל הצמא של האדם של ימינו. ואכן כך: הצמא. קריאת הסיפור של בסיליו בארטל, גיבור הרומן, השאירה אצלי טעם מיוחד, כמו הטעם המריר והאהוב של הלגימה האחרונה מכוס הקפה, שרק נדמה לנו שהוא נגמר" - ד"ר דניאל בלאושטיין, האוניברסיטה העברית.

אריאל ברמני, יליד בואנוס איירס (1967), הוא סופר ומשורר, ומזה מספר שנים מעביר קורסים לכתיבה במוסדות אקדמיים שונים. ברמני הוציא לאור ארבעה רומנים, ופרסם סיפורים, קבצי שירה ומאמרים שונים בעיתונות. יצירתו נוכחת גם באוסף הסיפורים בואנוס איירס לא ישנה (1997), במבחר ארגנטיני (2000), ובקובץ סיפורים ארגנטיניים מהמאה ה־ 21 (2006). ספרו לקרוא ולכתוב (2006) זכה בפרס "קלארין" לשנת 2003. ספרו וננו (2006) זיכה אותו בפרס "Emecé" לשנת 2006. ספרו האחרון, האהבה היא הזולה ביותר מבין הדתות (2009) יצא לאור לאחרונה וזכה לביקורות נלהבות.
המשך קריאה
  • ISBN: 9789655400557
  • מו"ל: כרמל
  • יצא לאור ב-: 01/01/2009
  • שם המחבר: אריאל ברמני
  • תורגם ע"י: רוני קלאוס
  • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו