הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
2
לפני שאשרף
גאוטה הייוול

לפני שאשרף

גאוטה הייוול

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
5 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
1
2
44 
44 
גודל (עמ'): 297
מו"ל: מודן הוצאה לאור

תקציר

קיץ 1978. באזור כפרי בנורווגיה משתולל פירומן שמצית אסמי תבואה ובתים על יושביהם וזורע הרס ואימה. ארבעה אנשים כמעט מקפחים את חייהם, ורכוש רב הופך לאוּד מעשן. הקהילה הכפרית השלווה, שמאז מלחמת־העולם השנייה לא זוכרת ימים סוערים כאלו, ניצבת בקדמת הבמה החדשותית. התושבים אינם עוצמים עין, וגברים רבים עומדים על משמרתם בפתח הבית חמושים ברובה. הימים חולפים ואין כל רמז באשר לזהותו ולמניעיו של האחראי למופע האימים הזה.
אבל יש אמא אחת בכפר, שאט אט מתגבשת בתוכה ההכרה שכנראה מדובר בבנה. בשיאם של האירועים ויום לפני שנתפס לבסוף הפירומן, מוטבל בכנסייה תינוק בשם גאוטה הייוול. שנים לאחר מכן, אחרי שעבר לעיר והפך לסופר, הוא מחליט לחזור לכפר ילדותו. הוא מתחקה אחר אירועי אותם ימים ומצליב בין סיפורו האישי לזה של הפירומן; שניהם ילדים טובים ואהובים ותלמידים מצטיינים שהכול היה פתוח בפניהם, ואיכשהו, עבור שניהם, הדברים השתבשו.
ברומן המרתק והנוגע ללב הזה מבקש גאוטה הייוול לעסוק בגבול בין שפיות לשיגעון, ביחסי הורים וילדים, בתהליכי גיבוש האישיות והעולם הפנימי, בזיכרון ובאובדן. הספר זכה בפרס בְּרָגֶה - הפרס הספרותי החשוב ביותר בנורווגיה, והיה מועמד לפרסים ספרותיים נוספים. הוא היה לרב־מכר ותורגם לשפות רבות.
המשך קריאה
 • ISBN: 2000528522
 • גודל (עמ'): 297
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 01/01/2013
 • שם המחבר: גאוטה הייוול
 • תורגם ע"י: דנה כספי
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • גדעון
  גדעון
  לפני שאשרף מאת גאוטה הייוול מעביר את הקורא לעולם שונה, רחוק, סקנדינבי, עם אנשים שכל חייהם עוברים בכפר קטן ושליו וכולם מכירים את כולם. אהבתי מאוד את השפה והתיאורים והספר ראוי לכל הפרסי ם שזכה בהם
 • yaelhar
  yaelhar
  שני אנשים נולדו בהפרש של 21 שנים בכפר קטן בנורבגיה. שניהם בנים יחידים, אהובים מאד ורצויים, לשניהם אב נערץ ואם אוהבת ואהובה. שניהם ילדים טובים ומוכשרים, חביבים על סביבתם. השני הוא המספר את הסיפור בגוף ראשון. הוא קיבל על עצמו משימה להתחקות אחר סיפורו וקורותיו של הראשון, לנסות להבין למה עשה מה שעשה ומה השתבש בחייו. הארועים המטלטלים שעברו על הכפר בזמן הולדתו של הסופר, כאשר פירומן הצית בזה אחר זה בתים, אסמים, עצים עתיקים וטרקטורים, הפך אנשים לחסרי כל וגרם חרדה בכל האזור.

  הספר הכתוב ומתורגם נפלא, זכה בפרס ברגה הנורבגי. הוא מתאר את החיים בכפר השלו, בו כולם מכירים את כולם, וכולם מכירים גם את הילדים של כולם, ומדמיינים את החיים שיהיו לילדים האלה בעתיד. הוא בוחן שפיות ושיגעון, ציפיות והגשמה ואהבה של הורים לילדם, וילד לאביו.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=73930