הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
3.5
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
1
3
גם ב - Kindle
לילות קיץ ארוכים

לילות קיץ ארוכים


דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
3.5
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
1
3

במקום 39 

25.4 

גודל (עמ'): 216
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
יאנק וסבא סרגיי נודדים ממקום למקום. יאנק מוליך את סבא סרגיי על פני השדות וביערות, וסבא סרגיי מלמד את יאנק לחיות חיים של משמעות. המסע שלהם הוא מסע ריאלי בין אתרים ממשיים, אך בשל הסגנון המפורסם של אפלפלד — פשוט לכאורה, חסכוני במילים, שהוי ואינטנסיבי – הוא מקבל ממדים מטאפיזיים. הזמן נעשה צמיגי, מראות הנוף הופכים למראות של הנפש, ודמויותיהם של יאנק וסבא סרגיי הולכות ומקבלות ממד מיתולוגי; צמד מופתי דוגמת הנער שמואל ועלי הכהן, אדיפוס ותירזיאס או אסטראגון (גוגו) וּולדימיר (דידי) ב"מחכים לגודו".
לילות קיץ ארוכים הוא עדות חותכת נוספת לגדולתה של אמנות הסיפור של אפלפלד, מגדולי הסופרים בזמננו.
המשך קריאה

סקירות

 • שולי
  שולי
  ספר מרתק וכתוב נפלא. יאנק וסבא סרגיי נודדים ממקום למקום. יאנק מוליך את סבא סרגיי על פני השדות וביערות, וסבא סרגיי מלמד את יאנק לחיות חיים של משמעות
 • לאה
  לאה
  ספריו של אהרון אפלפלד הם בבחינת MUST לדעתי לכל מי שמתעניין ביהדות פולין של לפני המלחמה. הכתיבה שלו היא יחודית והספרים נקראים בענין וברהיטות מתחילתם ועד סופם. התיאורים כל כך מדוייקים ובשפה מתומצתת למדי אבל עשירה ומדויקת הוא מצליח להחיות את הדמויות ואת הנופים.
  אם כי אין תיאורים מזעזעים מן השואה היא מורגשת באווירה ומצמררת את העור. ממליצה בכל פה.
 • שולה גולד
  שולה גולד
  בעיצומה של מלחמת העולם השנייה מוסר אביו של יאנק (מיכאל), את בנו לידי אחד מעובדיו הנוצריים במחסן העץ. יאנק, ילד אוקראיני יהודי בן 11, נמסר להשגחתו של סבא סרגיי (אין בניהם קשר ביולוגי), חייל ומפקד מצטיין ביחידה מובחרת בעברו, אשר איבד את מאור עינייו, וזאת על מנת להצילו מידי הגרמנים, תוך הבטחה לחזור בקרוב.
  יחד יוצאים השניים לחיי נדודים, חיים לא קלים ומסוכנים, וכל הזמן מדגיש ושב ומדגיש סבא סרגיי בעיני הילד שהם נוודים ולא מקבצי נדבות.
  הם נודדים בדרכים ממקום למקום, מכפר לכפר ללא יעד ברור כשיאנק משמש עיניים פיזיות עבור סבא סרגיי ואילו האחרון משמש עיניים נפשיות לילד. סבא סרגיי מלמד את הילד מהי הישרדות, אמונה ואנושיות וכן מהו רוע. הוא מכין את הילד גם גופנית וגם נפשית לקראת החיים האמיתיים.

  השניים מפתחים קשר מיוחד בניהם. הסבא מלמד ומאמן והילד לומד, מפנים ומיישם.
  כל זאת, תוך כדי נדודים כשהם חיים מנדיבות ליבם של אנשים ובין השורות מטפטפות זוועות המלחמה.

  לילות קיץ ארוכים הוא ספר נוגע ללב שבדרכו המינימליסטית הוא עוסק בנדודים, חניכה, והתבגרות.
  ספר שעם כל המינימליות שבו, מצליח לגעת בליבו של הקורא אשר מצליח לקרוא בין השורות עצב עמוק וכאב.
  עבורי זהו ספרו הראשון של אפלפלד אשר אני קוראת ובהחלט לא האחרון.

  מומלץ בחום.