הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
2
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
0
2
לטרוף את השמיים
44 

לטרוף את השמיים


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
2
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
0
5
0
2
44 
44 
גודל (עמ'): 386
מו"ל: כתר הוצאה לאור
 • ISBN: 10012792047
 • גודל (עמ'): 386
 • מו"ל: כתר הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/05/2019
 • שם המחבר: פאולו ג'ורדנו
 • תורגם ע"י: יערית טאובר
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

תרזה מבלה את ימי הקיץ אצל סבתהּ בספציאלה שבדרום איטליה. 

לילה אחד, היא מבחינה בשלושה נערים שהתגנבו לחצר ונכנסו לשחות בבריכה בעירום. השלושה, ברן, ניקולא וטומאסו, חיים בחווה סמוכה במעין קומונה עם הוריהם המאמצים, הדוגלים באורח חיים טבעי וסגפני. הנערים אינם הולכים לבית־הספר, אבל יודעים הרבה דברים, והם מאמינים באלוהים, באדמה ובגלגול נשמות. למרות שהם אינם אחים בדם הם קשורים בקשר בל יינתק, מלאי תשוקה וסקרנות. ברן מושך את האחרים ודוחף אותם לפריצת
כל הגבולות תוך שהוא מחפש משמעות באלוהים, במין ובטבע. אט אט הופך המקום הנידח למקום היחיד בעולם עבור תרזה. זה המקום של ברן. היא מתאהבת בו ולאורך השנים הקשר ביניהם מתהדק עד שאהבתה אליו הופכת לציר הכמעט יחיד שחייה סובבים סביבו. היא לומדת אותו והולכת אחריו, וגם אחרי שדרכיהם נפרדות היא מחכה לו - עד שהם נפגשים מחדש אחרי טרגדיה מסתורית
שרודפת את שלושת האחים, שנשבעו שלא לספר עליה לאיש.
פאולו ג'ורדנו מלווה את ארבעת גיבוריו על פני עשרים שנה, משנות ה־90 של המאה הקודמת ועד ימינו, ומפליא לתאר בדיוק שאין שני לו חברות, אובדן, רגש וחיים.
ג'ורדנו הוא סופר איטלקי, מחבר רב־המכר 'בדידותם של המספרים הראשוניים', שנמכרו ממנו כשני מיליון עותקים ברחבי העולם ותורגם לשפות רבות.

 • ISBN: 10012792047
 • גודל (עמ'): 386
 • מו"ל: כתר הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 05/05/2019
 • שם המחבר: פאולו ג'ורדנו
 • תורגם ע"י: יערית טאובר
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • לימור
  לימור
  עבורי הספר היה כבד מדי, ולצערי הרב לא הצלחתי לסיימו, לכן מתקשה להמליץ ומשאירה זאת לשיקולכם.
 • אורי
  אורי
  ספר מיוחד על חיים ומלחמה עבור אידאה עד לחורבן.

  שלישית בנים, שניים מהם אחים, ברן, ניקולא וטומסו, מקימים חווה ל"חיים אורגניים" ממש חזרה אל הטבע. אל הצרוף הזכרי הזה בעל עקרונות של אהבה חופשית ופתוחה, מצטרפת תרזה, שיוצרת מצב דו קוטבי בינה לבין ברן.

  האידאולוגיה הופכת לדת קיצונית וחסרת פשרות. כל דבר כזה פושט ולובש צורה, גם ביחסים בין המרכיבים של הקבוצה עד לאזכור סיפור מסיפורי בראשית.

  כל זאת בצד אהבה תלותית בין תרזה לברן, שמתנהלת כמו בשהייה על עננים, לרגע היא גלויה וברורה ובזמן אחר, חבויה בלי הסבר. ותמיד יש בה מתח בין עקרונות ואידאולוגיה למציאות.

  הספר מזכיר מספר סיפורים או "מיתולוגיות" שהן חלק מחיינו שהעיקרי שבהם הוא סיפור אדם וחווה ובניהם. ההבדל העיקרי לדעתי הוא שבסיפור המקראי אין אידאה של שמירת הטבע, אלא להפך:" רדו בדגת הים.." . גם המעשה הנורא של רצח הבל, מסתיים במחילה מסוימת מצד האלוהים . קין נודד עם אות כדי .. שלא יהרגוהו, בונה עיר, ובנו תובל, הוא אבי כל חרש ויוצר.

  הדימוי השני שעלה בי הוא סיפורם של החלוצים ובמיוחד אלו שהתכנסו באלומות, הרכס שמעל כנרת. במקום זה חיו החלוצים את האידאולוגיה עד לקיצוניות מבהילה. המחזה "ליל העשרים", מביא את עוצמת הקונפליקט.

  אלומות אינה קיימת כיום, אולם, השותפים בה היו פעילים ובעלי תפקידים בעשייה הישראלית כמו דוד הורוביץ כנגיד בנק ישראל, שמעון פרס ועוד. הם לא המשיכו את החזון השיתופי, אבל מתכונת השיתופיות התבטאה בקיבוצים שגם הם עברו מטמורפוזה של הסתגלות למציאות.

  בספר זה הקבוצה, האידאולוגיה והאנשים נדונו לגורל אחר. בסיום הקריאה, שאלתי את עצמי, למה זה קרה?

  התשובה מורכבת מאוד. בפיזיקה היא נקראת "מסה קריטית". כמו במקרים שציינתי, בקבוצות כאלו יש מתח מובנה בין הקבוצה לבין הפרט או היחידה המשפחתית.

  גם החלוצים התעלמו מהסביבה. הם נעזרו בתהליכים הסוציאליסטים של "עולם חדש עד היסוד נחרימה". (אין טעות דפוס).

  בכל המקרים יש יסוד אישי, משפחתי שמוביל את המשתתפים, וכך גם בסיפור זה. וזהו המוטיב העיקרי של העלילה.

  בעצם, לא מדובר בראש וראשונה ב"תיקון העולם", אלא בתיקון מנגנונים ותהליכים משפחתיים ואישיים. חלק זה זה מרתק מאוד. הסיפור הוא תהליך גילוי של הנפשות הפועלות וסביבתן, תוך ההתפתחות של התבגרות, קשרים זוגיים ואחרים, הרצון להורות ועוד.

  הקריאה בו הותירה אותי במין כניסה לערפל או ענן אשר לאט לאט חושף בתוכו את החיים והאינטראקציה של גיבורנו.

  נדרש בקריאה מאמץ מסוים להתרגל לזרות של עולמם של גיבורנו, כמו טקסי הלוויה של צפרדע שמתה או דברים מוזרים אחרים, ועם זאת קל להזדהות עם הרצון לילד של תרזה וברן ומסע התלאובות אליו.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=110947