הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
1
5
0
2
להריח בושם

להריח בושם


דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.3 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
1
5
0
2
25 
25 
גודל (עמ'): 131
מו"ל: נהר ספרים

תקציר

"להריח בושם" ו"תשוקה ומוסריוּת" הם שניים מסיפוריו הראשונים של גוסטב פלובר. כשקוראים אותם, קשה להאמין שהם נכתבו בידי נער בן חמש עשרה! הסיפורים האלה מעידים על נפש בוגרת ועל כישרון גדול שאכן הבשיל והגיע אחר כך לשיאים ספרותיים המוכרים לנו.

 

הסיפורים רואים כאן אור לראשונה בתרגום לעברית, פרי עבודתה של אביבה ברק. בשני הסיפורים נשים הן העומדות במרכז. פלובר מפליא לספר את סיפוריהן ומתאר באופן חד ומדויק את ריגושי האהבה ואת הכאב ועלבון הנטישה שהן חוות ביחסיהן עם הגברים בחייהן. מרשימה במיוחד היא העובדה שהסופר הצעיר הצליח לחדור ללִבּה של אישה אוהבת, נבגדת, ננטשת, ולתאר את המתרחש בו בצורה בהירה, אמינה ובוגרת כל כך.

 

גוסטב פלובר נולד ב-12 בדצמבר 1821 בעיר רוּאַן אשר בנורמנדי. בשנת 1836 הוא כותב את "להריח בושם" וחודשים ספורים לאחר מכן, בעיירת החוף והנופש טְרוּוִיל, הוא פוגש לראשונה את מדאם אֶליזָה שלזינגר, אישה הכבולה בנישואים מאמללים, המבוגרת ממנו באחת עשרה שנים. לפגישה זו השפעה בל תימחה על חייו של הנער הרגיש והסופר דק האבחנה. אליזה שלזינגר תהיה מושא לתשוקתו ואהבת חייו עד יומו האחרון, וגם מקור השראתו לדמותה של מדאם בוֹבארי ברומן האלמותי שהקנה לו תהילת עולם.

גוסטב פלובר מת ב-8 במאי 1880 משטף דם במוח ונקבר בעיר הולדתו.

המשך קריאה
 • ISBN: 4-644-1039
 • גודל (עמ'): 131
 • מו"ל: נהר ספרים
 • יצא לאור ב-: 08/01/2016
 • שם המחבר: גוסטב פלובר
 • תורגם ע"י: אביגיל בורשטיין
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  פלובר בן החמש עשרה כתב סיפורים. את ניצני כשרונו הבלתי מבוטל הוסיף להשקפת עולם של בן חמש עשרה. והתוצאה? שני סיפורים נלהבים ומלודרמטיים, המנסים לפצח את סוד האהבה (הנכזבת).
  בכריכה האחורית של הספרון הזה כתוב "... כשקוראים אותם קשה להאמין שהם נכתבו בידי נער בן חמש עשרה! הסיפורים מעידים על נפש בוגרת ועל כישרון גדול" (סימן הקריאה במקור). ובכן, הייתי הופכת את הסדר. הכישרון אכן מציץ בסיפורים האלה, אך נראה לי שגיל חמש עשרה ניכר בכל מילה בהם.

  הסיפורים יצאו לאור (עכשיו) בזכות שמו של הסופר. לא היו מוציאים אותם לאור אם הכותב לא היה ידוע. כתרגילים והתנסות בכתיבה הם חביבים, משקפים הן את גילו הצעיר וחוסר נסיונו והן את כשרונו של הסופר. בסיפורים האלה נראה כי הוא הושפע מויקטור הוגו שנולד 19 שנה לפניו (ומת 5 שנים אחריו)
 • נופר
  נופר
  הסיפורים משקפים את דמותו הצעירה, חסרת הניסיון של הסופר. החיים, לפיהם, הם משחק סכום אפס. יש מרוויחים (הגברים) יש מפסידות (הנשים). אשה מכוערת טוב מותה מחייה, אישה לא מוסרית תענש בחומרה. פלובר חומל על דמויות הנשים שלו, כועס על הגברים וכותב מלודרמות רגשניות.