הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.7 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
1
5
1
2
להבעיר מדורה פעמיים
ג'ק לונדון

להבעיר מדורה פעמיים

ג'ק לונדון

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
3.7 ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
1
5
1
2
20 
20 
גודל (עמ'): 74
מו"ל: תשע נשמות

תקציר

לפנינו חוויה יחידה במינה: הבה נשחק במילים! הנה שתי יצירות נפלאות המדמות משחק השתקפויות, משחק הבדלים: משחק ספרותי. ג׳ק לונדון כתב שתי גרסאות לסיפורו המופתי "להבעיר מדורה" – אחת בשנת 1902 והשנייה, בשנת 1908, משולשת בגודלה. כמו צייר הרושם גרסאות לאותו הנוף, כמו מלחין המתמוגג ומפתח מוטיב מוזיקלי ביצירות שונות – לונדון מזמין אותנו הקוראים אל מטבחו הספרותי,  אל מעבדת העריכה שלו, אל עולמו הפנימי של אמן, להיות עדים למטאמורפוזה של יצירה קלסית אחת בידי יוצרה.

להבעיר מדורה: סיפור על דמות ועל שלג. האדם, לבד, מול הטבע. היערות והמעיינות קפואים. הקור הקיצוני תוקף את יוּקוןֹ בצפון. ג'ק לונדון מבצע צילום רנטגן לנפש אנושית, הניצבת בפני אתגר בלתי אפשרי, על החבל הדק בין החיים והמוות, בעמודים של פרוזה קשה וזוהרת, מפחידה ונפלאה כאחת.

"ב'להבעיר מדורה' למדתי, כשהייתי קטן, איך אנו בני האדם מתנהגים, וכיצד עלינו להאזין לטבע" ג׳ק קרואק
"חי ארבעים שנה וכתב ארבעים ספרים" ארנסט המינגוויי
"בעל היכולות העוצמתיות ביותר לספר על פעולות ומחשבות" ריימונד קרבר
***

ג'ק לונדון, סופר, פילוסוף, אוטודידקט, סוציאליסט נלהב ויורד ים, נולד בשנת 1876 בסן פרנסיסקו שבמדינת קליפורניה בארצות-הברית. הוא היה סופר פופולרי עוד בחייו, ומורשתו הספרותית ניצבת בפסגת הקאנון האמריקאי. לונדון התעניין בהשפעתה של החברה על התפתחותו של הפרט, ורוב דמויותיו הספרותיות הן בנות מעמד הפועלים, המתאמצות לשרוד בסביבה מנוכרת ומחוספסת.
פרט ליצירות מופת כמו "קול קדומים" (1903), "זאב הים" (1904), "פנג הלבן" (1906) ו"עקב הברזל" (1908), הותיר אחריו לונדון גם יצירות פורצות דרך שנחשבות לחלוצות ז'אנר המדע הבדיוני. עם בני דורו ה"ג' ולס וז'ול ורן הוא נחשב אחד ממכונני הספרות העל-טבעית. מהסופרים הרבים שהושפעו מכתיבתו נציין את חורחה לואיס בורחס, ארנסט המינגוויי, ג'ון סטיינבק וג'ק קרואק.
לונדון מת כשהיה בן ארבעים בלבד, ככל הנראה בגלל מינון יתר של מורפיום, שנלקח בטעות או בכוונה.

המשך קריאה
 • ISBN: 1298-35
 • גודל (עמ'): 74
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 12/12/2017
 • שם המחבר: ג'ק לונדון
 • תורגם ע"י: עודד וולקשטיין

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • דן
  דן
  להבעיר מדורה פעמיים הוא תרגיל נאה, אבל גם אם נקרא רק את אחת הגרסאות נוכל להבין כמה כישרון היה לסופר, וכמה איכותית היא כתיבתו. אני חייב לציין שהעתקתי הצידה הרבה משפטים, כדי ללמוד מהם.
 • yaelhar
  yaelhar
  תיאור המעשה שייך לביוגרפיה של לונדון, שנשר בן 21 מהאוניברסיטה כדי לחפש ולמצוא זהב בערבות הקרח של קנדה-אלסקה ולהתעשר. עשרות אלפי צעירים חסונים כמוהו נהרו לאותו מקום מאותה סיבה. מעטים מהם התעשרו, רבים מתו שם ואיתם אלפי סוסים וכלבים שכל חטאם היה השתייכותם לצעירים יהירים וחמדנים, שסברו שהטבע ניתן לאילוף.

  "צעיר חסון רחב גרם ושריר" יוצא בבוקר לחבור אל רעיו הנמצאים במרחק של 50 קילומטר ממקום הימצאו. אין לו כבודה – ארוחת הצהריים שלו ארוזה וצמודה לגופו העירום – שזו הדרך היחידה לשמור על מזון (כדי שיהיה אכיל) בקור של חמישים מעלות מתחת לאפס. הצעיר בטוח ביכולתו לגמוא את המרחק הזה תוך יום יוצא לדרך עליז, יהיר וקל רגליים לקרוא תיגר על איתני הטבע. הוא מתעלם ממה שנאמר על ידי זקנים ומנוסים "לעולם אל תצא למסע לבדך" הזקנים האלה הם רכרוכיים, לטעמו. ("זקנים" באותו זמן ובאותו מקום היו בני ה-30 וקצת...) לו יש חוסן הנעורים, הביטחון הגמור בעצמו, היהירות הבאה מבורות וניסיון דל. במעט עמודים וכתיבה מרתקת מתאר לונדון את הקורות את טום וינסנט במסע שהוא לא ישכח לעולם.

  כמשוחדת - מודה - אהבתי מאד את הספר. הגירסה הראשונה של הסיפור היתה כה מותחת, שלא עצרתי לנשום. אולי לא היו לו רעיונות ייחודיים, אבל הוא ידע לכתוב כל כך טוב ומוחשי שגם היום - 115 שנה אחרי שנכתב הסיפור לראשונה ו-101 שנים אחרי שהוא כבר לא עמנו - ג'ק לונדון הוא אחד הגדולים עבורי.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=104722