הז'אנרים
כל הז'אנרים
סדרה:‎ סדרת ג'יבס - 1

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
1
3
2
4
2
5
4
4
טוב ויפה ג'יבס
37 

טוב ויפה ג'יבס


דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
4
ממוצע
1
0
2
1
3
2
4
2
5
4
4
37 
37 
סדרה:‎ סדרת ג'יבס - 1
גודל (עמ'): 251
מו"ל: חרגול
 • ISBN: 965-7120-58-6
 • גודל (עמ'): 251
 • מו"ל: חרגול
 • יצא לאור ב-: 21/09/2005
 • שם המחבר: פ.ג. וודהאוס
 • תורגם ע"י: ג'וד שבא
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

"וודהאוס הוא הסופר הקומי הגדול ביותר בכל הזמנים", אמר עליו דגלאס אדאמס, וג'ון לה קארה כתב: "שום ספרייה, צנועה ככל שתהיה, אינה שלמה בלי עותק בלוי מרוב קריאה של "טוב ויפה, ג'יבס", ספר הכולל את הסצנה האלמותית שבה גאסי פינק-נוטל מעניק פרסים לתלמידי בית-הספר במארקט סנודסברי... רק כדי להזכיר לעצמכם איזה כיף זה לקרוא".
וודהאוס, שנולד באנגליה עשרים שנה לפני שהמלכה ויקטוריה מתה, חי באמריקה במשך רוב חייו הארוכים, כתב עשרות ספרים, "קומדיות מוזיקליות בלי המוזיקה", כפי שהוא עצמו כינה אותם, המתרחשות כולן באנגליה אידילית שבה השמש כמעט תמיד זורחת, והבעיות האמיתיות היחידות הן מה ללבוש לנשף מסכות, או איך למנוע את התפטרותו של טבח צרפתי חם מזג. עולם משעשע להפליא של אריסטוקרטים די מטומטמים עם דודות אימתניות, ומשרת בן אלמוות אחד, מופת של תבונה ותושייה שלימים נתן את שמו למנוע חיפוש, ג'יבס. את הרקמה הדקה כקורי עכביש של עלילות ספריו ממלא וודהאוס בהמצאות קומיות גאוניות, בלשון עשירה ורבת פנים, ובהישענות בטוחה ולא מעיקה על מסורת ספרותית נכבדה. הסופר הנערץ על רבים מאוד בעולם הקורא אנגלית תורגם כבר לשפות רבות. למיטב ידיעתנו זהו התרגום הראשון לעברית.
המשך קריאה
 • ISBN: 965-7120-58-6
 • גודל (עמ'): 251
 • מו"ל: חרגול
 • יצא לאור ב-: 21/09/2005
 • שם המחבר: פ.ג. וודהאוס
 • תורגם ע"י: ג'וד שבא
 • זמין להשאלה: כן

ביקורותדאגלאס אדאמס כינה אותו "הסופר הקומי הגדול ביותר בכל הזמנים" – ומי אני שאתווכח עם איתו?

יש נטייה כזו באוכלוסייה כללית לחשוב שקלאסיקות הן דבר יבש ומשעמם. די במילה "קלאסיקה" כדי להעלות בתודעתם של מרבית האנשים מחסן מאובק, שמתוכו שולף ספרן זקן ספר בעובי של כיכר לחם ובערך באותו הגודל, מלא בתיאורים משמימים וכתוב בכתב מחובר ששורותיו צפופות כשיירות נמלים.

בהרבה מקרים הם גם צודקים, לפחות בקשר לתיאורים המשמימים (סלחו לי סופרי המאה ה-19, אתם אחלה ואתם יודעים שאני אוהבת אתכם הכי בעולם אבל "עריכה" זו לא מילה גסה!)

עם זאת, יש קלאסיקות שמתנהגות קצת אחרת. קלאסיקות שלא צריך להתאמץ יותר מדי בשביל לקרוא אותן, אבל כן מצריכות מאמץ כלשהו להימנע מלהתפוצץ מצחוק כשקוראים אותן במקומות ציבוריים. הקלאסיקות של פי ג'יי וודהאוס למשל הן מאגר בלתי נדלה של הומור אנגלי ציני, קריר ומשעשע, בהוצאת חרגול ובתרגום מוצלח למדי של דן דאור - בהחלט מגיע לו קרדיט על זה כי קשה מאוד לתרגם ספר שבו כל משפט הוא פנינה של שנינות בריטית.
בעט מושחז מאוד מפליא בנו פי ג'יי וודהאוס את אמיתות החיים בזו אחר זו. הוא מבחין בכל פרט קטן בהתנהגות האנושית, מכוון אליו זרקור של ציניות וחושף אותו במלוא הגיחוך. הוא מראה לנו עד כמה חיי היומיום שלנו מורכבים למעשה מקטנוניות, צרות מחשבה, רחמים עצמיים, אנוכיות ועיוורון מוחלט לכל מה שנמצא ממש מעבר לאפנו. ברם, ההומור של וודהאוס מצליח בכל זאת להיות הומור אוהב, המשגר קריצת עין משועשעת אל עבר הקורא מעל לראשן של הדמויות הנלעגות אך האהובות.

ספריו של וודהאוס מתרחשים רובם ככולם באנגליה, לרוב בכפר אבל לעתים העלילה משרכת דרכה בלית ברירה ללונדון הסואנת ברכבת הבוקר. העלילות של וודהאוס איכשהו מצליחות תמיד לתפוס את אנגליה במזג האוויר היפה ביותר שלה, בימים אביבים וקיציים שטופי שמש - זמן מושלם לאצילים האנגליים לצאת ממחילותיהם ולעסוק במה שהם יודעים לעשות הכי טוב: נופש ואהבהבים.

אחד הסטריאוטיפים שוודהאוס מנפץ בחדווה הוא ייצוגם של האנגלים כבריות יבשות ומשמימות: כל דמות ודמות אצל וודהאוס היא "טיפוס" בפני עצמה; כולן אוחזות ברפרטואר מרשים של התנהגויות הזויות, תחביבים מוזרים, שאיפות מפתיעות וחולשות לדברים שרק מחבר בעל דמיון פרוע ביותר מסוגל להעלות בדעתו. כיוון שהדמויות קפריזיות ובלתי יציבות להחריד, העלילה מתפתלת אל מחוזות לא צפויים בעליל. טוויסט מפתיע רודף את משנהו עד שנראה כי העלילה עצמה עוצרת מדי פעם כדי לתהות: "איך לכל הרוחות הגעתי לכאן??" לפני שהיא נחפזת הלאה לדרכה.

דבר נוסף שהופך את וודהאוס לרב אמן של כתיבה הוא הדימויים שלו, שבהם גדולתו. הוא הופך כל תיאור לחגיגה של שנינות עוקצנית, מתובלת היטב בחריפות מענגת. הוא מצייר קריקטורות מפורטות של סיטואציות במוחו של הקורא בעזרת שלוש או ארבע מילים קולעות בלבד – לעתים נאלצתי לעצור ולצחוק ארבע פעמים בעמוד אחד!

עם כל האנגליות שספריו ספוגים בהם הוא מצביע על תופעות מתופעות שונות הקיימות כמעט בכל חברה על פני כדור הארץ.
מסיבה כלשהי פ"ג וודהאוס פחות מוכר בארץ מאשר בשאר העולם דובר האנגלית, וחבל שכך. אני חושבת שחובבי הספרות הבריטית לא יצליחו להוריד מהידיים את יצירת האמנות הנהדרת הזו, מלבד כמובן לטובת הפוגות ארוכות של צחוק.

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • הדר
  הדר
  למתחילים בוודהאוס - ג'יבס הוא הארכיטיפ של המשרת הבריטי האידאלי. הוא כל יודע, כל יכול, ונאמן לחלוטין למעסיק שלו. המעסיק שלו, ברטי, הוא טיפוס עליז ולא ממש חכם שזקוק לג'יבס נואשות, אם הוא לא רוצה (והוא לא רוצה!) למצוא את עצמו נשוי.
  למי שמכיר את וודהאוס ואיכשהו עדיין לא קרא את הספר הזה - תקראו.
  אה, והתרגום מצוין, בהתחשב בכך שהספר כולל במקור הרבה מאוד משחקי מילים.
  מומלץ, מומלץ, מומלץ.
  מאוד.
 • yaelhar
  yaelhar
  כמיטב המסורת של ג'רום ק. ג'רום הוא כותב סיפור קטן ומענג, מצחיק מאד, שכולו הבלים ונושאו לכאורה לא רלוונטי: מה לי ולטמבל הנפוח שכל עניינו בילויים, ביקורים מזדמנים אצל קרובי משפחה ושיחות ברמה של ילדים מכתה ו'? אז זהו, שהוא יותר רלוונטי ממה שנראה על סמך התאור הזה. וודהאוס ניחן בכישרון לחשוף יומרות ריקות, צדקנות, התחזות וחוסר מודעות עצמית. ברטי המשתמש בביטויים זרים מפוצצים שבדרך כלל אינו מבין, הוא דוגמה, ברגלי הפיל בחנות חרסינה שלו, לאנשים שכל אחד מכיר. התוצאה מאלפת בדיוק כמו שהיא מצחיקה.

  זה ספר מקסים שאהבתי מאד. הוא שולח אותך למחוזות רחוקים מאד מהמציאות הדורשת אילחוש. כדאי להחזיק אותו בסביבה לזמנים קשים במיוחד.
 • עדן
  עדן
  בהרבה מקרים הם גם צודקים, לפחות בקשר לתיאורים המשמימים (סלחו לי סופרי המאה ה-19, אתם אחלה ואתם יודעים שאני אוהבת אתכם הכי בעולם אבל "עריכה" זו לא מילה גסה!)

  עם זאת, יש קלאסיקות שמתנהגות קצת אחרת. קלאסיקות שלא צריך להתאמץ יותר מדי בשביל לקרוא אותן, אבל כן מצ
 • נופר
  נופר
  ספר אנגלי מאוד, הומור אנגלי, סגנון מיוחד במינו, משעשע, לא התגלגלתי מצחוק. החיים הריקניים של המעמד הג'נטלמני הבריטי.