הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
1
חייו והשקפותיו הפילוסופיות של חתול

חייו והשקפותיו הפילוסופיות של חתול


דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
1
5
0
1
18 
18 
גודל (עמ'): 64
מו"ל: נהר ספרים

תקציר

הספרון "חייו והשקפותיו הפילוסופיות של חתול" הוא פרודיה פילוסופית המובאת לקורא כיומנו של חתול פילוסוף, המציג את השקפותיו על מהות החיים, פשרם וטבעם. יצירה זו מהווה אתנחתה משעשעת בין יצירותיו הידועות והגדולות של איפּוֹליט טֵן - היסטוריון, פילוסוף ומבקר אמנות וספרות צרפתי, מן הנחשבים והמשפיעים בצרפת במאה התשע עשרה.

הטקסט הזעיר הזה, שנחבא במשך שנים בתוך יצירה גדולה יותר, הוא סיפור מפוכּח, ציני ולעתים אכזרי - אך בה בעת שופע הומור ומעורר למחשבה על מהות החיים ועל דרך הִתנהלותו של העולם. לא קשה למצוא בו מקבילות לחיינו היום בסביבתנו האישית, החברתית, התרבותית והפוליטית.

"המוזיקה היא אמנות שמֵימית. ברור לגמרי שהגזע שלנו ניחן בה באורח בולט. היא בוקעת ממעמקי הקְרַביים שלנו, ובני האדם, שיודעים זאת טוב מאוד, שואלים אותה מאיתנו כשהם מנגנים בכינור בניסיון לחקות אותנו. שני דברים מַשרים עלינו את הניגונים השמֵימיים הללו: מראה הכוכבים והאהבה. בני האדם, חקיינים לא יוצלחים, נדחסים באורח מעורר גיחוך לתוך איזה אולם ציבורי ומפזזים להם בחושבם שהם מִשתווים לנו". (מתוך הספר)

איפּוֹליט טֵן (1893-1828), חבר האקדמיה הצרפתית - היסטוריון, פילוסוף, מסאי, סופר ומבקר ספרות צרפתי מן הנחשבים, הנודעים והמשפיעים ביותר בתקופתו - ובה בעת מן המותקפים ביותר.

טֵן, שהתקומם נגד התפיסה הרומנטית בפילוסופיה, באמנות ובספרות, השפיע על יוצרים נטורליסטים רבים ובראשם אמיל זולה.

המשך קריאה
 • ISBN: 4-644-50
 • גודל (עמ'): 64
 • מו"ל: נהר ספרים
 • יצא לאור ב-: 15/05/2010
 • שם המחבר: איפוליט טן
 • תורגם ע"י: ראובן מירן
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  החתול המתאר כאן את משנתו הפילוסופית הוא חתול משק. הוא נולד במתבן אבל למד מהר מאד שעכברים אינם דייטה טעימה כמו המאכלים במטבח, ומהרגע שהבין את עובדות החיים, לא התרחק מהמטבח. "...אנחנו מכשכשים בזנבנו בחנופה במטבח... ולכל היותר סופגים תריסר חבטות ביום" הפילוסופיה הזו מוכרת לרבים מאיתנו - תמורת טובות הנאה כאלה ואחרות גם אנחנו מוכנים לספוג קצת חבטות לאגו, ולא לפנות את מקומנו ליד הכיריים, לא?

  הסיפורון הקטן מענג מאד. טן משתמש באירוניה וסרקזם כדי לומר דברים על בני אדם ועל הדרך בה הם רואים את העולם שסביבם, לפי מידתם: אם אתה, נניח, בגובה 1.70 ס"מ, תראה עולם שטוח, שהשמש "זורחת" ו"שוקעת" סביבו - בדיוק כמו האנשים בימי הביניים. אם אתה חתול בגובה 20 ס"מ הגיוני שהשמש תראה בעיניך כמו הלהבה המבשלת את המזון, והעולם ייראה כמחבת ענק...

  "סיפור" מתאים מאד לאתנחתא צינית בין ספרים. והמוטו של הספר הזה "רבות למדתי על פילוסופים ועל חתולים. חוכמת החתולים נעלה לאין שיעור" אומר מה היתה דעתו של טן על עמיתיו המלומדים...