הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
1
2
חוצה את הקו

חוצה את הקו


דרג ספר זה מתוך 5
2 דירוגים
4 ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
1
2

במקום 37 

18.5 

במקום 37 

18.5 

גודל (עמ'): 167
מו"ל: עם עובד

תקציר

שיקגו. שנות העשרים של המאה העשרים. איירין רדפילד שותה תה בגג של מלון יקר, ללבנים בלבד. אישה בלונדינית, זוהרת, זרה לכאורה, ניגשת אליה. מתברר שזוהי קלייר קנדרי, חברת ילדות מהגטו השחור בדרום שיקגו. היו שמועות שקלייר חצתה את הקו וחיה כלבנה.


פגישה חוזרת בין שתי הנשים בהארלם, בירת הקהילה השחורה, פורעת את חייה הבורגניים והשלווים לכאורה של איירין, כשזו נחשפת לתשוקת החיים חסרת הרסן, המסוכנת, של קלייר. בדרמה המתרחשת בין שתי הנשים ובינן ובין הבעלים שלהן - האחד שחור כהה עור ולכן אינו יכול להתחזות ללבן, והאחר לבן גזען שאינו יודע שאשתו שחורה - איירין מגלה שאין היא שונה כל כך מחברתה. לא רק נאמנות גזעית מכתיבה את יחסה לקלייר, אלא גם מניעים פסיכולוגיים מטרידים. מעשיהן של שתי הנשים ימיטו עליהן אסון.


רומן מודרניסטי מהודק, מתוחכם ומעודן, אשר עוסק בסוגיות פוליטיות של גזע ומגדר בלי לוותר על הבנה עמוקה של טבע האדם. מפרי עטה של נֶלָה לַרסֶן (1964-1891), מחשובי היוצרים של תנועת ה"הארלם רנסנס", שהתגלתה מחדש בשנות השבעים-שמונים של המאה הקודמת.

 • ISBN: 978-965-13-2635-6
 • גודל (עמ'): 167
 • מו"ל: עם עובד
 • יצא לאור ב-: 19/09/2017
 • שם המחבר: נלה לרסן
 • תורגם ע"י: תמר משמר
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • אוהד
  אוהד
  סיפור מיוחד, נטוע בהיסטוריה הרחוקה של ההפרדה הגזעית בארצות הברית. לדעתי חייבים קצת ידע מוקדם בהיסטוריה של היחסים בין שחורים צאצאי עבדים ללבנים כדי לרדת עד לדקויות הניואנסים של הכמיהה הפנימית של ה"נחותים" להסוות את היותם שחורים בזכות חיצוניות מטעה ולהשתייך ל"עליונים", כלומר ללבנים, ולהבין מה ה עושה לנפש המסוכסכת עם עצמה, הצורך להעמיד פנים מול השייכות הטבעית לצד שאתה מנסה לברוח ממנו, וכמובן הסוף המרומז והצפוי. כתוב טוב, עמוק, לא פשוט לעיכול גם בלי לעשות השוואות למציאות של היום.
 • yaelhar
  yaelhar
  הספר הזה פורסם לראשונה ב 1929, השני משני רומנים של הסופרת – אמריקאית בת לאם דנית ולאב שחור. להוותה היא ירשה את המראה של האב ושום שהייה במשפחתה הדנית, גם לא אימוץ שם המשפחה הדני, לא יכלה לטשטש את מראיה הנגרואידי. מילדות היא התעניינה ב"מעבר" – התחזות של שחורים ללבנים ומעבר לחיות בינהם - באמריקה, בה אפילו שמינית של דם שחור מגדיר אדם כשחור (בית משפט בלואיזיאנה דחה ב-1896 את תביעתו של אדם להכיר בו כבלבן בזכות 7/8 דם לבן שהיו לו) אדם שחור מופלה באופן בסיסי, ולהגנתה של ארה"ב אפשר לומר שלא רק שם.

  שתי חברות ילדות שחורות הנראות כלבנות. האחת אינה מתחזה ללבנה, אם כי היא משתמשת במראה "הלבן" שלה לצרכים ענייניים – לשבת בבית קפה שלא מאפשר לשחורים לשתות בו, להשיג כרטיסים למופעים מופרדים. האחרת חצתה את הקווים – התחתנה עם אדם לבן שלא זו בלבד שאינו יודע שלאשתו יש דם שחור(!) הוא גם גזען שונא שחורים.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=105341