הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
3
5
0
2
גם ב - Kindle
זמן הלב

במקום 40 

26 

זמן הלב


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5
ממוצע
1
0
2
1
3
0
4
3
5
0
2

במקום 40 

26 

במקום 40 

26 

גודל (עמ'): 271
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • ISBN: 31-9005857
 • גודל (עמ'): 271
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 14/02/2013
 • שם המחבר: צביקה ניר

תקציר

"זמן הלב" הוא מעין פסיפס פסיכולוגי אנושי-נשי, סבוך התרחשויות ורגשות, שזירת האירועים המרכזית שלו היא רמת גן - על נופה האורבני הישן והחדש, והמשנית היא טבעון שבצפון הארץ - על נופי הטבע שלה ובתיה הקטנים.
אף שכל אחת מגיבורות הרומן מצויה בעונה אחרת של חייה, דומה שהן מתלכדות יחד לכדי דמות אחת מרובת פנים, כאשר היסוד המשותף העיקרי המחבר בין ביניהן הוא אובדן, בעיקר של בן זוג. המשבר דוחף אותן לקחת את גורלן בידיהן, לצאת למסע גילוי עצמי, ובסופו של דבר לקבל הכרעות לגבי עתידן. כרמלה, עורכת דין יפה ומצליחה בשנות החמישים לחייה, ששני בניה שבגרו עזבו את הבית ונמצאים בחו"ל, מתאלמנת במפתיע מבעלה האהוב. הבדידות המכרסמת, החשש שזיכרונה בוגד בה, כולל זיכרונות עבר שאינם מרפים, דוחפים אותה להחלטה לקחת פסק זמן מהחיים השוטפים ולצאת למסע שהוא פיזי ונפשי כאחד. במהלכו היא מגלה סודות משפחה אפלים, נסחפת לרומן חדש ולא שגרתי, מגשימה חלום ישן, נוטשת אידיאלים קשוחים ועומדת בפני דילמה מרחיקת לכת לגבי עתידה. גם תרזה, הגיבורה המרכזית הנוספת ברומן, סטודנטית מבריקה לספרות מבית דתי, אוספת את שברי חייה לאחר שנחלצה מנישואים כושלים. היא מחליטה לשוב ולהתגורר זמנית עם הוריה ואחותה הקטנה בשיכון הוותיקים ברמת גן. אך דווקא עם שובה הביתה, נישואי הוריה מתפרקים לנגד עיניה בעוד היא עצמה נסחפת לאהבה חדשה, מפתיעה ונועזת, שמטלטלת את עולמה. האומנם שתי הגיבורות המרכזיות, שנעות בקווים מקבילים, הן השתקפות האחת של השנייה? האם תרזה היא בת דמותה המוחמצת של כרמלה? מושא תשוקותיה? האישה שתמיד רצתה להיות? שאלות אלו ואחרות ניצבות בפני הקוראים והם אלה, אשר למעשה, נדרשים לתת עליהן תשובות. צביקה ניר, עו"ד ואיש ציבור, הוא מוסמך הפקולטה למשפטים והחוג לתורת הספרות הכללית באוניברסיטת תל אביב. רומן הביכורים שלו, "היד שהוציאה אותי להורג", ראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד, 2012. "זמן הלב" הוא ספרו השני.
המשך קריאה
 • ISBN: 31-9005857
 • גודל (עמ'): 271
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 14/02/2013
 • שם המחבר: צביקה ניר

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • לימור
  לימור
  ספר טוב, כתיבה טובה ומשובחת קושרת יפה את הזמנים בסיפור, דמויות מעניינות נהנתי לקרוא וממליצה בחום.
 • אביגייל
  אביגייל
  סיפורן של כרמלה ותרזה,שתי נשים שחייהן משתנים. כרמלה בשנות ה-50 מתאלמנת מבעלה האהוב איתו חיתה שנים של ירח דבש מתמשך. תרזה,בחורה צעירה מתגרשת מבעלה וחוזרת לגור בבית הוריה. השינוי המפתיע בחייהן לוקח אותנו הקוראים למסע בזמן,מסע במעמקי הנפש של כל אחת ומסע משפחתי מורכב ומסובך.

  עברה הקשה של כרמלה ,יחסיה עם שני בניה וחמותה ואהבת נעורים קצרה משתלבים אל ההווה של תרזה,יחסיה עם הוריה ופרידתם,גילוי לב נדיר מצד אביה על אהבת נעורים שהובילה אותו לאהבת שיריו של ביאליק,אהבה שעברה אל בתו. ביאליק ושירתו מדומים בעיניי כסרט משי עדין המלכד יחדיו את עברן של כרמלה ותרזה.

  לצידן של כרמלה ותרזה מופיעות דמויות נוספות. כל דמות היא נדבך נוסף במסע חייהן. אמיגו עם תלתליו השחורים וקולו המלטף פותח צוהר לליבן ולגופן של כרמלה ותרזה, מוסא שכד הדבש שלו חנך את ירח הדבש של כרמלה ובעלה משה.

  יד ביד לוקח אותנו הסיפור אל רמת גן הישנה והחדשה. רחובות ישנים,בתי קפה וקולנוע שכבר אינם ומעוררים זכרונות ורגשות. בעצמי עצרתי את הקריאה ונזכרתי בימי ילדותי עת נסעתי עם הוריי וכשעלה באפי ריח שוקולד עז ידעתי שהגענו לרמת גן,למפעל עלית ותמיד חיפשתי בעיניי את השלט על הבניין. ובעוד ממשיך המסע בין רמת גן לטבעון ממשיכים הזכרונות והרגשות לפעום כשבצורה נפלאה כתוב מבטאה ההונגרי הכבד של סבתה של תרזה, ריחו של מאכל האיטריות המתוק כמו יוצא מבין דפי הספר וממלא את הלב בזכרונות עבר.

  ככל שמעמיקים בספר ובדמויות ישנה נטייה לשכוח לרגע שאת הספר כתב גבר ולא אישה,שהרי רק אישה מבינה נפש רעותה. ובכן לא כך הדבר. בכשרון יוצא דופן מתוארות דמותן של הנשים,אהבתן הפיזית והנפשית,תשוקותיהן והצורך של כל אחת להיות אוהבת ונאהבת.

  נדמה שכרמלה ותרזה אחת הן. עברן ועתידן,רצונותיהן ותחושותיהן כמו מלכדים אותן לכדי דמות אחת,דמות שישנה בכל אחת מאיתנו.

  הספר גדוש ברגשות ובהחלט ניתן לאמר שרגש היא מילת המפתח המובילה את הספר והסיפור. כמו יין צלול ומשובח המשתבח עם הזמן כך ניתן להתענג על הספר הזה שמשתבח כל פעם עוד ועוד,על הכתיבה הקולחת,השפה היפה והחיבור בין עבר הווה ועתיד וההבנה שאף פעם לא מאוחר ללכת בעקבות הלב.