הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4.4
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
3
5
2
4
גם ב - Kindle
הרצל אמר
יואב אבני
37 

הרצל אמר

יואב אבני

דרג ספר זה מתוך 5
5 דירוגים
4.4
ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
3
5
2
4
37 
37 
גודל (עמ'): 384
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 9789655521825
 • גודל (עמ'): 384
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 16/11/2011
 • שם המחבר: יואב אבני

תקציר

מה היה קורה אילו הקונגרס הציוני היה מקבל את הצעת אוגנדה, ומדינת ישראל הייתה קמה באפריקה?
האם הייתה אז שואה? סכסוך על שטחים? איך היה נראה השטח בין הירדן לים במזרח התיכון? האם יהיו שם יהודים? ובישראל המוקפת בכושים איזה ישראלים יגדלו ואיזה יהודים?
"הרצל אמר", הרומן החדש, השנון ומלא ההומור של יואב אבני, מחבר רב המכר "שלושה דברים לאי בודד", עונה על השאלות הלאה.
ב"הרצל אמר" ישראל הוקמה באפריקה ובשנת 2005, עשר שנים לאחר רצח רבין היא סוערת על רקע תוכנית ההתנתקות משטחי שבט המסאי ופינוי יישובים ותיקים ככפר דרום ונווה-באובב. שני חברים - כפיר וארי - משתחררים משרות סדיר-חובה ומתכננים לצאת לטיול הגדול למזרח. המזרח התיכון. הם ממריאים ממולדתם אל פינה נידחת שהיתה ביתו של העם היהודי לפני אלפיים שנה. שם, בין תושבים ערבים, מושבות טמפלרים דוברי גרמנית ומובלעות היהודים, ינסו למלא איש-איש את משאלתו במסע המתחיל כטיול מאורגן ומסתיים כהפך הגמור.
לפי יואב אבני ב"הרצל אמר", כאשר מדינת ישראל הוקמה באפריקה, אמנם היה היטלר שרצה להשמיד את העם היהודי, אך מלחמת העולם השנייה והשואה לא חלו. אגן הים התיכון כולו הוא ערבי, ובין הירדן לים (בפלסטין) ישנם מעט יהודיים: החילוניים חיים בשני קיבוצים בהם מדברים עברית בהטעמה אשכנזית והיהודים האחרים הם חרדים אדוקים דוברי יידיש בלבד החיים בצפת וירושלים סביב מנהיגותו של כהן גדול היושב בבית הכנסת הגדול בירושלים.
שם, בפלסטין – "ישראל" היא באפריקה - מצליח להתקיים דיאלוג מעניין ופורה בין תושביה הערבים לישראלים שבאו כתיירים, ודיאלוג דומה חל בין הישראלים החילוניים "האפריקנרים" או "טאפלניקים" לבין תושביה היהודיים-חרדים של פלסטין.
באותו זמן בישראל שבאפריקה ובבירתה תל-אביב, החיים מאוד דומים לחיים בארץ ישראל בה אנו חיים היום, אך בחילוף תפקידים קל: במקום סכסוך ערבי - ישראלי יש סכסוך בין ישראל לשבט המסאי, ואידי אמין הוא "לא פרטנר", גם שם נרצח ראש הממשלה רבין בגלל עמדותיו, וגם שם בשנת 2005 ישנה התקוממות כתומה נגד התנתקות חד צדדית. דומה שבכל מקום בו מתיישבים היהודים הם על אדמה של משהו אחר ונוצר סכסוך.
לעומת זאת, ישראל שבאפריקה היא מדינה חילונית לחלוטין: מלבד חגי ישראל אין בה כל סממן יהודי, כמו שאומר אחד הגיבורים, "לא הפרדנו דת ממדינה הפרדנו את המדינה מהדתיים", הדתיים מצדם חיים בפלסטין – בעיקר בירושלים – ופזורים בכל אירופה, דוברים יידיש ומקיימים מצוות.

"הרצל אמר" הוא סיפור על העבר שלנו כפי שהיה יכול להיות, ועל הווה שדומה לזה שלנו עד להטריד. כוהנים גדולים ויזמים פלסטינים, גבינות וממתקים, ערבית ויידיש משמשים את חזונו המקורי, מעורר המחשבה והחיוך של יואב אבני, אחד הסופרים פרועי הדמיון וחדי הלשון והאבחנה שקמו לעם היושב בציון. או באוגנדה. תחת ידיו המיומנות הופך משחק ילדים ב"מה היה קורה אילו?" לספר מסע במרחב ובזמן, ומספק לקוראיו את ההזדמנות לתור נופים מוכרים בעיניים זרות.
המשך קריאה
 • ISBN: 9789655521825
 • גודל (עמ'): 384
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 16/11/2011
 • שם המחבר: יואב אבני

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • הדר
  הדר
  ספר מעניין מבחינת הרעיון, ויש שם נקודות קטנות ומרתקות למחשבה. פחות התחברתי לרעיון שכזה שינוי גדול יביא לתוצאות כל כך דומות.
 • זה
  זה
  ספר עם רעיון נחמד מאוד של סופר מעולה ראה חמישבה בסירה אחת והחמישית של צונג לוי הייתי מגדיר אותו יותר כאלגוריה על המציאות שלנו מאשר היסטורי ה חלופית כיוון שהוא משתמש בכלים של היסטוריה חלופית כדי להעמיד מראה אל מול עינינו
 • דן
  דן
  משחק בהיסטוריה חלופית, אבל בצורה מעניינת מאד. גם אני חטאתי פה ושם בהרהורים על "מה היה קורה אילו" ובספר הזה יש בחינה מעמיקה של תרחישים אפשריים ביותר והכל נעשה בצורה מרתקת וקריאה ביותר
 • אלעד
  אלעד
  ספר מעניין שגורם לך לחשוב מחדש על מה היה קורה באמת. תחילת הספר מאוד זורמת וקריאה וכך גם הרעיונות. חבל שככל שהספר מתקדם הוא מתרכז בעלילה קצת מבלבלת מדי, ופחות מציג את הגישה של "מה היה קורה אילו".