הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
29 דירוגים
2.6 ממוצע
1
9
2
9
3
3
4
1
5
7
5
הרומנים הנפוליטניים 4: הסיפור של הילדה האבודה

הרומנים הנפוליטניים 4: הסיפור של הילדה האבודה


דרג ספר זה מתוך 5
29 דירוגים
2.6 ממוצע
1
9
2
9
3
3
4
1
5
7
5
49 
49 
סדרה:‎ הרומאנים הנפוליטניים - 4
גודל (עמ'): 483
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד

תקציר

בכרך זה מגיע לסופו המסע המְמַכֵּר בן 1,800 העמודים של כרכי 'החברה הגאונה', שריגש מיליוני קוראים בארבעים וכמה ארצות. ואף שהסיום כבר סוּפּר לכאורה כמין ספוֹילר בעמודים הראשונים של הכרך הראשון, מצליחה פרנטה לחולל תדהמה גם בשורות האחרונות של הספר, המאיימות להַפֵּך את המבט שלנו על כולו.


הסיפורים של לִילה ואלנה, ילידות 1944, נפרשים כאן מאמצע שנות השלושים לחייהן ועד שנות השישים שלהן. אלנה, כעת סופרת בינלאומית מצליחה, שפרצה לעולם הגדול, ולִילה, שכל ימיה לא יצאה מנפולי, אך המריאה גבוה בעיר עצמה, חוזרות שתיהן להתגורר בשכונת ילדותן, והסימביוטיות שלהן שואבת לתוכה גם את הדור השני, את ילדיהן. השכונה, מסתבר, אוחזת בהן בחוזקה ואינה מרפה. כל מה שיש להן, לטוב ולרע, נובע ממנה.

עולמן הוא בעצם נפולי, והן־עצמן, וגם הדמויות האחרות, נופלות בלי־הרף מן האיטלקית המחונכת אל הדיאלקט הפראי של השכונה, שפת הכֵּנות הנוסחתית שלהן.


שתי עובדות – רעידת־האדמה הנוראה בנפולי (1980), המסלקת לתמיד את אשליית היציבות והמוצקות של העולם, והמפגש המחודש עם הזהות הנזילה של אלפונסו קאראצ'י, גבר־אשה המתחזה ללִילה והופך לקוֹפִּי שלה – עשויות להיות מטפורות למה שקורה בכרך הסיום. הדמויות חורגות בו שוב ושוב מגבולותיהן ועושות את הבלתי־צפוי מהן, אפילו הנבלים מביכים אותנו בחריגה מנַבלותם. את דמותה של לִילה קשה יותר ויותר לִתחום בקווי־מתאר מוגדרים, תחושות נשפכות לתוך מנוגדות להן, והחוויה של היטשטשות הקונטורים נעשית טוטלית, חובקת את עולמו של הספר.


ספרי 'החברה הגאונה', המערבלים עולם סגור של דמויות, שסיפוריהן עשויים להימשך ולהתרחב בלי סוף, בעלילה פתוחה, סביב אהבות, בגידות, תככים בין־אישיים, תוך נתינת במה לדמויות המשנה, מגיעים בספר האחרון לפינָלֶה, המגלה עד כמה הכרך הפותח היה מחושב וטמן בחובו את זרעי הכרך הרביעי: שורת פרטים, מסוג הבובות האבודות טינה ונוּ של שתי הילדות אלנה ולִילה, מתהדהדים בסוף הדרך כדי להיות מוארים באור לא־צפוי בַּסגירה. כך, בתפירה עילית, נהפך עמלה של אלנה גרֶקו – שכתבה "חודשים וחודשים וחודשים" את כרכי 'החברה הגאונה' "כדי לשוות לה [ללִילה] צורה שקווי המתאר שלה לא יתמוססו" – לעמל שהספר מטיל ספק בהצלחתו.

המשך קריאה
 • ISBN: 31-6298
 • גודל (עמ'): 483
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 10/04/2018
 • שם המחבר: אלנה פרנטה
 • תורגם ע"י: אלון אלטרס

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • איריס
  איריס
  "אני כותבת זמן רב מדי, ואני עייפה, קשה לי יותר ויותר לשמור את חוט הסיפור מתוח בכאוס של השנים, של האירועים הקטנים והגדולים, של מצבי־ הרוח."
  בכנס שנכחתי בו, לא כל כך מזמן, סיפרה לי אשה אחת שזה עתה החלה לקרוא את הספר הראשון בסדרת הרומנים הנפוליטניים והסתכלתי בה בקנאה מסויימת, משום שאני קראתים על פי קצב הוצאתם לאור, קודם השניים הראשונים – החברה הגאונה והסיפור של שם המשפחה החדש, ואחר כך הייתי צריכה להמתין תשעה חודשים, לערך, עד צאת השלישי בסדרה – הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו, ואז להמתין נצח של יותר משנה, עד צאת הספר הרביעי בסדרה; אבל מי שמתחילה לקרוא רק עכשיו, יכולה לקרוא את כולם ברצף, בלי לקטוע את הסיפור, בלי לשכוח חלקים אלה או אחרים.
  אני, שלא חיכיתי, שבתי אל סיפוריהן לִילה ואלנה-לֶנו, כמו פגישה עם חברה ותיקה שלא נפגשתי אתה הרבה שנים, ואנחנו ממשיכות בדיוק מאותו המקום שהפסקנו, כאילו לא בגרנו מעט, ועשינו הרבה, ונסיבות החיים שעברו על שתינו ודאי חרטו איזה סימן בלתי נראה.
  גם לילה ואלנה חוזרות, במהלך הספר הזה, למערכת היחסים שהיתה ביניהן אי אז בילדותן. לנו, שבסופו של הספר הקודם בחרה במי שאהבה בנעוריה על פני אישה ואבי בנותיה, תוך שהיא משאירה אותן ואותו בחוסר וודאות. בין נסיעותיה בעקבות ספריה, ובעקבות אהובה, המשפחה נשארת מאחור, וצריכה לתפקד, עד שהיא חוזרת. ושוב נוסעת.

  הספר הזה מקיף כמה עשרות שנים, מתרכז פחות בפרטים הקטנים של היומיום, מדלג בחופזה, לעתים, על שנים מספר, ומביא לסיומם את סיפורן של שתי הנשים הרגילות הללו, שאין בהן שום דבר מיוחד, ורק יכולת הסיפור המופלאה של פרנטה הופכת את חייהן למרתק ומעשיר.
  ארבעת הרומנים הנפוליטניים של פרנטה הם, בעיני, בחזקת קריאת חובה מומלצת ומענגת.
  כדאי מאד מאד.
 • מירטה
  מירטה
  מירטה
  סדרה מעולה שמספרת את סיפורן של 2 חברות בנאפולי במשך הרבה שנים. הספר האחרון בסדרה שסוגר אותה. ממליצה מאוד על כל הסדרה.
 • אפי
  אפי
  הספר סוגר את סיפור חברותן הנדיר של לנו ולילה והוא מיועד לאלה שקראו את שלושת הראשונים. לפני שקוראים בו מומלץ לחזור על הקודמים ובעיקר על הראשון כי כאן נסגרים כל המעגלים שנפתחו בראשון. בסופו יודעים מה קרה עם כל אחת מהדמויות שמופיעות בספר הראשון, שישים שנה מאוחר יותר..
  נהניתי מכל רגע וכל כך הצטערתי שהסידרה הסתיימה.
 • מיכל
  מיכל
  חיכיתי לספר בקוצר רוח
  ציפיתי שיסגור את הקצוות ,שיאמר לי מה נגמר בסוף והיכן לילה .
  התאכזבתי מהסוף .,ציפיתי ליותר מאיך שנסגרה הסדרה.
  הספר אכן ממשיך לספר את המשך קורתיהם של לילה ואלנה
  כאן היה החלק היפה כמו שאר הספרים
  אבל הסוםרת הגדישה עמוד וחצי לסוף העלילה וכאן קצת התאכזבתי
  ציפיתי ליותר מידע על לילה ,מה נגמר איתה משהו קצת יוצר קונקרטי שיסגור את פרק הפתיחה ,וחבל שלא כך
 • שוש
  שוש
  סידרת מופת שחובה לקרא.סיפרות קלאסית במיטבה עם עלילה קולחת שנישארת עם הקורא זמן רב לאחר סיום הספר.