הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.9 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
1
5
5
3
הרומנים הנפוליטניים 3: הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו

הרומנים הנפוליטניים 3: הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו


דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.9 ממוצע
1
1
2
1
3
1
4
1
5
5
3

במקום 46 

27.6 

במקום 46 

27.6 

סדרה:‎ הרומאנים הנפוליטניים - 3
גודל (עמ'): 427
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד

תקציר

"הסיפור של מי שברחו ושל מי שנשארו" - השלישי מתוך ארבעת כרכי "החבֵרה הגאונה" - מלווה את לִילה ואת אֶלֶנה בעיקר בשנים 1976-1968, מגיל 24 שלהן ועד 32. בסוף הכרך השני הייתה אֶלֶנה לאחר לימודיה באוניברסיטה בפיזה, ועל סף נישואים לפייטרו. היא פירסמה רומן, העתיד להפוך לרב-מכר. לִילה, שזנחה את בעלה סטפנו, חיה בפרבר מרוחק של נפולי עם בנה הקטן ועם אנצו סְקאנו, שהיא נטתה לו חיבה עוד מילדותם. היא עובדת בפרך במפעל הנקניקים של ברונו סוקאבו.

 

ספרה המסעיר של פרנטה ממשיך לערבל עולם דמויות סגור. כמעט לא נושרות ממנו דמויות, ורק חדשות מעטות מתווספות. דמויות שכבר חשבנו שנפרדנו מהן לתמיד שבות אל מרכז העלילה, ותפניות לא-צפויות נוחתות עלינו חדשות לבקרים. מי שברחו מנפולי, ומן המנטליות שלה, ומן הדיאלקט ונעימת הדיבור שלה, עתידים לגלות שנפולי אוחזת בהם בחוזקה ולא מרפה, וכי כל העולם הוא בעצם נפולי. ומי שאינם יוצאים כל חייהם מנפולי, ואף חוזרים לשכונה, בכל זאת עשויים להמריא גבוה ואולי יש להם "יותר סיפור".

 

כך או כך, שתי הגיבורות נפתחות אל עולם שהשתנה עמוקות בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים. זה עולם של מרד הסטודנטים ותהפוכות באוניברסיטאות; של אלימות פוליטית ורציחות מצד הניאו-פשיסטים ולא פחות מצד הקומוניסטים; של זמינותה של הגלולה למניעת היריון; של המחשבים הראשונים המסורבלים (החזון המופלג של לִילה הוא שיהיה מחשב בכל בית); ובעיקר של התפשטות החשיבה הפמיניסטית, שציידת הרעיונות הזריזה והחרוצה אֶלֶנה ממהרת לסגל לעצמה.

 

הקשר בין לִילה לאֶלֶנה בתקופה זו הולך ומצטמצם לחוט-הקול הארוך של הטלפון - השתיים הן זו לזו שתי ישויות מופשטות, שרק קולן מוחשי. לגבי לִילה קיימת אֶלֶנה המדומה, האמורה לחיות גם בשבילה ולממש את חייה האלטרנטיביים. ואילו לגבי אֶלֶנה קיימת לִילה מדומיינת כפולה, התמרור הנערץ של חייה וגם יצור אפל מעורר אימה, חברה שמעוררת תשוקה מתמדת שתיעלם, שתמות.

 

אלה שתי נשים חזקות השולטות כביכול בהתרחשות, מניעות את העלילה - אך לִילה מצליחה בכך מפני שהיא מסגלת לעצמה התנהגות "גברית", ואֶלֶנה מפני שהיא מיטיבה להשתלט על שפת הגברים והלוגיקה שלהם. כאילו לשתיהן חסר החומר להיות אישה לעצמה, מחוץ לגברים.

המשך קריאה
 • ISBN: 31-6227
 • גודל (עמ'): 427
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 15/03/2017
 • שם המחבר: אלנה פרנטה
 • תורגם ע"י: אלון אלטרס

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • לימור
  לימור
  הספר השלישי בסדרה, אלנה נתקלת במשמעות החיים ואיך עליה לנהוג על מנת להיות עצמאית, נהנתי לקרוא.
 • רון
  רון
  החלק השלישי של הרומנים, מלווה את הגיבורות שמתבגרות ומתרחקות זו מזו, גיאוגרפית, אבל בעיקר רגשית.
  אלנה נתקלת ב"חיים" במלוא עוצמתם. נישואים, ילדים, קשיים בעבודה ומנסה לגלות את עצמה ולהגדיר את עצמה כישות עצמאית, שלא מוכרחה לראות הכל כקשור ללילה.
 • קיילי
  קיילי
  הספר הקודם הסתיים כשאלנה לכאורה הגשימה את חלומה – סיימה לימודים אוניברסיטאיים, התארסה לבחור טוב ממשפחה עוד יותר טובה ופרסמה ספר מצליח, בעוד לילה הייתה בתחתית אומללה עוד יותר מזו של השכונה שבה השתיים גדלו. הספר הזה, כמו הספרים הקודמים, מתבגר עם הגיבורות שלו ועומד כולו בסימן התבגרות והתפכחות: אלנה מגלה שהצלחתה האישית והמקצועית היא זמנית ורעועה, נשענת על יסודות שהיא לא היטיבה לחזק מספיק ומתערערת עם השינויים ההכרחיים בחייה. ברגע יפה במיוחד מבינה אלנה שכל חייה התאמצה ללא הרף "להפוך להיות", ועכשיו ש"הפכה להיות" לא ברור לה מה המשך המשפט – להפוך להיות סופרת? אישה מודרנית? בת זוג, אם, פעילה פוליטית, פמיניסטית, קומוניסטית? אלנה כל כך התרגלה לאמץ רעיונות ודפוסי מחשבה מסביבתה שעל אף הצלחתה המרשימה מבחוץ, היא מתקשה לבטא ולממש את מה שהיא באמת מבפנים (ובלי ספוילר, זה כנראה מסביר את המהלך הנמהר בסוף הספר). ולילה, כמו לילה, היא תמונת המראה של אלנה, הופכת להיות כל כך הרבה דברים ובו בזמן נשארת מקורית בתכלית עד שנראה שאלנה איבדה את היכולת לקרוא את לילה מתוך המעשים שלה, והקשר בין השתיים כמעט ומתנתק. ועם זאת, הפער המתמשך שהתהווה בין מקומן בחיים של השתיים בספר הקודם, מגיע כאן למעין איזון הפוך, כשאלנה עושה את הסיבוב מהצד השני ומוצאת עת עצמה (כמעט) באותו מקום שבו לילה הייתה.