הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
4.7 ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
5
2
הרולטיסט

הרולטיסט


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
4.7 ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
0
5
5
2
20 
20 
גודל (עמ'): 72
מו"ל: תשע נשמות

תקציר

"הרוּלֵטיסט" מאת מירצ׳ה קַרטָרֶסקוּ, שנאסר להפצה ברומניה שנים רבות, הוא ללא ספק אחת הסוויטות הספרותיות המבריקות ביותר בספרות המזרח-אירופית של תקופת "ההפשרה". 

נובלה קצרה ואינטנסיבית העוקבת - דרך עיניו של המספר המתקרב לסוף ימיו וכושרו האמנותי דועך - אחר סיפורו של "הרולטיסט". הרולטיסט הוא אדם מנותק חברתית וביש מזל, אף שהוא מעביר את ימיו במשחקים לא חוקיים וקטלניים של רולטה רוסית. ככל שהוא נשאר בחיים הוא בעצם נולד מחדש; מתקדם במסע אישי ללא שם, לפני קהל צופים הולך וגדל המורכב ממהמרים ומסקרנים. 

 

בין קירות החללים התת-קרקעיים שבהם מתקיימים המשחקים, נוצרת מערכת יחסים אילמת אך ממשית בין הרולטיסט - האטרקציה "הבידורית" - ובין קהל הצופים. זהו מעין מיקרוקוסמוס של גורל ומקריות השוכן במקום מסוים של פעילות מחתרתית לא חוקית, והעולם היחיד המתואר הוא זה של משחקי מזל מתחת לאדמה, לצד עולם מטפיזי ואפל אחר - המתנהל מעל לפני הקרקע ונותר כחידה רמוזה.  

ברוכים הבאים לעולם הרפאים של קרטרסקו, עולם של ניגודים, של יצורי פרא אנושיים ושל אנשים רגילים, עולם המורכב משבבים אוטוביוגרפיים, ממיסטיקה שכלתנית וגמיאוגרפיות נכחדות. פרוזה עוצרת נשימה היוצאת מעטו של המועמד הרומני לפרס נובל.

 

"על רקע ההיסטוריה הרומנית, מנסח מירצ'ה קטרסקו באורח ייחודי ומופלא חלום חסר גבולות ומגבלות על שינוי ומטאמורפוזה. בדימויים עשירי הרמזים, אך גם פרועים ופנסטמגוריים, הוא בורא יקום על גבול הסטייה והטירוף, שבו כל החלוקות מוּסרות וטמונה הבטחה לגאולה".
מתוך נימוקי חבר השופטים בפרס הממלכתי האוסטרי לספרות אירופית 2015

המשך קריאה
 • ISBN: 12980000014
 • גודל (עמ'): 72
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 16/11/2016
 • שם המחבר: מירצ'ה קרטרסקו

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • דן
  דן
  לא היה לי קל עם הספר הזה, לפעמים עזבתי אותו לתקופה ןאז חזרתי. מה שכן, היו כמה וכמה פרקים שהיו ממש מצויינים. בקיצור, לא מתאים לכל אחד ומצד שני, יש בו משהו
 • גדעון
  גדעון
  סיפור מיוחד מאד, מטריד, מלא באלגוריות ורמזים שלפעמים צריך קצת רקע היסטורי כדי להבין אותם, ועדיין, זה סיפור מטלטל, קצר אמנם, אבל חזק מאד