הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
1 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
0
5
0
1
הקיץ היפה
צ'זארה פאבזה

הקיץ היפה

צ'זארה פאבזה

דרג ספר זה מתוך 5
1 דירוגים
1 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
0
5
0
1
35 
35 
גודל (עמ'): 379
מו"ל: כרמל

תקציר

צ'זארה פאבזה נולד בשנת 1908 בכפר סאנטו סטפאנו בלבו שבפיימונטה, וחי רוב ימיו בטורינו. אנטי-פאשיסט ואינטלקטואל רחב-אופקים תרבותיים, היה דמות מרכזית בספרות האיטלקית שלאחר מלחמת העולם השנייה בזכות הצירוף הנדיר של איכויות ספרותיות ועמדות ערכיות המאפיין את יצירתו.
הוא פרסם ספר שירים ("העבודה מעייפת", 1936) וסדרה של רומנים וסיפורים הנמנים עם מיטב הפרוזה האיטלקית של המאה העשרים: המוכרים שבהם הם "בטרם יקרא התרנגול" (1949), "הקיץ היפה"(1949) ו"הירח והמדורות" (1950). התאבדותו באוגוסט 1950 הכתה בתדהמה את עולם הספרות באיטליה והזינה את מה שנקרא, במשך עשורים אחדים, "מיתוס-פאבזה".
את שלושת הרומנים הקצרים המכונסים בכרך זה – "הקיץ היפה", "השטן על הגבעות" ו"בין נשים בודדות" – פרסם פאבזה בכפיפה אחת תחת כותרתו של הראשון. בדברי ההסבר שלו לספר הציג את הצד השווה שברומנים במילים אלו: "אין כאן מה שנהוג לקרוא 'טרילוגיה'... אלא מדובר באקלים מוסרי מסוים, במפגש בין נושאים, באווירה החוזרת שוב ושוב מתוך משחק חופשי של הדמיון. אף שיש בהם שפע תיאורי נוף – ו'השטן על הגבעות', בתבניתו, אף מעלה את השאלה מהו טבע ומהו כפר – אלה שלושה רומנים עירוניים, שלושה רומנים על גילוי העיר וגילוי החברה, שלושה רומנים על להט-הנעורים ועל תבוסת התשוקה".
כדרכו של פאבזה, שלוש היצירות עוסקות בצעירים. ברומן הראשון, הגיבורה התמימה מתפתה להאמין, להוותה, באשליית האהבה; ברומן השני, שלושה סטודנטים תאבי-חיים מוקסמים מטשטוש ההבחנה בין טוב לרע; בשלישי, בחורה שברירית נמשכת אחר הפיתוי המסוכן מכולם, המוות, ושמה קץ לחייה בדרך המקדימה את מותו הטרגי של הסופר– כמין נבואה המגשימה את עצמה.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-540-147-9
 • גודל (עמ'): 379
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 01/01/2011
 • שם המחבר: צ'זארה פאבזה
 • תורגם ע"י: ענת שפיצן
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"הסיפורים עוסקים כאן בחיי צעירים. בתסיסה שלהם, בתהייה כה וכה, בבזבוז הזמן האוזל בבילויים חסרי תכלית. אווירת חייהם של הגיבורים מומחשת בדיאלוגים חלולים, בתיאורים לקוניים של ביקוש אחר ריגוש, בנשימתם השטוחה והבלתי מתחייבת. הם נעים ונדים מתוך שעמום מבלי להגיע לאיזה מחוז חפץ. הסיפורים שונים זה מזה, אך התנועה המתמדת, ההליכה הסתמית ברחובות, הנסיעה האימפולסיבית לריביירה במכונית של מישהו, השתייה המופרזת, שיחות הסרק, המאמץ להרשים, הכול נושב רוח צעירה ולא ממוקדת.

"פאבזה היטיב לתאר את ההוויה הזאת מתוכה, בטקסט שיש המכנים אותו ניאו-ריאליסטי. (אריאל רטהאוז מנתח ומאיר את כתיבת הסופר ואת אישיותו היוצרת באחרית דבר מעניינת). הוא יצר ממשות משכנעת בסדנת תקופתו מבחינת הסגנון, אך בתכניו יש רלוונטיות אנושית שהיא מעבר לזמן ולמקום. עם זאת, מעניין לקרוא דווקא את תיאורי הזמן והמקום, טורינו שלפני מלחמת העולם השנייה ובמיוחד אחריה. ברחובות העיר עדיין נראים שרידים חרבים והמלחמה עולה בשיחות. בסיפור האחרון, "בין נשים בודדות", חושבת קלליה, המספרת, שהנשים הסובבות אותה, הטרודות באיזו הצגת חובבים כלומית, מתנהגות 'כאילו לא הייתה בכלל מלחמה'."

- תלמה אדמון, NRG ספרות, 2011

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • גדעון
  גדעון
  ספר נאו ריאליסטי, מה שאומר לפעמים, תיאורים ארוכים וקצת מעייפים שזו מטרתם בעצם, לתת לנו את התחושה הזו בדיוק. לא תמיד עמדתי בזה בכבוד, ושמתי את הספר בצד לא מעט פעמים, אבל גם יש בו משהו, ואולי אמשיך