הז'אנרים
כל הז'אנרים
סדרה:‎ הקוסמים - 1

דרג ספר זה מתוך 5
20 דירוגים
3.6
ממוצע
1
3
2
3
3
1
4
6
5
7
9
גם ב - Kindle
הקוסמים 1: הקוסמים
לב גרוסמן
42 

הקוסמים 1: הקוסמים

לב גרוסמן

דרג ספר זה מתוך 5
20 דירוגים
3.6
ממוצע
1
3
2
3
3
1
4
6
5
7
9
42 
42 
סדרה:‎ הקוסמים - 1
גודל (עמ'): 378
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • ISBN: 31-9005601
 • גודל (עמ'): 378
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 12/05/2015
 • שם המחבר: לב גרוסמן
 • תורגם ע"י: גיא הרלינג

תקציר

"קוונטין ידע שהוא לא מאושר. אבל למה לא? הוא ליקט בקפדנות את כל מרכיבי האושר. הוא ביצע את כל הטקסים הנדרשים, אמר את המילים, הדליק את הנרות, הקריב את הקורבנות. אבל האושר, כמו רוח סוררת, סירב לבוא". קוונטין קולדווטר, תלמיד מחונן שעומד להירשם לאוניברסיטה, עדיין מכור בסתר לסדרת ספרי פנטזיה שקרא בילדותו, על הרפתקאותיהם של חמישה ילדים בארץ קסומה ששמה פילורי. בהשוואה לזה, החיים האמיתיים שלו נראים אפורים וחיוורים.
ואז הוא מתקבל לפתע לאוניברסיטה יוקרתית וסודית מאוד ללימודי קוסמות בצפון מדינת ניו יורק, ושם רוכש השכלה שיטתית בכישוף מודרני מעשי. אלא שהקסם לא מביא לקוונטין את האושר שציפה לו – עד שהוא וחבריו מגלים תגלית מפתיעה.

הקוסמים הוא הספר הראשון בטרילוגיית פנטזיה מפוכחת מאת לב גרוסמן. לב גרוסמן, יליד 1969, הוא סופר ועיתונאי אמריקאי, כתב ומבקר ספרים בכיר במגזין טיים. הקוסמים הוא הרומן השלישי שלו.

"אם ספרי נרניה היו כמו קטניפ לילדים מסוג מסוים, הטרילוגיה של גרוסמן היא כמו קראק למבוגרים מסוג מסוים". - ניו יורק טיימס

"להשוות בין הקוסמים להארי פוטר זה כמו להשוות בין שוט של וויסקי אירי לספל תה חלש... שלא תחשבו לרגע שזה ספר ילדים. גרוסמן כותב למבוגרים, העלילה שלו אפלה ומסוכנת ומלאה תפניות. הוגוורטס לא היתה כזאת אף פעם". - ג'ורג' ר.ר. מרטין (שיר של אש ושל קרח)

"'הקוסמים' צריך להיות קריאת חובה לכל מי שהתאהב אי פעם בסדרת פנטזיה, או חלם ללכת לבית ספר לקוסמים". - קלי לינק ("דברים מוזרים קורים", "כישוף למתחילים")

המשך קריאה
 • ISBN: 31-9005601
 • גודל (עמ'): 378
 • מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד
 • יצא לאור ב-: 12/05/2015
 • שם המחבר: לב גרוסמן
 • תורגם ע"י: גיא הרלינג

ביקורות


"על גב הספר נכתב ש'הקוסמים' הוא הראשון בטרילוגיית פנטזיה מפוכחת. הפיכחון של 'הקוסמים' הוא ההכרה שאושר לא בא בהכרח יחד עם עוצמה ושלא די בידע וביכולת הנלווים להתבגרות. מנהל בית הספר אומר לקוסמים הצעירים שמה שמייחד קוסמים מיתר בני האדם הוא דווקא מחסור באושר. 'אתם קוסמים משום שאינכם מאושרים. קוסם הוא חזק משום הוא מרגיש כאב. הוא מרגיש את ההבדל בין העולם כפי שהוא לבין מה שהוא יעשה ממנו'. אבל מה יעשה קוסם כמו קוונטין שלא רוצה לעשות שום דבר עם העולם?


"זוהי צרתו של מי שיש לו הכל ואין שום דבר שהוא רוצה. ספרי פנטזיה רבים נזקקים למנגנון שיסביר מדוע קוסמים אינם כל יכולים. ההנחה המובלעת היא שאילו קוסמים היו כל יכולים, לא היה סיפור. 'הקוסמים' יוצא מנקודת מוצא הפוכה. הספר פוטר ססמאות על גבולות ועל איזון בין הרס ליצירה כתירוץ וכקשקוש. הבעיות שמטרידות את הגיבורים של גרוסמן אינן קשורות לחוסר יכולת או למגבלות. הקסם הוא אינסופי ובעלי הכישרון יכולים להשתמש בו כרצונם. הקוסמים הם כל יכולים ולכן אין להם מה לעשות בחיים. כמבוגרים הם בטלנים משועממים הנוטים לאלכוהוליזם".


מוטי פוגל, טיימאאוט ישראל, 2015


"למרות הייאוש העמוק שעומד בבסיס היצירה, ואף על פי שקשה מאוד לחבב את הדמויות הראשיות, 'הקוסמים' רחוק מלהיות קריאה מרתיעה או משעממת. המציאות שהגה גרוסמן, שבה קסם הוא דבר נורמלי לחלוטין עבור מי שמודע לקיומו, ומכשפים ומכשפות מתהלכים בינינו ופועלים באופן חשאי יותר או פחות בעולמנו ובאינספור עולמות מקבילים, היא מרתקת. מרשימה במיוחד ההתייחסות שלו להיבטים המעשיים והתיאורטיים של אמנות הקסם, שאותם הוא מתאר באופן מופתי, לא פחות. הוא עושה זאת מבלי להיגרר לסבך הביורוקרטי המייגע של כללים קטנוניים ומגבלות נוקשות שבאים, בדרך כלל, על חשבון הנאתם של חובבי הפנטזיה מהזן הלא פנאטי, ובה בעת הוא מקפיד שלא להתפרע עם קסם נטול חוקים ומשולל היגיון פנימי ברוח 'הסיפור שאינו נגמר' ויצירות דומות בסגנון הכול-הולך".

יונתן גרוסמן, "וואלה!" תרבות, 2015

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • הדר
  הדר
  הספר טוב ומעניין, ובבסיס מתחיל באותה נקודה ממנה מתחילים הרבה ספרי נוער, כלומר פנימייה, אבל זו פנימיית קולג', הלימודים מתחילים אחרי התיכון, ובהתאם התוכן מתאים לבוגרים. יש בספר סקס, אלכוהול, בגידות, טעויות שפוגעות באחרים, והוא אפל למדי, אבל החלק המדכא ביותר הוא תחושת חוסר הכיוון בחיים וחוסר הסיפוק הנובעים מזה. אם לצטט את הספר, אפילו בפילורי אתה לא יכול לברוח מעצמך. התחושה הזו היא בסיס הספר, וזה מה שגורם לרוב האפלוליות בו- אין שם אוייב מיידי שצריך להביס, אז הגיבורים מתרכזים בעצמם.
 • עידן
  עידן
  הספר הוא למעשה גרסה בוגרת ואפלה יותר של הארי פוטר.
  הגיבורים הם לא ילדים/נערים טובים ועליזים שהקסם עושה אותם מאושרים ופותר את כל הבעיות שלהם/ משנה להם את החיים. הם נערים ונערות רגילים, רובם מדוכאים והקסם רק מוסיף לבעיות שלהם.
  הספר באמת כתוב נהדר ועם עלילה טובה מאוד, הבעיה היחידה שלי איתו הייתה שלעיתים האווירה הדיכאונית והאפלה מרגישה קצת יותר מידי אפלה/דיכאונית.
 • yaelhar
  yaelhar
  זה ספר פנטסיה למבוגרים. זה נאמר על הכריכה האחורית וגם בביקורות עליו, המשמעות היא שנוער – ודאי ילדים – לא ייהנו ממנו, גם לדעתי. כי בניגוד להארי פוטר, שילדים בכל גיל נהנו ממנו מאד, הספר הזה - לא רק בגלל דברים שמבוגרים עושים ובני נוער לא (?) - אינו מופנה אליהם. בני נוער לא יכירו את ההקשרים הרבים אליהם מתייחס הסופר, ואת החיים האמיתיים של אדם בוגר. עולם הקוסמות שגרוסמן ברא יבשושי משהו, מלא בעבודה קשה שלא תמיד מתגמלת, אינו עולם מקסים ומושך, והרעיון להיות קוסם אינו מגניב כלל.
  עוד פחות יאהבו בני הנוער את העולם האמיתי – המציץ מחרכי הקסם – שאינו רומנטי ומרתק במיוחד, כולל מעט התרגשות והרבה תסכול, בגידות שעולות ביוקר, ניסיון לנצח את השיעמום בעזרת ריגושים מלאכותיים, וקושי גדול - כולל ויתורים איומים - להיות מה שנועדת. "...תפסיק לחפש את דלת הסתרים הבאה שתוביל אותך לחיים האמיתיים... תפסיק לחכות. אלה החיים שלך וכדאי שתתחיל להינות מהם או שתהיה אומלל כל חייך".

  הספר אכן היה מיוחד במינו, גם בז'אנר וגם בכלל, וריתק אותי ברובו. למרות המעטפת הפנטסטית קראתי אותו כמו ספר על רגשות, על התבגרות שאינה מה שסיפרו לנו, על ההכרח לבחור בין ביטחון להגשמה ולייעוד, על ההכרח לוותר, לפעמים, על ציפור הנפש כדי להגשים ציפיות של אחרים.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=103818
 • דן
  דן
  האמת, ספר משונה, ספר שמרפרר להארי פוטר ולנארניה, אבל בא להראות שקסם זה בעצם עבודה קשה, לא כל כך מעניינת, והכוח שהוא מביא גורם לאנשים להשתגע מרוב שבעצם כל מה שהם רוצים הם משיגים בנפנוף ידים. ההתחלה בבית הספר מאד מעניינת, אבל הכתיבה קצת מרוחקת, ההרפתקאות בפילורי בכלל משונות, וגם הן נכתבות מנקודת מבט מרוחקת ולא אכפתית. האמת שנהניתי בכל זאת, ואקרא את שאר הסידרה באנגלית.
 • לימור
  לימור
  באופן אישי קראתי ספרים טובים יותר, הספר קצת איטי מידי בקצב הארועים, ולכן לצערי לא דיבר אלי.
 • אוריאל
  אוריאל
  מתחיל נחמד, הרעיון טוב, מעין נרניה למבוגרים. עם זאת הביצוע עצמו בינוני והדמויות לא ממש גורמות לקורא להיקשר אליהן. התוצאה היא שהחן של היצירה והדמיון שבילדות נעלם ועם זאת העלילה שנועדה למבוגרים לא מפצה על כך. בשורה התחתונה - בינוני.
 • Amit
  Amit
  לטעמי ארוך מידי וחלש לפרקים. יותר מספר טוב שנופל לעיתים, בעיניי זה ספר חלש שמתעלה לעיתים, למרות הנחות הבסיס המסקרנות. גם מבחינת עולם פנטסטי, לפחות על סמך הכרך הראשון, הבנייה נראית מפוזרת מידי ולאו דווקא מושכת לקרוא עוד.
 • יפעת
  יפעת
  ניסיון לשלב בין סדרת הארי פוטר וסדרת נרניה ולעשות את השילוב יותר בוגר ואפל. לדעתי הניסיון נכשל לחלוטין, הספר משעמם, המוטיבים הלקוחים מהסדרות הנ"ל ברורים מדי. הספר מתקדם בצעדי צב והתיאורים מפורטים הרבה יותר מדי. ממש לא ממליצה !!
 • ענה
  ענה
  ספר קסם מרענן
  גיבור הספר קוונטין חולם להיות מיוחד, קוסם, ללמוד, להצליח
  ושהוא זוכה בכל הקופה הוא אינו מאושר
  הספר קולח ומרתק
  ממתינה לספר הבא בסדרה