הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.4
ממוצע
1
0
2
3
3
2
4
1
5
3
13
גם ב - Kindle
הפרדס של עקיבא
יוכי ברנדס

במקום 39 

29.3 

הפרדס של עקיבא

יוכי ברנדס

דרג ספר זה מתוך 5
9 דירוגים
3.4
ממוצע
1
0
2
3
3
2
4
1
5
3
13

במקום 39 

29.3 

במקום 39 

29.3 

גודל (עמ'): 365
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 978-965-552-423-9
 • גודל (עמ'): 365
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/01/2012
 • שם המחבר: יוכי ברנדס
 • זמין להשאלה: כן

תקציר

הפרדס של עקיבא, ספרה החדש של יוכי ברנדס, הוא רומן פוקח עיניים, מהנה ומענג לאין שיעור. רבי עקיבא הוא מהדמויות הנערצות אך גם החידתיות והשנויות במחלוקת ביותר בפנתיאון האישים של העם היהודי. פרשנים רבים שברו קולמוסים בניסיון לפענח את מסתורי הדמות הזאת, שהכרעותיה עיצבו את זהותו של העם היהודי וגזרו את גורלו למשך דורות.
בספרה השאפתני ביותר, ומבחינות רבות גם האקטואלי ביותר, משרטטת יוכי ברנדס את סיפור חייו של רבי עקיבא מזווית ראות חדשה. היא מפענחת באורח סיפורי מבריק וסוחף את הכרעותיו הדרמטיות של הרועה הבור, שבגיל מבוגר הפך למנהיג כריזמאטי, ומעניקה לנו הזדמנות נדירה לפגוש את חז"ל לא כמושג ערטילאי, אלא כבני אדם. בני אדם משכמם ומעלה, אך גם יצריים מאוד, חרדים למעמדם, פוגעים ונפגעים.
הציבור הישראלי הרחב מכיר את התנ"ך, אבל התנ"ך אינו היהדות, אלא השורש שממנו צמחה. היהדות היא חז"ל, והספרות העברית המודרנית מיעטה להתמודד עם עולמם של יוצריה. בספרה המרתק פותחת ברנדס צוהר למי שלא צמח על המשנה והתלמוד ולמי שרואה אפילו בהגדה של פסח מסמך חתום ואולי גם סתום; צוהר רחב שדרכו הוא יכול להתבונן בטקסטים המכוננים האלה כבשעת יצירתם ממש, משל היה עֵד בזמן אמת לכתיבתם, גיבושם וחתימתם.
בשני ספריה הקודמים, מלכים ג ו־שבע אמהות, שכבשו את לבם של מאות אלפי קוראים, רקמה ברנדס עלילות המציעות פרשנות חתרנית משחררת לכמה מסיפורי היסוד של הקורפוס המקראי, המוגבל בהיקפו יחסית. כעת, עם הפרדס של עקיבא, היא הגדילה לעשות, נכנסה לפרדס הענק של ספרות חז"ל ורקמה - על בסיס מאות שברי הלכות, אגדות ומדרשים - עלילה לכידה וסוחפת, שממנה עולה תפיסת עולם רחבה ומקורית. הפרדס של עקיבא הוא ספר חובה לכל מי שיש לו עניין בסודות הלידה של תרבותנו ובהשלכותיהם על עתידנו.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-552-423-9
 • גודל (עמ'): 365
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/01/2012
 • שם המחבר: יוכי ברנדס
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • רונית
  רונית
  ספרה של יוכי ברנדס סופרת שאני מאוד אוהבת , אל לצערי הספר הזה היה פחות טוב מבחינתי , התחיל מאוד יפה אך באמצע הצלחתי להשתעמם בין כל המריבות של רבי זה או אחר , לצערי לא הצלחתי לסיים את הספר.
 • סאן
  סאן
  ספר מרתק, על רבי עקיבא סופר המון ובספר זה הסופרת מספרת גם מנקודת מבטה של אשת רבי עקיבא, רחל, שליוותה אותו לאורך כל הספר ונשארה נאמנה. ספר חובה
 • הדר
  הדר
  ספר מומלץ בחום, יש כל כך הרבה מיתוסים על רבי עקיבא ותחילת היהדות בתצורה הנוכחית שלה, ויוכי ברנדס משתמשת בהם כדי לטוות סיפור על חייה וזמנה של רחל, אשתו של רבי עקיבא. זו דמות עגולה ואמיתית, וקל להזדהות איתה.
  מי שמכיר את המיתוסים של היהדות יהנה אפילו יותר.
 • שי
  שי
  צריך להיות הספר הרשמי של תולדות היהדות!!
  מקריאה של הספר הזה, אפשר ללמוד על איך נוצרו המסורות והאיך הותאמו לכל תקופה בימי הסנהדרין.
  ספר חובה לכל יהודי
 • שיר
  שיר
  ספר מצוין על אחת מהדמויות המוכרות ועכובות ביהדות רבי עקיבה המציגה מצד שונה לחלוטין את חייו ודמותו שווה קריאה
 • רון
  רון
  ספר נפלא נוסף של יוכי ברנדייס שמציג זוית נוספת לאחחת הדמויות האניגמטיות ביותר בתולדות העם היהודי האם פונדמנטליסט משיחי שהוליך את העם לאסון או גיבור לאומיכפי שעשו ממנו הדתיים ואחר כך להבדיל הציונות בנוסף נותן הסבר אחר למעשיו החל מסיפור הפרדס המפורסם ועד נישואיו עם בת כךבא שבוע
 • שיר
  שיר
  ספר מצויין שכתוב היטב ! סיפורו המיוחד של רבי עקיבא , כולל מנקודת מבטה של אישתו..אהבתי מאוד ! מומלץ.
 • אלעד
  אלעד
  ספר מעולה שנותן מבט שונה אל חייהם של התנאים בתקופה ההיא. כאדם שלא מכיר את הסיפורים והאגדות על רבי עקיבא וחבריו זו הייתה דרך נפלאה להתחבר אל החלק הזה ביהדות שמעולם לא הכרתי ממש.
 • Slava
  Slava
  קראתי לפני מספר שנים את מלאכים ג'. מאז אותו ספר אני רק מחכה לעוד ספרים של יוכי ברנדס לגלות עוד נקודות מבט על התנ"ך בכלל והיהדות בפרט.
 • מורן
  מורן
  במילה אחת:וואו. כמו בספריה הקודמים הופכת הסופרת את סיפורי התנך לכל כך מעניינים ורלוונטיים, פשוט תענוג !
 • לימור
  לימור
  גם בספר הזה יוכי ברנדס מספרת לנו את סיפורו של רבי עקיבא מנקודת מבטה, כתיבה רהוטה וקולחת יודעת לעניין ואני ממליצה.
 • טלי
  טלי
  כמו כל הספרים של יוכי ברנדס גם כאן, יוכי מצליחה להכניס אותנו הקוראים להיסחפות של קריאה בלי לרצות לעזוב את הספר וגם כשעוצרים מחכים לחזור ולקרוא בו שוב.
  ב "הפרדס של עקיבא " סיפור תנכי כל כך יפה מתקופת רבי עקיבא, יוכי מצליחה להכניס אותנו לתקופה עתיקה ותיאורים שאנחנו ממש מרגישים שאנחנו נמצאים בתוך הסיפור. עלילות רבי עקיבא, שמעון בן גמליאל, שמעון בר יוחאי ועוד המון חכמים מאותה התקופה. מעוד מעניין.
  אני ממליצה מאוד על הספר הזה.
 • Aviva
  Aviva
  יוכי ברנדס מוכרת לרוב הקוראים כמחברת רבי מכר המציגים את הסיפור התנ"כי מנקודת מבט אחרת, כזו שאינה מתיישרת עם הקנון המקראי שליווה את העם היהודי מדורי דורות, אלא מסתמכת על כתובים שונים המציגים פנים נוספות לאנשים ולאירועים שעשו את ההיסטוריה היהודית.

  הספר 'הפרדס של עקיבא' מספר על דמות מן העולם היהודי שסיפורה התרחש לאחר האירועים המתוארים בספר התנ"ך . רבי עקיבא היה תנא ארץ ישראלי שחי במאות הראשונה והשניה לספירה. אני מנסה להזכר בדמותו של רבי עקיבא שהצטיירה לי לפני הקריאה בספר. השיר רבי עקיבא שמושר בפיה של רבקה זוהר, נדמה שמייצג היטב את סיפור חייו. יש מי שמכירים את סיפור כניסתו של רבי עקיבא לפרדס ביחד עם שלושה חכמי ישראל נוספים, כשהוא היחיד שיוצא ממנו בדיוק כפי שנכנס אליו. נדמה שבדיוק לסיפורים הללו מכוונת יוכי ברנדס בספרה, כשהיא מנסה לשמוט תחתם את ההילה המיתולוגית שנוצרה לדמותו של רבי עקיבא ולהציג בפני הקוראים את דמותו של עקיבא בן יוסף האדם, מיום פגישתו ברחל בתו של כלבא שבוע ועד ליום מותו.

  את הספר מציגה לנו יוכי ברנדס דרך עיניה של רחל בתו של כלבא שבוע, מי שהייתה לרעייתו השניה של רבי עקיבא. רבי עקיבא היה נשוי לאישה אחרת בזמן שפגש ברחל, נשוי ואב לבן, אך מרוחק מהם פיזית ונפשית. רחל שהתאהבה בנקודת ההשקפה שלו על העולם בחרה להינשא לו ולהיות אישה שנייה, גם כשהבינה שמעשה זה יגזור עליה נידוי מביתה ומירושתו העתידית של אביה, שהיא בתו היחידה.

  רוחב ידיעותיה של יוכי ברנדס, שהיא בתו של אדמו"ר ונכדתו של אדמו"ר ועשתה שנים רבות בלימוד יהדות, כתלמידה וכמרצה במסגרות שונות, בא לידי ביטוי בספריה השונים. גם בספר הנוכחי העוסק בחייו של רבי עקיבא, היא נכנסת לתוך עולם ההגות היהודית של המאות הראשונות והשניות לספירה, ודרך פרישת יחסי הכוחות הפוליטיים השונים בסנהדרין ובישיבות השונות שהיו אז בארץ ישראל, מציגה לקורא המודרני את עולם התורה, בדרך שמקבילה אותו לא מעט לכנסת הישראלית המודרנית, המבוססת אף היא על שיקולים פוליטיים שגוברים לעיתים על אידיאלים כאלו או אחרים.

  כל סיפור חייו של רבי עקיבא נפרש לעיננו מבעד לעיניה של רעיה, רעיה שעליה נאמר שכל לימוד התורה של רבי עקיבא וכל מה שהעניק לתלמידיו שלה הוא.

  המפגש הראשון שלהם היה מקרי והתרחש ערב נישואיה של רחל לתלמידו המוערך של רבי יהושוע בן חנניה: ישמעאל בן אלישע הכהן, שרבי יהושוע פדה בכספו של כלבא שבוע - האיש הכי עשיר בארץ ישראל, לאחר שנחטף יחד עם ילדים נוספים שנותרו לפליטה לאחר פשיטה של חיילים רומאים על כפרם. רבי ישמעאל נודע מילדות בזכות יופיו וחוכמתו, והוא ורחל בתו של כלבא שבוע נדמה היה שמיועדים להנשא מיום שהביא אותו רבי יהושוע לחיות כבנו.

  יום לפני נישואיה יוצאת רחל בת התשע עשרה לשאוף אוויר בשטח אביה,היא נתקלת במספר רועים המתווכחים באשר לצוואה שהותיר רועה זקן שלו חמישה ילדים, מכיוון שמעטים האנשים שיודעים קרוא וכתוב באותה התקופה הם מבקשים מרחל להכריע את הויכוח על ידי קריאת הצוואה בקול. הקריאה מאשרת את ממה ששמעו שלושה מבניו, ומותירה את השנים האחרים ללא חלק בירושה, הויכוח מתחדש והרועים מחליטים לקרוא לעקיבא, רועה חדש ומבוגר שהגיע עם אשתו ובתו לרעות את צאנו של כלבא שבוע, ונודע בזכות נטייתו לא לקבל דבר ללא בחינה, תבונתו וצניעותו. הגעתו, משנה את פרשנות הצוואה שרחל מתבקשת לקרוא שוב, ולאחר הרתיעה המיידית מביטול הבחנתה רחל מוצאת את עצמה נמשכת לעסוק בדבריו הקצרים של עקיבא שוב ושוב, באותו ערב במפגש עם רבי ישמאל ואביו המאמץ רבי יהושוע, מתברר לה שעניינה ברבי ישמעאל תם.

  רחל, בתו של העשיר ביהודי ארץ ישראל באותה תקופה, מוצאת את עצמה נמשכת לעולמו של עקיבא, רועה צאן נשוי, אב לבן ואנאלפאבית. היא חוזרת שוב ושוב למערה קטנה בה הוא מבכר להתגורר, הרחק מאשתו, בנו ויתר עובדיו של אביה, והשיחות עמו מאירות לה מחדש את עולם ההגות היהודית כפי שנחשפה אליו מלימודיה עם אביה. בחירה להתארש לעקיבא מנדה אותה מביתו ומירושתו אך גם נישואיה לעקיבא אינם מספקים אותה משום שהיא מאמינה כי טמונה בו יכולת להיות רב גדול, לאחר שהיא מלמדת אותו קרוא וכתוב ולומדת ממנו את עומק המשמעות הטמון באותיות האלף בית עצמן, היא מוצאת שכל ידע קודם שהיה לה וחלקה עימו הופך בבחינתו אותו לעולם ומלואו. עקיבא, שאהבתו את רחל עצומה נעתר לכל הפצרותיה ומשהוא מבין שלימוד התורה השבועי שלו איתה לא מספק אותה הוא נוסע במצוותה ללמוד באחת מן הישיבות בארץ ישראל על מנת לההפך לרב.

  את סיפור הקורות אותו מגלה רחל מרבי אלישע, תלמידו - שהיה אף אחד מן השלושה שנכנסו יחד עם רבי עקיבא לפרדס. היא חולקת אותו עם הקוראים כשהוא משולב בסיפור חייה וחיי ילדיה. יוכי ברנדס אינה חוסכת את ביקורתה מרבי עקיבא. אף כי רחל אינה מדברת סרה בבעלה ומוצאת הצדקה למעשיו, גם כשהם פוגעים בה, תוך בחינת מעשיה שלה היא לאורך השנים, דמותו של רבי עקיבא כפי שהיא עולה מן הספר הנוכחי אנושית ובעלת פגמים לא מעטים.

  רבי עקיבא הנחשב לאחד מחכמי ישראל בכל הדורות, מי שהיה סמל למסירת נפש על התורה, מוצג בספר הנוכחי כאדם שלצד עומק ידיעותיו בתורת עם ישראל, מתקשה לנהל חיי משפחה. גדולתו התורנית עומדת בסתירה ליחסיו האישיים עם רעייתו הראשונה - לה נתן גט לאחר שנישא לרחל, ועם רעייתו השניה - שלא שהה לצידה בלידת בנו או במהלך חייו הצעירים, וראה אותו בפעם הראשונה כשליווה אותו לקבורה. גם נישואיו לאישה שלישית, על אף כי מוצגים על ידי רחל כעונשה על שנישאה לו למרות שידעה שיש לו רעיה ובן, אינם מחמיאים לתיאור דמותו כאדם מן המניין.

  ספרה של יוכי ברנדס פורט על מנעד רגשי, דרך הצגת עולמה של רחל מצליחה יוכי ברנדס, כמו בספריה הקודמים, ליצור הזדהות עם עולמו הפנימי של אדם, וככזה, לחבר בינו לבין העולם הפנימי של הקורא. המקורות היהודיים לא מרבים לעסוק ברחל בתו של כלבא שבוע, פרט להקשרה לסיפור חייו של רבי עקיבא. אף כי קושרים לה כתרים על כך שזיהתה את גדולתו של עקיבא הבור, שהחל ללמוד בבית המדרש בגיל 40, שהייתה מוכנה לחיות בעוני מחפיר ולו רק שתוכל לעודד את עקיבא ללמוד ולהפוך לרב גדול בתורה, נדמה שאין הם עוסקים בגדולתה של האישה שבזכותה נוצר אחד החכמים היהודים הגדולים לאורך הדורות. כל ציון שמה במקורות עוסק בתרומתה לחייו של רבי עקיבא, בחינתה כאדם בפני עצמו אינה חיונית להיסטוריה היהודית בכלל, ולעיסוק בגדולי התורה בפרט, וחבל שכך.

  כמו כל ספריה הקודמים של ברנדס, גם הספר הנוכחי קולח ומעניין, גם הוא מצליח לגעת בנפשו של הקורא ולהזיז בו דבר מה. לצד העיסוק בחייו של רבי עקיבא, היא מאפשרת לקוראים בני ימינו לחוות במידה מסוימת את מהותה של הסנהדרין, דרך הדיון במחלוקות השונות שרווחו בין חכמי העם היהודי באותה תקופה, ובדרכי יישובן. לצד חייו של רבי עקיבא, אנו מתוודעים מעט לעולמו של רבן שמעון בן גמליאל הזקן - נשיא הסנהדרין סמוך לחורבן הבית השני, רבי אליעזר בן הורקנוס -חתנו שנודע בזכות זכרונו המופלג ("בור סוד שאינו מאבד אף טיפה") ועוד חכמים מעולם ההגות היהודי של אותה תקופה. מרד בר כוכבא, והנהגתו הרוחנית של עקיבא את שמעון בר כוכבא מנהיג המרד, נדונים בספר הנוכחי ממספר זויות, לא כולן מחמיאות. הנסיון להסביר את תמיכתו של רבי עקיבא במרד ובמנהיגו מקבל התרה מסוימת בסופו, כמו גם הסבר לאמונתו של רבי עקיבא כי גאולת עם ישראל תלויה גם במאבק העם היהודי ולא רק באמונתו כי גאולתו תבוא מידי השם.