הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
19 דירוגים
3.3 ממוצע
1
5
2
2
3
3
4
1
5
8
8
הנערה מהדואר

הנערה מהדואר


דרג ספר זה מתוך 5
19 דירוגים
3.3 ממוצע
1
5
2
2
3
3
4
1
5
8
8
44 
44 
גודל (עמ'): 259
מו"ל: מודן הוצאה לאור

תקציר

יותר מ-70 שנה‭ ‬לאחר‭ ‬התאבדותו‭ ‬של‭ ‬שטפן‭ ‬צוויג, מגדולי‭ ‬סופריה‭ ‬של‭ ‬אירופה‭ ‬בין‭ ‬שתי‭ ‬מלחמות‭ ‬עולם, ‬רואה‭ ‬עתה‭ ‬לראשונה‭ ‬אור‭ ‬בעברית‭ ‬רומן‭ ‬מופלא‭ ‬ונוגע‭ ‬ללב‭ ‬שנמצא‭ ‬בעיזבונו.‬ השנה‭ ‬היא 1926, מלחמת העולם‭ ‬הראשונה‭ ‬הסתיימה,‭ ‬אבל‭ ‬לא‭ ‬העוני‭ ‬הגדול. ‬כריסטינה, ‬צעירה‭ ‬ששכלה‭ ‬את‭ ‬אחיה‭ ‬במלחמה‭ ‬והתייתמה‭ ‬גם‭ ‬מאביה, ‬מתגוררת‭ ‬בעליית‭ ‬גג‭ ‬עלובה‭ ‬עם‭ ‬אמה‭ ‬החולה‭.
השתיים‭ ‬מתפרנסות‭ ‬בדוחק‭ ‬ממשכורתה‭ ‬הצנועה‭ ‬של‭ ‬כריסטינה, ‬העובדת‭ ‬כ‭"‬סייעת‭ ‬דואר‭"‬ באחד‭ ‬הסניפים‭ ‬הכפריים‭ ‬שבאוסטריה. ‬יום‭ ‬אחד‭ ‬היא‭ ‬מקבלת‭ ‬מברק. ‬כריסטינה‭ ‬מופתעת‭ ‬לגלות‭ ‬בו‭ ‬הזמנה‭ ‬לבלות‭ ‬עם‭ ‬דודתה‭ ‬ובעלה‭ ‬חופשה‭ ‬במלון‭ ‬פאר‭ ‬בשוויצריה. ‬הדוד‭ ‬והדודה‭ ‬כבר‭ ‬שם, ‬מחכים‭ ‬לה‭ !‬הדודה, ‬שמעולם‭ ‬לא‭ ‬פגשה‭ ‬את‭ ‬כריסטינה, ‬היגרה‭ ‬לארצות הברית‭ ‬לפני‭ ‬שנים‭ ‬רבות‭ ‬בעקבות‭ ‬רומן‭ ‬שערורייתי‭ ‬שניהלה‭ ‬עם‭ ‬איש‭ ‬עסקים‭ ‬עשיר. ‬היא‭ ‬מיעטה‭ ‬לשמור‭ ‬על‭ ‬קשר‭ ‬עם‭ ‬משפחתה, ‬אבל‭ ‬כעת‭ ‬היא‭ ‬חיה‭ ‬ברווחה‭ ‬ותשמח‭ ‬לשתף‭ ‬בה‭ ‬גם‭ ‬את‭ ‬שארת‭ ‬בשרה‭ ‬הצעירה.‬ נערת‭ ‬הדואר‭ ‬קשת‭ ‬היום‭ ‬אורזת‭ ‬את‭ ‬מיטב‭ ‬בגדיה‭ ‬העלובים‭ ‬וחוצה‭ ‬לראשונה‭ ‬את‭ ‬גבולות‭ ‬ארצה‭ ‬לחופשה‭ ‬חלומית‭ ‬באלפים‭ ‬השוויצריים. ‬על‭ ‬גג‭ ‬העולם‭ ‬היא‭ ‬מבינה‭ ‬לראשונה‭ ‬מה‭ ‬החמיצה, ‬וכיצד‭ ‬המלחמה‭ ‬והעוני‭ ‬גזלו‭ ‬ממנה‭ ‬את‭ ‬עלומיה. ‬כשהחופשה‭ ‬נקטעת‭ ‬באחת, ‬וכריסטינה‭ ‬נאלצת‭ ‬לשוב‭ ‬לחייה‭ ‬הקודמים‭,‬ שום‭ ‬דבר‭ ‬כבר‭ ‬לא‭ ‬יוכל‭ ‬לחזור‭ ‬ולהיות‭ ‬כפי‭ ‬שהיה.
שטפן‭ ‬צוויג, ‬הסופר‭ ‬והאינטלקטואל‭ ‬היהודי‭ ‬הנערץ, ‬שספריו‭ ‬ראו‭ ‬אור‭ ‬בעשרות‭ ‬שפות‭ ‬ונמכרו‭ ‬במיליוני‭ ‬עותקים, ‬נמלט‭ ‬מאירופה‭ ‬עם‭ ‬התחזקות‭ ‬המשטר‭ ‬הנאצי. ‬על‭ ‬הרומן‭ ‬"הנערה‭ ‬מהדואר‭ "‬עבד‭ ‬בשנותיו‭ ‬האחרונות. ‬כתיבתו‭ ‬של‭ ‬צוויג‭ ‬הושפעה‭ ‬מפרויד‭,‬ ואף‭ ‬בספר‭ ‬זה‭ ‬זוכה‭ ‬הגיבורה‭ ‬בניתוח‭ ‬מרהיב‭ ‬וחד‭ ‬של‭ ‬עולמה‭ ‬הפנימי‭ ‬על‭ ‬רקע‭ ‬המצב‭ ‬הפוליטי, ‬החברתי‭ ‬והכלכלי‭ ‬ששרר‭ ‬באירופה. ‬ברומן‭ ‬ניכרים‭ ‬היטב‭ ‬הנושאים‭ ‬שהטרידו‭ ‬את‭ ‬צוויג‭ ‬בשנים‭ ‬האחרונות‭ ‬לחייו, ‬וקשה‭ ‬להתעלם‭ ‬מהמחשבה‭ ‬שצוויג‭ ‬שקל‭ ‬את‭ ‬הגורל‭ ‬שהועיד‭ ‬לגיבוריו‭ ‬באותם‭ ‬המאזניים‭ ‬שבהם‭ ‬בחן‭ ‬את‭ ‬גורלו‭ ‬שלו.
המשך קריאה
 • ISBN: 2052913
 • גודל (עמ'): 259
 • מו"ל: מודן הוצאה לאור
 • יצא לאור ב-: 06/05/2013
 • שם המחבר: שטפן צוויג
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • שאול
  שאול
  ספר אנושי מאין כמוהו, על עניים ועוני ועל עשירים ועושר, על תקווה וציפיות גדולות ועל אכזבה וייאוש קודר, והכל ללא מלודרמטיות מיותרת. גם תוצאותיהן של מלחמות - לא התוצאות ה"צפויות" - מוות, שכול, נכות, הרס - אלא אלה שפחות מדברים בהן: עוני, דלות, העדר תקווה. מהטובים ביותר, רוצו לקרוא!
 • אסף
  אסף
  ספר מצוין על הבדל בין עולמות שונים באותה התקופה בדיוק. יש חלקים קצת איטיים בעלילה אבל בסך הכל מהנה מאוד. הסוף מעט לא צפוי אבל בסגנון של שאר הספר.
 • yaelhar
  yaelhar
  הסיפור נכתב על שנת 1926. חוזה השלום של מלחמת העולם הראשונה הוא בן 7 (בערך...) כריסטינה היא בת 28. אוסטריה הרוסה אחרי המלחמה האיומה, דור שלם של הרוגים, לא כשירים לעבודה, שעתידם מאחוריהם. הכלכלה מקרטעת, אנשים חווים רעב ועושים הכל כדי לשרוד. לכריסטינה עבודה כ"סייעת דואר" בכפר נידח, עבודה בה היא משתכרת משכורת צנועה המאפשרת לה לחיות בעליית גג מוזנחת ולטפל באמה החולה, ומספיקה למזון וקורת גג ושום דבר נוסף. נעוריה - היא מרגישה - חלפו. תקווה היא לא זוכרת איך מרגישים. חייה נראים כנמתחים עד קץ כל הימים בעבודה מונוטונית ומטמטמת, בריצוי אחרים ובהישרדות. ופתאום מגיעה אליה הזמנה מדודתה שהיגרה לארצות הברית לבלות שבועיים במלון מהודר בהרים בשוויץ. מה לדעתכם היא תעשה?

  אני עדיין מחבבת את צווייג, אבל היום אני חושבת שהוא לא מצליח להבין את רגשות דמויותיו, במיוחד הנשים. ואולי הוא היה מצליח יותר להבין אותן לולא השתמש בסיפור כדי להגיד דברים אחרים, ברומו של עולם. קראתי את הסיפור הזה וחשבתי שגם בנכוי השנים הרבות שעברו מאז נכתב, תאור רגשותיה של כריסטינה אינו מתאים: לא בהיותה כבויה וחיה כמריונטה, לא כשהיא מתעוררת, מזועזעת, מהחלום הורוד בו היתה שרויה ולא כשהיא מגלה את הזעם. חשתי אי התאמה, צרימה. ואיכשהו גם חשדתי שלא צווייג כתב את סוף הסיפור הזה.

  הסופר משתמש בסיפור על הצעירה העלובה כדי לומר דברים נוקבים על מלחמה, על אחריות המדינה לאזרחיה, על אנשים לא חשובים שהפכו לחומר איתו מרצפת המדינה את הדרכים עליהם יצעדו בגאון העשירים והחשובים. אוהבי צווייג יאהבו, אוהבי ההיסטוריה כנראה גם. וגם אני, למרות ההסתייגויות.
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=72265

 • liran
  liran
  את הספר קראתי לפני שנה בגרסא המודפסת ונתקלתי בו שוב כאן. זה מה שנדבק.. בחורה בשנות העשרים לחייה חיה חיים צנועים פשוטים ואפורים עם אמה במקום קטן באוסטריה שלאחר סיום מלחמת העולם הראשונה.
  באחד הקייצים היא מנצלת הזדמנות להצטרף לקרובת משפחה לביקור קצר במלון יוקרתי באלפים, כבר במהלך הנסיעה ברכבת היא משתכרת מאויר ההרים הצלול והאור המסנוור.. ומשם עוברת מעין מטרמופוזה זמנית, מצוידת בבגדים ומראה משודרג משתלבת עד מהרה בחיי החברה הגבוהה של שנות העשרים או שלושים ופורחת.. כשמתגלה ה"תרמית" והעובדה שהיא למעשה בחורה פשוטה וענייה היא מסולקת בחשכת לילה מהמלון בחזרה לכפר הקטן ממנו הגיעה.
  ה"חיים היפים" אליהם נחשפה אמנם לזמן קצר לא מניחים לה לחזור לאורח חייה הקודם ובחברת חייל משוחרר מהמלחמה ששקוע גם הוא ביגון ולא מוכן להשלים עם מצבו הם מתכננים דרך מוצא לעתיד מבטיח יותר. ספר שנכתב לפני 70 שנה לערך במקום ועל מקום רחוק ועדיין מצליח להיות מרענן ורלוונטי - כוחה של ספרות טובה.
 • לימור
  לימור
  כריסטינה נערה צעירה וענייה שעובדת בדואר מוזמנת לדודתה שמכירה לה את החיים הטובים אך החברה לא מקבלת אותה בזרועות פתוחות והיא נאלצת לחזור חזרה לחייה הקודמים.
 • לאה
  לאה
  ספר ממולץ. שואב את הקורא לתקופה שבין שתי מלחמות העולם.
  תקופה של עוני ויאוש שמתוארת ברוב כשרונו של הסופר היהודי שנולד בשנת , 1881שהדכאון מנת חלקו וסופו שהתאבד בשנת 1942 בגלל חורבנה של "מולדתו הרוחנית אירופה".

  יצירותיו של סטפן צוויג מתפרסמות בעברית הרבה לאחר שיצאו לאור בגרמנית.
 • אביגייל
  אביגייל
  באוסטריה שאחרי מלחמת העולם הראשונה הכול אפור ומלנכולי. העצבות ניכרת בכל. הייאוש כמו מכסה כל חלקה טובה.

  כריסטינה היא סייעת דואר בסניף קטן, אפרורי וכפרי באוסטריה. יחד עם אמה היא חיה בעוני. שורדת יום אחר יום, עושה את עבודתה, ספק חולמת ספק משלימה עם גורלה ועם עונייה.

  ברגע אחד, בהודעה אחת משתנים חייה כשדודתה מזמינה אותה לאירוח יוקרתי במלון בשוויץ. לא בלי חשש נוסעת כריסטינה לנופש הזה שמשנה את חייה ואת דעתו של הקורא. הדודה היקרה מלבישה את כריסטינה במיטב הביגוד, מכירה לה את מיטב החברה ומכירה לה את מנעמי החיים. כריסטינה מרגישה כאילו כך הייתה מאז ומתמיד. היא גומעת בגמיעות גדולות את הפאר, את ההדר והאושר שנתן לה העושר הזה.

  אך לא לעולם חוסן. אט אט מתגלה מי היא באמת כריסטינה והחברה שיודעת שפע לא מקבלת אליה את מי שאין ידו משגת, את מי ששונה ועני את מי שכיסו אולי ריק אך לבו מלא. הדודה הטובה מחזירה חיש מהר את כריסטינה לביתה כדי למנוע אי נעימויות. כן, מתברר שמאז ומתמיד היה חשוב מה יגידו השכנים. חזרתה של כריסטינה לכפר מלווה בתחושה קשה הן שלה והן של הקורא כאחד.

  היא כבר לא עוד אותה נערה סבלנית וחיובית אלא נערה מרירה, חסרת סבלנות ואולי אף חסרת חלומות, ובעיקר היא מבינה שמה שמפריד בינה לבין חיים אחרים הוא עושר וכסף. העוני שלה אינו רק חומרי זהו עוני גרוע יותר, העוני הנפשי, הריקנות, התסכול.

  היא מבינה שמה שהיא מרוויחה בדואר יכול אולי להספיק לה לחיות אך הוא לא יכול למלא את העוני הנפשי. את הצורך בחברה, בבגד חדש, בהערכתם של האנשים.

  העושר הרגעי שינה את כריסטינה, היא רואה את העוני שלה בצורתו המכוערת, הכואבת, זו שנותנת אגרוף בבטן ולא מרפה. זה לא רק העוני שלה, אלה הם התיאורים המיוחדים והנדירים של הסופר. תיאור שיכול לזעזע, לטלטל ולגרום לעצור רגע את הקריאה ולחשוב.

  מתוך המקום הנמוך ביותר מכירה כריסטינה את פרדיננד, שהמלחמה נתנה בו אותותיה והוא באותו מצב כלכלי כשלה. יחד הם מנסים לחיות, לאהוב, לחוש. יחד הם עניים בלי הרבה תקווה לעתיד. מה העתיד שלהם? האם טוב מותם מחיים בעוני ובדלות? זוג צעיר אחרי המלחמה כמו זוגות צעירים בימנו אנו. העוני אף פעם לא נגמר. לא אז ולא היום.

  מלחמות הורסות את האנושות. את האדם ואת הכלכלה. הסופר שטפן צוויג שבא ממשפחה עשירה, חיי את חייו בעקבות מלחמת העולם השנייה כפליט מארצו ובעוני נפשי גדול ואולי מכאן באה כתיבתו המשובחת, הכנה, החודרת ללב ולנפש.

  התרגום של הספר מעולה וקריא. זהו ספר בועט, עצוב ואמיתי עד כאב. אלה הם הפנים האמיתיות של העוני ופניו האמיתיות של העושר.
 • גל
  גל
  מאוד אהבתי תמיד את הסיפורים הקצרים של צוויג, אבל זו פעם ראשונה שקראתי רומן שלו. יש בו המון תקווה והמון עצבות, והוא מתאר בצורה מאוד כואבת וכנה בדידות. מאוד מומלץ.