הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
2
5
0
4
המפקח ריבוס 2: שחור וכחול
איאן רנקין

המפקח ריבוס 2: שחור וכחול

איאן רנקין

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
2
5
0
4

במקום 37 

25.9 

במקום 37 

25.9 

סדרה:‎ המפקח ריבוס - 2
גודל (עמ'): 518
מו"ל: רימונים

תקציר

המפקח ג’ון ריבוס, גיבור ספריו הפופולריים של איאן רנקין שהיה לאגדה, שוב שותה יותר מדי, ישן פחות מדי, נאבק בבדידותו, בגילו המתקדם ובהתמכרותו לעבודה, ומתחיל לשלם את המחיר על שיטות הפעולה החריגות שלו. הוא מוצא את עצמו שקוע עד צוואר בארבע פרשיות שונות, בניסיון ללכוד רוצח אכזרי אחד, שעשוי להעלות את ריבוס על עקבותיו של רוצח אחר מן העבר, בייבל ג’ון הנודע לשמצה.
את כל זאת הוא עושה תחת מכבש של חקירה פנימית במחלק הפשע, המנוהלת על ידי האדם שאותו האשים ריבוס בנטילת שוחד מראש המאפיה של גלאזגו. אם זה לא מספיק, יושב לו על הגב צוות טלוויזיה שחוקר עיוות דין, מה שהופך את ריבוס לפושע בעיניהם של מיליון צופים ויותר. טעות אחת קטנה עלולה לעלות לו בחייו, עם מוות לא נעים ולא בהכרח מהיר, או - וזאת האפשרות הגרועה יותר - באובדן עבודתו.
סודות ושקרים, סקס ושחיתות, זעם וכאב, הומור ואלכוהול ומבט מפוכח על עתיד העולם שבו אנו חיים, חוברים לעלילה מטרידה, מצמררת ובלתי נשכחת ולחוויית קריאה עוצרת נשימה.
שחור וכחול הוא הספר השני מעלילות המפקח ריבוס שרואה אור בעברית, אחרי חבלים וצלבים, והוא זכה בפרס פגיון הזהב לרומן המתח הטוב ביותר, ובפרס פאלה רוזנקרנץ בדנמרק.

"רומן מורכב ורב־עוצמה שמציע דיוקן פנורמי מרשים של סקוטלנד המודרנית". - מייל און סאנדיי
"רנקין מתעלה על עצמו... רומן סוחף ומשובח". - סאנדיי טיימס
המשך קריאה
 • ISBN: 34534535
 • גודל (עמ'): 518
 • מו"ל: רימונים
 • יצא לאור ב-: 12/07/2011
 • שם המחבר: איאן רנקין
 • תורגם ע"י: קטיה בנוביץ'
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • siv30
  siv30
  למעשה זהו הספר ה 8 בסידרת המפקח ג'ון ריבוס. גרוש, אלכוהליסט, מעשן כבד וורקוהליסט. בלש במשטרת סקוטלנד שהרגיז את הממונים ולכן הוגלה לתחנה נידחת באדינבורו.

  בספר הזה, שהוא השני בסידרה בעברית- את הראשון לא קראתי - ג'ון ריבוס מתמודד בו זמנית עם מספר פרשיות רצח ועם אישומים שסייע לטייח מעצר והפללת אסיר שלבסוף התאבד. מדובר באסיר שהפך למיני סלב כשהתחיל לפרסם ספרים בדיוניים מהכלא ולקראת מותו אף פרסם אוטוביוגרפיה בה ציין את שמו של ג'ון ריבוס בין 2 השמות שלטענתו הפלילו אותו.

  פרשיות הרצח משתלבות זו בזו והן כרוכות ברוצח סידרתי שפעל לפני 10 שנים בשם
  בייבל ג'ון, שכן נהג לצטט פסוקים מהתנך. אותו רוצח מעולם לא נתפס אבל קם לו חקיין, המכונה ג'וני בייבל. ריבוס מוצא עצמו במרדף אחר רוחו של בייבל ג'ון ואחר ג'וני בייבל במקביל לשתי פרשיות רצח של 2 עובדים באסדות הגז והנפט.

  רנקין מתאר את השפעות האסדות על האקולוגיה ועל הכלכלה. את כוחן הכלכלי של חברות אלה והשפעותיהן החברתיות.

  במקביל לאלה הוא גם חוקר פרשיית סמים ונחקר על חלקו במעצר ספייבן - האסיר שהתאבד.

  העלילות משתלבות ומגיעות כולן לנקודת השקה אחת בצורה מתוחכמת וצריך סבלנות שכן לא מדובר בספר בלש סטנדרטי.

  ברקע הסיפור, מצטרפת דמותו של בייבל ג'ון שמוצא את החיקויים שלו מעליבים ולכן הוא מנסה לאתר את ג'וני בייבל בעצמו. הוא מכנה את ג'וני בייבל כוכב חדש.

  לכל אלה מצטרפות מספר דמויות נשיות
  חלקן חזקות ומניפולטיביות, חלקן מציפות את הקושי של נשים הנשואות לשוטרים הנשואים לעבודה שלהם.

  דמותו של הבלש ריבוס מאתגרת היא מעניינת ודוחה בו זמנית. הוא חובב אלכוהול מושבע ואת הבוקר הוא מתחיל בכוסית ויסקי. גם את הערב הוא סוגר באלכוהול. הוא נקרא דמות מוזנחת אבל באופן מפתיע הוא חד ראיה כתער והסקת המסקנות שלו צלולה.

  הוא חביב הנשים אבל שנוא הגברים, הוא מצטייר כאדם חסר גבולות ומשמעת והאלימות שבו מתפרצת לא אחת במהלך הסיפור. אין לי מושג אם אני מחבבת אותו או לא.

  לפרקים ריבוס נתפס בעיניי כהודיני שיכור וסהרורי שמצליח לצאת מכל תסבוכת שאליה נקלע באופן יצירתי ושובר מוסכמות. לפרקים הוא נתפס בעיניי כגאון שמנצל כל בדל הזדמנות שעומדת לרשותו.

  נקודת התורפה המרכזית בספר היא האיטיות של התפתחות העלילות השונות והמורכבות שלהן כשברקע ישנה
  תחושה מתמידה שהעלילות קשורות ומתחברות אבל הקורא לא יכול לשים את האצבע על נקודות החיבור עד השליש האחרון של הספר. האיטיות שבה העלילות מתאחדות פשוט מחרפנת.

  בשליש האחרון של הספר הקצב הולך ומואץ ואי אפשר להניח אותו מהידיים.

  נקודת תורפה נוספת היא ריבוי קווי העלילה המקומות והדמויות השונות (בל נשכח ששתים מהדמויות המרכזיות מכונות באותו שם כמעט עד שהבנתי שמדובר בשתי דמויות שונות).

  העלילה נפרסת לאורכה ולרוחבה של סקוטלנד בערים כמו אברדין, גלזגו, אדינבורו, דנדי ועוד. היא כוללת כמה עשרות דמויות מרכזיות ודמויות משנה וכאמור הספר כולל לפחות 5 קווי עלילה מרכזיים ומספר עלילות משנה שלא ברור לי עדין אם הן זניחות או לא.

  ספר אינטיליגנטי, לא מתמסר בקלות, אבל בהחלט שווה את המאמץ.
 • גיא
  גיא
  ספר מתח טוב, די סטנדרטי בז'אנר ה- police procedurals (מפקח משטרה שהוא זאב בודד, רודפים אותו בחקירות פנימיות, התקשורת מפריעה לו אבל בסוף העקשנות והמוסר הפנימי החזק שלו מנצח). מומלץ לחובבי הז'אנר.
 • לימור
  לימור
  ספר מתח כתוב בצורה טובה מאוד מושכת ומרתקת, עמוסה בארועים נהנתי מכל רגע. ואני ממליצה מאוד.
 • Aviva
  Aviva
  איאן רנקין, יליד 1960, הוא כותב כשמוסיקה מתנגנת באוזניו. באתר האינטרנט שלו הוא חולק עם המבקרים את המוסיקה שליוותה את כתיבת הספרים שלו. בספרו הנוכחי "שחור וכחול" כל הקוראים יכולים לזמזם לעצמם (במידה והם מכירים כמובן) את השירים שמתנגנים במהלך העלילה במכונית, בפאב, במועדון או סתם בראש של גיבור הספר, המפקח ריבוס.

  איאן רנקין כותב ספרי מתח העוסקים בפשע. כסקוטי ברור שיכתוב על מולדתו, והתיאורים שלו את אזוריה הפחות מטופחים, העלו במוחי תמונות מן הסדרה המיליונר הסודי, שחלק מפרקיה צולמו גם בשכונות מצוקה בסקוטלנד. את עלילת הספר הנוכחי הוא שותל במגוון מקומות. פרט לאדינבורו, מקום מגוריו ופועלו של המפקח ריבוס, מופיעות גם גלאזגו, אברדין, שטלנד ומתקן קידוח נפט בל ליבו של הים הצפוני. כל זה הורכב תוך שימוש ברקע אמיתי של סדרת רציחות בלתי מפוענחת מסוף שנות ה 70 של המאה הקודמת.

  פתיחת הספר מבוססת על מקרה שקרה לאח של ידידת משפחה. הלז, בילה בפאב יחד עם שני אנשים שפגש. הוא הוזמן למסיבה, השנים לקחו אותו לדירה נטושה ועד שהספיק להתפכח, מצא עצמו קשור לכסא כששקית ניילון מודבקת לראשו. כשהשנים עוזבים את הדירה. הבחור מצליח לשחרר את ידיו, לקרוע את השקית ולהגיע לתחנת המשטרה הקרובה. כשחזרו איתו השוטרים לדירה לא הצליחו להבין את המניע למעשה, הבחור לא נשדד ודרך הפעולה הזו לא הייתה מוכרת למשטרה. לידידת המשפחה ולאחיה לא ברור עד היום מה היה הרקע למעשה.

  איאן רנקין הוא כותב מיומן, עלילת המתח הנוכחית מרתקת, עשירה בפרטים ואירועים וכמסורת הבלשים המשטרתיים, עשירה בבעיות אישיות של המפקח ריבוס, בראש ובראשונה יכולת השתייה הבלתי מוגבלת שלו. ברקע, אנחנו שומעים על בעיות הנישואים של השוטרים העמיתים של ריבוס, כאלו שמזמן הרימו ידיים והתגרשו, ואחרים שעדין מנסים לתמרן בין חיי משפחה נורמאלים לעבודה משטרתית מספקת. דמויות הנשים בספר חד ממדיות, טובות או רעות, כשלכולן נוספת מידה של חשד, כי המפקח ריבוס לא באמת מאמין ביכולתן של נשים לפעול בצורה ישירה וחלקה. יש נשים שהא חושד בהן, אחרות הוא רוצה לטפח, וכל זה מבעד לרצון שלו לחיות בזוגיות מ לאה ולהאמין שגם שוטרים זכאים לחיי משפחה רגילים.

  אל סיפור הרציחות הלא מפוענחות מסוף שנות ה 70, מצטרפת שורת רציחות נוספת, הנדמית כזהה לזו שלא פוענחה מעולם. ריבוס שלא מופקד על החקירה, מרגיש צורך עז להשתלב בה, ומוצא שהחקירה הנוכחית שלו מתחברת בהדרגה לשורת אירועים לא מפוענחים המשתלבים בהדרגה אלו לתוך אלו.
  י
  ש שוטרים מושחתים, שוטרים שעושים הכול כדי לשרוד, מפקח מיומן אחד שעושה הכול בדרך שלו, נשים, גברים, תקשורת, אל ממון אחד, מפגינים למען הסביבה, וסיפור עלילה מרתק ועשיר כאחד שבהחלט יענג את כל חובבי המתח באשר הם. גם אם לא קראתם את ספרו הקודם של רנקין, נדמה שתצליחו להנות מן הספר בלעדיו. מומלץ מאוד לחובבי מתח עשוי היטב.