הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
3.9
ממוצע
1
0
2
1
3
2
4
1
5
3
4
גם ב - Kindle
האמת על באמת

במקום 39 

26 

האמת על באמת


דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
3.9
ממוצע
1
0
2
1
3
2
4
1
5
3
4

במקום 39 

26 

במקום 39 

26 

גודל (עמ'): 312
מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • ISBN: 978-965-552-616-5
 • גודל (עמ'): 312
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/01/2013
 • שם המחבר: דן אריאלי
 • תורגם ע"י: לי מיכאל ברגר

תקציר

בינינו, עם היד על הלב, מי מאיתנו לא משקר?
שקרים לבנים, "שיפוץ" קורות חיים, שימוש במידע פנים, שוחד בחירות - התנהגות לא מוסרית נמצאת בכל פינה. האמת על באמת, ספרו החדש של דן אריאלי, עוסק ברמאות על שלל ביטוייה, ובעיקר בדרך שבה אנחנו משקרים לעצמנו. איך אנחנו מעגלים פינות, מסתכלים במראה ובטוחים שאנחנו ממש הגונים. אריאלי לא רק מסביר למה התופעה כל כך נפוצה, אלא גם מציע דרכים להילחם בה ולצמצם אותה.
כמו בשני רבי-המכר הקודמים שלו, לא רציונלי ולא במקרה ולא רציונלי אבל לא נורא, אריאלי יצא לשטח ובדק בעצמו, באמצעות ניסויים מקוריים, מהם הכוחות המניעים אותנו לשקר. הוא מסביר למה, בניגוד לתפיסה המקובלת, התנהגות לא אתית איננה מבוססת על שיקולי עלות-תועלת אלא נובעת ממניעים לא רציונליים, ומדוע אין תרופת פלא למצב של ניגודי אינטרסים.

בהאמת על באמת אריאלי בוחן שקרים בפוליטיקה, בלימודים ובחיינו המקצועיים והאישיים, ומספק תשובות מעוררות מחשבה, ולעתים מפתיעות, לשאלות מסקרנות:
האם הסיכוי להיתפס משפיע על הנטייה שלנו לרמות?

כיצד מקום העבודה מעודד אותנו לשקר?

איך אפשר לגרום לאנשים לדווח אמת למס הכנסה ולחברות הביטוח ובכך לחסוך מיליונים?

למה מי שלובש מותגים מזויפים מועד להתנהגות לא הגונה?

ומה הקשר בין רמאות ובין קעקועים, משחק גולף ונהגי מוניות?

דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה ולכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק וחבר סגל בבית הספר לניהול, במרכז למדעי המוח הקוגניטיביים ובבית הספר לרפואה שם. מחקריו מתפרסמים בכתבי עת אקדמיים יוקרתיים ובעיתונות הפופולרית, בין השאר ב"ניו יורק טיימס", ב"וושינגטון פוסט" וב"סיינס". הוא מופיע ברשתות הטלוויזיה CNN ו-CNBC, בעל טור קבוע ב"וול סטריט ג'ורנל", ב-WIRED וב"כלכליסט" ומרצה מבוקש במדינות רבות. הוא מחלק את זמנו בין צפון קרוליינה, ישראל ושאר העולם.

האמת על באמת הוא ספרו השלישי של אריאלי. ספריו נמכרו במיליוני עותקים ותורגמו לכ-40 שפות. www.danariely.com

"זהו ספרו המעניין והשימושי ביותר של אריאלי." נסים ניקולס טאלב, הברבור השחור

"אריאלי מעלה את הרף לכולם. בשדה הצפוף והפופולארי של מדעים קוגניטיביים וכלכלה התנהגותית כתיבתו היא שילוב יוצא דופן של להט וחכמה." וושינגטון פוסט

"היצירתיות של מחבר רבי-המכר ניכרת לכל אורך הדרך... סיור מלהיב בנבכי הדחפים שגורמים לרבים מאיתנו לשקר." טיים
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-552-616-5
 • גודל (עמ'): 312
 • מו"ל: כנרת זמורה ביתן דביר
 • יצא לאור ב-: 01/01/2013
 • שם המחבר: דן אריאלי
 • תורגם ע"י: לי מיכאל ברגר

ביקורותמתי אנחנו משקרים, למי אנחנו משקרים, כמה אנחנו משקרים וכמובן איך אנחנו משקרים. אלו השאלות המעסיקות את פרופסור דן אריאלי בספרו החדש 'האמת על באמת'. משפט ידוע גורס כי 'אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן'. הספר של אריאלי אמנם לא מתייחס לטענה הזו במישרין, אבל נדמה כי כולנו משקרים לעתים קרובות. הנחמה, אם אתם מחפשים אותה, היא בקביעה שהשקרים של רובנו הם שקרים יחסית קטנים. בקצוות ישנם הצדיקים הגמורים מחד גיסא והשקרנים מאידך גיסא, שלא בוחלים בשקרים משמעותיים על בסיס קבוע.

"הטענה המרכזית העולה בספר היא שאנו משקרים ללא שיקולי עלות/תועלת אלא בשל הנורמות החברתיות המקובלות. אריאלי מוכיח זאת באמצעות ניסוי שבו הוא מאפשר לנבדקים לרמות במבחן כלשהו הבוחן את יכולתם. הנבדקים מדווחים על הצלחתם ללא ביקורת מצד הבוחן ובהתאם לכך מתוגמלים בכסף. אריאלי מצא כי הנבדק משקר ללא קשר לגובה הסכום שהוא מרוויח. ובמילים פחות אקדמאיות: אנחנו משקרים ב"קטנה" ללא קשר לסכום הכסף שנרוויח. אם תרצו להוציא את ההיגד התלמודי מהקשרו אזי "דין פרוטה כדין מאה". אנחנו נשקר בכל מקרה באותה הצורה.

אריאלי בוחן צורות שונות של שקרים אנושיים ומגיע למסקנות שעשויות בעתיד להטריד את כולנו. אולי יצא לכם לקרוא על ה'ביטקוין' - המטבע הווירטואלי שקיים רק ברשומות המופיעות במחשב. היתרון המרכזי בכסף שכזה ביחס למטבעות המסורתיים הוא החיסכון בחומרי גלם. החיסרון העיקרי, לפי המסקנות של אריאלי, הוא שכאשר אנו לא רואים את הכסף הממשי מול עינינו הרבה יותר קל לנו לגנוב. כשמדובר במספרים המרצדים על פני המסך אנחנו לא מרגישים גנבים."

- איתמר מרילוס, NRG תרבות, 2013

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות

 • אבירן
  אבירן
  אני אוהב את דן אריאלי כי הוא מסביר מאמרים מורכבים ומחקריים בצורה מאוד פשוטה ומבדרת.
  הספר מדבר על הדברים שגורמים לנו לשקר, עד כמה אנחנו מוכנים לשקר (ועדיין להרגים טוב עם עצמנו) ואיך להגדיל ולהקטין את הטווח הזה
 • עידן
  עידן
  דן אריאלי חוזר.
  ספר נוסף שעוסק בכלכלה התנהגותית. הפעם אריאלי מספר לנו על הסיבות והמניעים שגורמים לנו לשקר.
  כרגיל, הספר כתוב בצורה טובה מאוד ומהנה, תענוג לקרוא.
  הספר
 • אוריאל
  אוריאל
  ספר נחמד, לא בטוח שהוא יכול להחזיק בעצמו ספר שלם. שני הקודמים שלו עדיפים מבחינה זו. בכל זאת ניתן ללמוד ממנו כמה דברים. שלושה מתוך חמישה כוכבים.
 • סיגי
  סיגי
  איך אנחנו מעגלים פינות ומרמים את כולם (במיוחד את עצמנו).

  'האמת על באמת' ספרו השלישי של פרופסור דן אריאלי, פרופסור לפסיכולוגיה ולכלכלה התנהגותית, דן כולו ככולו בתופעת הרמאות שחובקת עולם. הספר מציג תמונת מצב ריאלית של אנשים מהשורה ודרכם לרמות בצורה שיטתית, במקום העבודה ובחיים בכלל, מתוך אינספור מחקרים ותצפיות שערכו הוא וחבריו שותפיו למחקר אליהם הוא מייחד את עמודי התודות בסוף הספר.
  חקירת נושא הרמאות בספר זה הנו נושא חשוב אך מעבר לזה עוסק הספר גם ברציונליות ובאי-רציונליות כמו בשני ספריו הקודמים של המחבר. טבע האדם האנושי כל כך מורכב שהדברים המובאים מציגים רק פן אחד שלו.