הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
4.1 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
2
5
3
5
האיש שהשחית את העיירה
מארק טווין

האיש שהשחית את העיירה

מארק טווין

דרג ספר זה מתוך 5
7 דירוגים
4.1 ממוצע
1
0
2
0
3
2
4
2
5
3
5

במקום 30.00 

29.00 

במקום 30.00 

29.00 

תקציר

הדליברג היא עיירה כה מכובדת וכה צדקנית עד שאי אפשר להשחיתה. נכבדיה (הקמצנים, הנפוחים והולכי הרכיל) מטפחים מוניטין זה בגאווה רבה ושומרים עליו בקנאות. אולם כאשר מופיע בעיירה אלמוני ובאמתחתו הזדמנות לעושר מופלג, נושרת מסֵכת ניקיון הכפיים ונחשף הטבע האנושי בקטנותו ובחמדנותו.

 

האין האופורטוניזם והאינטרסים הצרים בלתי נמנעים דווקא בחברה מתחסדת? מעשייה סאטירית כתובה היטב, המאופיינת בחוש ההומור המשובח של מארק טוויין.

"באותה שנינות רעננה כמו לפני יותר ממאה שנה, מארק טוויין חושד בכל דבר מזויף, נפוח, צפוי או ריק מתוכן".

ניו יורק טיימס

"ההומור שלו יורד אל מעמקי הטבע האנושי. זה לא הומור תקופתי. זהו הומור אוניברסלי".

ג'רום לאבינג

המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-92530-5-0
 • גודל (עמ'): 84
 • מו"ל: לוקוס
 • יצא לאור ב-: 19/09/2016
 • שם המחבר: מארק טווין
 • תורגם ע"י: יותם בנשלום

סקירות הגולשים

 • הדר
  הדר
  כשמחנכים אדם למעלה מסוימת במקום לתת לו לפתח אותה, כשמונעים ממנו הזדמנות לפיתוי ולבחון עצמו נגדו, ואז, בבגרותו, מציבים מולו פיתוי שאי אפשר לעמוד בפניו, לאחר שלא אפשרו לו לפתח חיסון...
  ספר נהדר, היושר המוגן של אנשי הידלברג גרם לי לחשוב על החרדים שלנו, וכמה הם נשמרים מפיתויים בדיוק באותה צורה.
 • גיא
  גיא
  סיפור שהוא גם מצחיק ומהנה וגם פוגע במדויק במה שמתרחש מתחת לשטח של הקיום האנושי המהוגן.
  מומלץ לכל מי שרוצה הצצה קצרה ומשעשעת על האופי האנושי, על תאוות בצע ועל צביעות.
 • yaelhar
  yaelhar
  בסיפור החמוד הזה - שפורסם לראשונה בעתון אלמוני בשנת 1898 - מדגים מארק טוויין האחד והיחיד את "בין השורות ובין המלים". הדליברג היא עיירה המתגדרת ביושר מוחלט: כל התושבים כל כך ישרים, לעולם אינם משקרים, רק המחשבה על לקיחת משהו שאינו שלהם מעלה סומק על פניהם. כל הילדים מחונכים ליושר, ומוחזקים בבידוד מאנשים פחות ישרים, שעלולים להכתימם. היושר מבחינתם הוא מטבע עובר לסוחר והם מרגישים עליונים על אנשים ממקומות אחרים שאינם ישרים כמוהם. ואז מישהו מעמיד את היושר הזה למבחן. מה יקרה, הוא מהרהר לו, אם אנשי הדליברג הישרים יועמדו בפני פיתוי ויהיו בטוחים שאי אפשר יהיה לתפוס אותם בחוסר יושר? וגם, מה ייחשב גרוע יותר לאדם המתגדר ביושרו - שהוא ייווכח שאינו ישר באמת, או שאנשים אחרים יידעו זאת? וכך עושה טוויין מסע לא ארוך ומשטה בגיבוריו הישרים, מעמיד אותם בפני פיתויים, מניח הנחות לגבי יושר ומוסריות, וגם חינוך והרגלים. עונשם האכזרי של גיבוריו יהיה בעובדה שאחרים יראו אותם במערומיהם. ומרגע שהופשטו מכסות "היושר" שוב לא יוכלו ללבוש אותה לעולם.

  סיפוריו הקצרים של טוויין משרתים את המסר אותו הוא רוצה להעביר. הוא ציני וחריף, בעל תודעה חברתית מפותחת ונטול יכולת לסתום את הפה. אני משערת שלו חי בתקופתנו היה מתקשה מאד להסתדר עם הפוליטי-קורקט הקדוש, שכולנו מדברים בו ברהיטות ופעמים רבות מצליחים בזכותו לא לומר דבר. הוא אמר "אמת היא המדיניות הטובה ביותר - אם משלמים לך עליה". וגם "האמת היא הדבר היקר ביותר - הבה נחסוך בה".
 • יובל
  יובל
  מצטרף לביקורת שנכתבה פה, סיפור קצר וקליל לקריאה, עם מוסר השכל מתאים מאוד גם לימינו.
 • יונתן
  יונתן
  סיפור מצוין ומשעשע, כיף לקריאה. אין יותר מדי פרטים או דמויות, זהו סיפור קצר יחסית שמתאר תקופת זמן קצרה יחסית. עם זאת, ממליץ לקרוא ונותן חומר למחשבה מעניין לגבי החברה שבה אנו חיים, ואף לגבי עצמנו.
  אם בא לכם לקרוא סיפור קליל וקצר, ויחד עם זאת בעל מוסר השכל ומסר חשוב זהו הספר בשבילכם.

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו