הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
2.7
ממוצע
1
1
2
1
3
0
4
0
5
1
2
גם ב - Kindle
30 

דרג ספר זה מתוך 5
3 דירוגים
2.7
ממוצע
1
1
2
1
3
0
4
0
5
1
2
30 
30 
גודל (עמ'): 214
מו"ל: פרדס
 • ISBN: 978-1-61838-140-8
 • גודל (עמ'): 214
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 07/03/2015
 • שם המחבר: אינה קורניצר

תקציר

הימים ימי מלחמת העולם השנייה. הצורר הנאצי מטיל אימתו בכול. הגברת היפה לא יודעת מה לעשות בבתה, משינקה. היא מחליטה למסור אותה בידי משפחה נוצרית, להציל. משינקה גדלה מוסתרת. ואז, יום אחד, המלחמה נגמרת. הגברת היפה באה לקחת את משינקה. הן עוזבות את פולין. הן עולות ארצה. המסע הזה תחום־לא תחום בזמן. יחלפו עידנים בנפש עד אשר תוכל משינקה לקרוא לגברת היפה "אמא".
בשקט מצמרר, באיפוק כובש ובמבט חד ומסעיר לוכדת אינה קורניצר את חוויית הילדות הבלתי נתפסת בצל מלחמה, ואת ההתבגרות הנפשית והפיזית הנכפית לאחריה על משינקה — אורנה — במרחב החדש, בבית החדש. כך הסיפור, המבוסס על חייה של קורניצר, הופך מאוטוביוגרפיה פשוטה לספרות של ממש, לירית ומכאיבה.
בדרכה הייחודית ובעינה הקולנועית מספרת קורניצר על שתיקה, הסתרה ופיוס של שתי דמויות, אישה וילדה, המתארחות זו אצל זו, נאבקות ומשלימות: זו רוצה לדעת וזו רוצה להסתיר; זו רוצה להיזכר וזו — לשכוח. החיבור בין שני העולמות הללו והתנודה המרהיבה מנקודת מבטה של הילדה אל זו של הבוגרת מעמידים תמונה עשירה ומרובדת של מי שחייה ניטלו ממנה וניתנו לה מחדש כמהגרת; של מי שההתמודדות עם ההוויה החדשה ועם ההכרח להעלים מה שהיה היא סיפור חייה.
האורחת הוא גם הומאז'. הומאז' לתקופה ולאנשים האמיצים ובעלי שאר הרוח שהסתירו ילדה יהודייה ובכך סיכנו את חייהם בתקופה של שלטון אכזרי מאין כמותו. להם ולאלו שברוחב לבם ובאהבתם נתנו למשינקה ילדות מאוחרת, מסע התבגרות וחיים.
אינה קורניצר נולדה בווילנה, שם הוסתרה כילדה בזמן מלחמת העולם השנייה. לאחר הגעתה לארץ עם אמה גדלה בקיבוץ עין החורש. קורניצר היא מיקרוביולוגית, מוסמכת הפקולטה למדעי הטבע והפקולטה לאמנויות. סיפורה "קיצור תולדות הבתים" פורסם באנתולוגיה חמש ילדות מדברות (הוצאת משרד הבטחון) ב־ 2009.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-1-61838-140-8
 • גודל (עמ'): 214
 • מו"ל: פרדס
 • יצא לאור ב-: 07/03/2015
 • שם המחבר: אינה קורניצר

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא או הירשמו

סקירות

 • דורית
  דורית
  ספר קשה על ילדה שבילתה את שנותיה הראשונות כילדה מוסתרת במשפחה פולנית נוצרית. הספר כתוב ברגישות ונותן לנו להכנס אל נבכי ראשה של משינקה הילדה. רגיש, עצוב וסוחף.
 • שולה גולד
  שולה גולד
  ‘האורחת’ הוא סיפורן של אם ובת. אורחות אחת בחייה של השנייה.

  הוא מספר את סיפורה של הילדה משינקה, אשר גודלה בביתה של משפחה נוצרית כדי להצילה מאימת הגרמנים בתקופת מלחמת העולם השנייה. המשפחה שהסתירה אותה היו בשבילה המשפחה היחידה שהכירה ואילו את אמה האמיתית ראתה לעיתים רחוקות והכירה אותה בתור האורחת היפה. עם סיומה של המלחמה נארזים חייה במזוודה היא מנותקת מהעולם היחידי שהכירה ומועברת לידיה של האורחת היפה, אימה.

  האם והבת נודדות ממקום למקום בפולין בחיפוש אחר פרנסה ומגורים. לאחר עזרה של קרובים בארץ (לפני קום המדינה) שהשיגו עבורם סרטיפיקטים, עולות השתיים לארץ אבל גם כאן החיים לא קלים והבת עוברת לגור בקיבוץ כילדת חוץ. במשך כל הזמן הזה האם והבת צריכות ללמוד ולהכיר מחדש אחת את השנייה

  ‘האורחת’ הוא אוטוביוגרפיה על חייה האישיים של הסופרת אינה קורניצר ומתאר את חייה כילדה מתוך עיניה של ילדה, את תפיסת עולמה את הסובב אותה ואת ההתמודדות שלה עם השינויים המלווים את חייה. הספר ממשיך ומלווה את תהליך התבגרותה כנערה ואת קשריה עם הסביבה, עם אמה ועם המציאות הנכפית עליה כילדת חוץ דחויה החיה לבד בקיבוץ המחפשת חום ואהבה. וכבוגרת את הניסיון לסגור מעגל להיזכר ולהודות למציליה.

  ‘האורחת’ הוא ספר אוטוביוגרפי, כואב, מרתק ונוגע ללב.

  מומלץ.