הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
5
5
0
1
גם ב - Kindle
דרך הייסורים של הגוף

דרך הייסורים של הגוף


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
3.8
ממוצע
1
0
2
0
3
1
4
5
5
0
1
33 
גודל (עמ'): 104
מו"ל: הוצאת הקיבוץ המאוחד

 

האנטי-סיפורים הפרובוקטיביים האלה קוראים תיגר על הפוריטניוּת, על התקינות הספרותית ועל התקינות הפוליטית-מגדרית כאחד. הם גם מתגרים במי שמייחסים חשיבות גדולה מדי לספרות (חשובים ממנה החיים). הספר נראה כמין פארודיה מקניטה על כתיבה פורנוגרפית מצד אחד, ועל סיפורים עשויים היטב (בנוסח "דבלינאים" של ג'ויס, או סיפורי אימה של פו) מצד אחר.

ליספקטור מתפרעת. שורת נשים, שרובן מוסרניות וחסודות, קורסות תחת הפֶּרֶץ של מיניותן המדוכאת ושל דחפיהן הבלתי נשלטים. עצמיותן מתורגמת כל כולה לדרישותיו האכזריות של הגוף, לייסורי הבשר הכָּמֵהַּ להתענג, אפילו להיאנס. "אם אטלפן אל עצמי" אומרת ליספקטור, "אשמע רק צליל עצוב של תפוס". וכשהבתולה האירית, שמרוב צניעות אינה מתקלחת עירומה, שוכבת לבסוף (לדעתה) עם חייזר, וכתוצאה מכך מחליטה להתחיל לעמוד ברחוב ולהביא אליה לחדר גברים, היא מתירה את תפארת שערה הג'ינג'י, ואז היא "דמתה ליללה".

הסיפורים הללו נבזקים בלי הרף בהבחנות ובדימויים מצמררים, הפותחים מאחורי השעשוע שבהם חלל תהודה של עצב גדול, כזה שרק סופרת כליספקטור יכולה לעצב.

המשך קריאה

סקירות

  • yaelhar
    yaelhar
    ליספקטור היא סופרת ברזילאית, עטורת שבחים ופרסים במולדתה (האינפורמציה מהכריכה האחורית הגדושה). היא פותחת את הקובץ הזה בקטע הנקרא "הבהרה" בו היא מתארת את השתלשלות הדברים שהביאה ליצירתו: העורך הזמין. חסר לה כסף. היא כתבה את הסיפורים (אם אפשר לכנות אותם כך) בשלושה ימים. לא, בעצם בשמונה ימים. אולי אחד מהם נגרר לשלושה חודשים... וההקדמה הזו עושה היכרות מרתקת עם הסופרת. מסתבר שהיא פשוט משתוללת. וגם נבוכה. רוצה להתנכר לספר, ולא יכולה.

    הסיפורים? יתכן שבמילייה הספרותי הפוריטני בברזיל של אמצע שנות השבעים הם נראו פורנוגרפיה. הם גררו התייחסויות רבות ולא מחמיאות לגבי יצירתה של מי שהוכתרה קודם לכן כ"מגדולי המספרים בכל הזמנים". כך שליספקטור חוותה את שתי הקיצונויות: הערצה ענקית, והשלכתה כ"זבל" ופורנוגרפיה. נראה לי שהיום, כאן, הסיפורים בקושי ייחשבו כאירוטיים. הם חושפים את נפשה של הסופרת, בלי, כך נראה, שהיא תתכוון או תהיה מודעת לחשיפה. דבר אחד אפשר לומר על הספר: זה לא "זבל".