הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
4 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
2
5
3
2
דואר ספרותי

דואר ספרותי


דרג ספר זה מתוך 5
6 דירוגים
4 ממוצע
1
1
2
0
3
0
4
2
5
3
2
34 
34 
גודל (עמ'): 168
מו"ל: חרגול

תקציר

המשוררת הדגולה ויסלבה שימבורסקה (פרס נובל 1996) נמנתה במשך שנים רבות עם חברי מערכת השבועון חיים ספרותיים ‏שראה אור בקרקוב, בפולין הקומוניסטית. היא ערכה בו את המדור "דואר ספרותי", ובו תשובות לקוראים אמיתיים וגם בדויים, מרביתם חובבים נטולי כל כישרון, שביקשו לפרסם את יצירותיהם בכתב-העת. מבחר ממכתבי התשובה הללו מובא כאן – מחרוזת שופעת של פניני חוכמה ושנינות שיוצרת יחד תמונה עשירה של חיי קריאה וכתיבה, מסורת ספרותית ופרסום, תרבות ושפה, אמנות וקהל.
כל אוהבי הקריאה והספרות יתענגו על כתיבתה הצלולה ומלאת ההומור של שימבורסקה, אבל לקהל הכותבים, העורכים, המלומדים ותלמידיהם, המבקרים והמו"לים, בפרט אלה העושים את צעדיהם הראשונים בעולם הספרות, זוהי קריאת חובה. דואר ספרותי תורגם בידי רפי וייכרט, מתרגמה המובהק של שימבורסקה, שתירגם לעברית חמישה קובצי שירה שלה וכן את ספרה קריאת רשות (חרגול/קשב 2005).
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-560-014-8
 • גודל (עמ'): 168
 • מו"ל: חרגול
 • יצא לאור ב-: 17/12/2014
 • שם המחבר: ויסלבה שימברוסקה
 • תורגם ע"י: רפי וייכרט
 • זמין להשאלה: כן

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • yaelhar
  yaelhar
  לפעמים, כשאני במצב רוח רע במיוחד, אני עושה סיבוב באתר של עיתון וקוראת מה שכותבים הטוקבקיסטים על כתבות שנויות במחלוקת. נניח משהו השולל את "סלע קיומנו" או - עוד יותר טוב - מטיל ספק בירושלים המאוחדת לנצח. אני קוראת שם את התגובות ופרט לזה שהן מצליחות להצחיק אותי ולהרים לי ת'מצב רוח, אני שואלת את עצמי מאיפה זה בא? מאיפה הם שואבים את השפה, הדימויים וביחוד את האיחולים העסיסיים למי שבסך הכל הביע דעה שונה משלהם?
  מהמסתור שמספקת האנונימיות.

  שימבורסקה - שאת עבודתה אני מעריצה למרות חוסר הבנתי בשירה, ואני מוכנה לקרוא כל מה שכתבה - חובשת פה את כובע העורך בכתב עת ספרותי, וכותבת תשובות תמציתיות לאנשים ששלחו את פרי עטם בתקווה שיתפרסם. שמישהו "בעיתון" יגיד להם "את/ה משורר/סופר בלתי נשכח. פעם עוד תזכה בנובל. וזו הבטחה". דרך התשובות השנונות-מעשיות-מרושעות שלה עולה עולם שלם של תמימים, שכל מה שהם רצו הוא סוג של הכרה. ואם הזכרתי טוקבקיסטים - ברור שהדימויים של שימבורסקה מבוססים, המטפורות שלה קולעות, שפתה עשירה, ההומור שלה נפלא ואוניברסלי. אבל היא מרשה לעצמה בדרכה המעודנת, להגיד לאנשים דברים שיש להניח שלו זה לא היה מכתב בלי חתימה אישית, לא היתה מרשה לעצמה. בדיוק כמו הטוקבקיסטים.

  הספרון משעשע, לפעמים מאד. אנחנו כמובן חוברים לשימבורסקה על כסא העורך, כותבים את התשובות המצחיקות האלה לכל הסופרים/משוררים בעיני עצמם. רק דבר אחד אנחנו לא עושים: לחשוב לרגע שאלה אנחנו מי שמקבלים את אחד המכתבים האלה...
  https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=93369

 • נטעלי
  נטעלי
  מי שאהב את ספרה של שימבורסקה "קריאת רשות", המאגד רשימות ביקורת ספרות פרי עטה, ייהנה גם מהספר הזה. בשני הספרים ניכרת כתיבתה החריפה, השנונה והמצחיקה מאוד של שימבורסקה. בספר זה, לעומת "קריאת רשות" שהתמקד כאמור בביקורת, נחשפים עבודתה של הכותבת כעורכת ספרותית והתכתובות שהיא מנהלת עם אלה שמבקשים לפרסם את יצירתם בבית ההוצאה לאור שבו היא עובדת.