הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3 ממוצע
1
2
2
0
3
0
4
0
5
2
1
גשר על הדרינה

גשר על הדרינה


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3 ממוצע
1
2
2
0
3
0
4
0
5
2
1
35 
35 
גודל (עמ'): 366
מו"ל: כרמל

תקציר

גשר על הדרינה, רומן שזיכה את הסופר היוגוסלבי איוו אנדריץ' בפרס נובל (1961), יוצא בתרגום עברי חדש. גיבורו הסמוי של הרומן הוא גשר מרהיב עין, שסביב בנייתו וקיומו במשך דורות מתרחשים סיפורי חיים המתוארים ביד אמן, בעין חכמה ורגישה ובהבנה עמוקה לנפתולי המצב האנושי.
הרומן משתרע על פני תקופה בת קרוב לארבע מאות שנה, ומתוארים בו תהפוכות השלטון על רקע היחלשות האימפריה העות'מאנית במקביל לעלייתה של ממלכת אוסטרו-הונגריה, שהחל ממחציתה השנייה של המאה התשע-עשרה משתלטת על מחוזות אלה בבלקן. המחבר מפליא לתאר את גיבוריו ברגעי שמחה ויגון, במאבקם התמידי לשרוד במציאות משתנה, כשהם נתונים לאיום תמידי על רכושם ועל חייהם. על רקע זה בולטים ניגודי אינטרסים ועימותים בין חלקי האוכלוסייה, ובהם מוסלמים, הקרויים ברומן "התורכים", סרבים אורתודוכסים, המיעוט הקתולי וקומץ של יהודים.
כל אחד מפרקי הרומן הוא סיפור אנושי בלתי נשכח על גורלו של היחיד כתוצאה מבחירה אישית במצבי מלכוד ובתוקף שייכותו לקהילה לאומית דתית על מאפייניה. הגשר נתפס ומתואר כסמל של יציבות, איתנות ועוצמה בעולם בן חלוף, הנתון לתהפוכות ותמורות, ובד בבד גם כסמל לקשר בין מקומות, אנשים ותרבויות. ביסוד העולם שהסופר מכונן ברומן זה המתח בין הקבוע למשתנה, בין הקופא על השמרים לבין הדינמי והמתפתח ובין המשיכה להגן על הקיים לעומת הדחף לפרוץ דרכים חדשות בעולם שכאז כן היום מאוים במלחמה וחורבן.
המשך קריאה
 • ISBN: 9789655402810
 • גודל (עמ'): 366
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 06/08/2012
 • שם המחבר: איוו אנדריץ'
 • תורגם ע"י: דינה קטן בן ציון
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"לא כל סיפור אקטואלי הוא על-זמני, אבל כל סיפור על-זמני הוא אקטואלי בעליל, ו'גשר על הדרינה' שייך לאותו זן נוקב ומעמיק, שלא נס ליחו והוא אינו נותן לקוראים מנוח. הספר של אנדריץ’ הוא ראי נאמן מאין כמוהו לעולמם הרוחני, הפסיכולוגי והרעיוני של הבריות באשר הן, מאז ימי קדם ועד ימינו הסוערים. האדם הוא חיה ביולוגית-פוליטית, מזגו ומוצאו הם הסמן המרכזי לגורלו. כך היה וכך יהיה. עבר, הווה ועתיד אחוזים יחדיו במאבקים אתניים-דתיים מרים שאחריתם מי ישורנה, ואף על פי כן, אין כאן דטרמיניזם קיצוני, אלא מגנט שעדיין מאפשר חופש בחירה.
"אנדריץ’ מחייה בספרו תקופה של 350 שנים, החל מן המאה ה-16 ועד מלחמת העולם הראשונה, אבל לאמיתו של דבר הוא כותב עלינו. כאן ועכשיו. באיפוק, בכאב, באהדה. וכך מתגלים לנו מבעד לשורות במלוא הדרם אופיו הנדיב וחוכמתו הנבואית."

- רבקה קרן, "הארץ", 2012

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • דן
  דן
  ספר שמשלב הרבה היסטוריה עם סיפורים אנושיים מרתקים ונוגעים ללב. הגיבור הראשי הוא הגשר, המקשר בין הסיפורים,, אבל בדרך אנחנו לומדים הרבה היסטוריה ותרבות ואנושיות