הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
0
5
2
2
גוף ראשון שני

גוף ראשון שני


דרג ספר זה מתוך 5
4 דירוגים
3.5 ממוצע
1
1
2
0
3
1
4
0
5
2
2
20.00 
20.00 

תקציר

"גוף ראשון שני" של סילביה מולוי הוא סיפור על אהבה וחברות ארוכות שנים בין שתי נשים. טבילת אש ספרותית, הנוצרת הודות לפרדוקס: טקסט מופתי נולד, מילותיו המהודקות כאילו "נושרות" ממנו, בעוד אחת הדמויות - מושא הכתיבה בספר - מאבדת בהדרגה את זיכרונה בגלל מחלת האלצהיימר. המילים האינטימיות פועלות ביצירה כשעון חול הלוכד בתוכו זמן יקר וקצוב: המילים ככלי למתן עדות. המילים כנשק האחרון בקרב נגד השכחה. המילים כמפת הדרכים האולטימטיבית לשימור הזיכרון האישי בכל מחיר.

 

כמעט מדי יום המחברת מבקרת אצל חברתה, ורוקמת פרגמנטים כתובים - "אומאופטיים", מיקרו-קוסמיים - הנצמדים זה לזה בפרקים קטנטנים, ולאחר מכן מתאחדים לכדי יצירה שלמה ואורגנית. עם זאת, "גוף ראשון שני" הוא מסוג היצירות שקשה לקטלגן: גוונים, מחשבות מצולבות, זמנים משתנים לצד פשטות מקסימלית. לפתע הספר נקרא כיומן אישי, ואז כנובלה, ואז כמסה בנושא זמן ושפה, או כשיר הלל לחברות - ובכן, זהו פריט ספרותי יחיד במינו, מלא ברק, מרגש מאד, עקב היותו נטול רגשנות לחלוטין.

סילביה מולוי עסקה שנים רבות בחקר כתיבה אוטוביוגרפית, והייתה לסופרת חלוצית בעיסוק בנושא האהבה בין נשים, למשל בספריה "בקרוב, כלא" (1981), "דמיון משתנה" (2003), "גוף ראשון שני" (2010), בספר העיון "פוזות מסוף המאה" (2012) וכן במסות נוקבות שונות, שבהן היא עוסקת בנושאי גיוון מיני, ובפרט בנושא ההומוסקסואליות בספרות הלטינו-אמריקאית. "גוף ראשון שני" הוא ספרה הראשון של סילביה מולוי שיוצא לאור בתרגום עברי.

"אין מילים לתאר כמה היצירה הזאת יפה. קצרה אך אינטנסיבית. טקסט חי במלוא מובן המילה 'חיים'".
סילבינה פריירה

"הנובלה הזאת היא יומן המתעקש לשמר את מה שהולך לאיבוד. מולוי ממציאה מילים ומשפטים כדי למנוע את מותה של חברתה. ובמאמץ הזה היא יוצרת ספרות גדולה".
חואן ריברה

המשך קריאה
 • ISBN: 1298-19
 • גודל (עמ'): 88
 • מו"ל: תשע נשמות
 • יצא לאור ב-: 16/01/2017
 • שם המחבר: סילביה מולוי
 • תורגם ע"י: סוניה ברשילון

סקירות הגולשים

 • גדעון
  גדעון
  הרעיון דווקא טוב, העברת הדמנטציה האיטית דרך שפת הסיפור ודרך הכתיבה, הבעיה שכקורא התקשיתי להתמודד עם הדפים הלא קוהרנטים ולא סיימתי את הספר
 • מיקי
  מיקי
  לא היה לי קל להתחבר לספר הזה, שהסתובב בבית מצורך של מישהו אחר, ולכן לא סיימתי, אבל היו כמה דפים טובים, רעיונות שהתרשמתי מהם

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו