הז'אנרים
כל הז'אנרים

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
2
במחוזות טרופיים נוגים
קלוד לוי-שטראוס

במחוזות טרופיים נוגים

קלוד לוי-שטראוס

דרג ספר זה מתוך 5
0 דירוגים
0 ממוצע
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
2
35 
35 
גודל (עמ'): 445
מו"ל: כרמל

תקציר

במחוזות טרופיים נוגים הוא ציון דרך מיוחד בפועלו המחקרי המסועף של האנתרופולוג והוגה הדעות הצרפתי קלוד לוי-שטראוס (2009-1908), שבו השתלבו התפתחויות חדשניות בבלשנות וניתוחים סטרוקטורליסטיים פורצי-דרך עם פילוס נתיבים חדשים בתחום האנתרופולוגיה החברתית.
לוי-שטראוס חיבר עשרות ספרים ומאמרים מכוננים על יחסי שארות, על החשיבה הדתית ועל המיתולוגיה הילידית, אך במחוזות טרופיים נוגים מציין את התרחבות כתיבתו לתחום הספרות העיונית שהיא גם בגדר ספרות יפה: בספר זה מתמזגים זיכרונות אוטוביוגרפיים עם ספרות מסעות, אתנוגרפיה עם פילוסופיה, תיעוד אתנוגרפי עם תיאורים פיוטיים מרתקים.
הוא מוליך את הקורא דרך שנות חייו המוקדמות של המחבר בפריז ובמחוזותיה הכפריים של צרפת אל מחקרי השדה שלו בלב-לבה של ברזיל, מדלג מן העבר להווה ומן ההווה לעבר בכתיבה בנוסח זרם התודעה – מצרפת לתת-היבשת הודו, לארצות הברית ולאמריקה הלטינית וחוזר חלילה. כל אלה מלוּוים בעשרות רבות של שרטוטים ותצלומים אותנטיים, המובאים כאן מן המהדורה הראשונה של הספר (1955).
במחוזות טרופיים נוגים, שהתחבר בקדחתנות ובקצב מדהים, תוך משחק-גומלין פרוּסטיאני בין זיכרון לאירוע, בין תחושות לרעיונות, היה לאחת היצירות הקלאסיות של המאה העשרים. סוזן זונטג ראתה בו את "אחד הספרים הגדולים של המאה", ובצרפת השוו אותו ליצירותיהם של מונטסקיה, שטובריאן וז'יד, סרוונטס וקונרד.
לוי-שטראוס עצמו השווה את מבנהו לקולאז' של יצירת אמנות, או לאופרה עם רצ'יטטיבים, אריות ופרקי ביניים לתזמורת, אך יש לציין כי מכלול החומרים גובש בו למקשה אחת בקולו הייחודי של לוי-שטראוס, ויצר בסופו של דבר פרסונה ברורה ועקבית – דיוקן עצמי של אנתרופולוג הנחלץ לבחון את גבולות ההתנסות האנושית, תוך שהוא בוחן על רקע הווייתו האירופית את התוגות האופפות את המחוזות הטרופיים.
המשך קריאה
 • ISBN: 978-965-540-505-7
 • גודל (עמ'): 445
 • מו"ל: כרמל
 • יצא לאור ב-: 05/05/2015
 • שם המחבר: קלוד לוי-שטראוס
 • תורגם ע"י: קולט בוטנר
 • זמין להשאלה: כן

ביקורות


"ספרו של לוי-סטרוס חיוני כל כך בהיותו דין וחשבון על מצבו של האנתרופולוג בעידן הזעזועים הגדולים של המאה העשרים: זה החוצה גבולות, הנע לאורך דרכים של גלות, המכיר בכך שהתוגות האופפות את הארצות הטרופיות הן צדן האחר של תוגות היבשת הישנה, המסרב להיקסמות התמימה מן הילידים ביערות העד של ברזיל, ואשר ספרו הוא כתב אשמה חריף מאין כמותו על עוולות הקולוניאליזם וקינה על פשיטת הרגל של הציביליזציה המערבית: 'הציביליזציה המשגשגת, הנלהבת יתר על המידה, הפרה לעד את שלוות האוקיינוסים. את ניחוחם של האזורים הטרופיים ואת תומת יושביהם זיהמה תסיסה מצחינה, מפוקפקת… כיום, כאשר איי פולינזיה הכורעים תחת מעמסת הבטון היו לנושאות מטוסים שהטילו עוגן במעמקי הים הדרומי; כאשר אסיה כולה מצטיירת כשטח ידוע-חולי; כאשר שכונות הפחונים מכרסמות בבשרה של אפריקה – כיצד תוכל הבריחה הזו אל המסעות להנחיל לנו דבר מלבד התעמתות עם הביטויים העלובים ביותר של קיומנו ההיסטורי?… הדבר הראשון שאתם מראים לנו, המסעות, הוא האשפה שהשלכנו בפניה של האנושות'.

ובמקום אחר: 'האם ייתכן שאני – שקדמתי לכל אלה המתרוצצים כיום ברחבי יערות העד – הנני האחד והיחיד שלא הביא משם אלא קומץ של אפר?' הנה שאלה המלווה את המסעות כולם, המרחפת מעל מעשה הכתיבה. קראו את הספר הזה: למרות קדרותו, בגללה.

- גיש עמית, "העוקץ", 2015

סקירות הגולשים

הוספת ביקורת

רק משתמשים רשומים מורשים להוסיף ביקורות. אנא התחברו או הירשמו

סקירות הגולשים

 • זיו
  זיו
  אני חושב שגם אחרי ניתוחים מודרניים שבאו אחריו, הספר הזה עדיין מחזיק באיתנות אינטלקטואלית מסדר גודל שלא נראה כמותו הרבה זמן.
 • Karina
  Karina
  קלוד לוי שטראוס מביא בספרו את ציון הדרך במחקרו על התפתחות חדשנית בבלשנות וניתוח שהינו פורץ דרך